[ATB] Technika Liebherr

Liebherr - Oszczędne ładowarki

Data publikacji:

Kalkulator on-line firmy Liebherr prezentujący oszczędne gospodarowanie paliwem przez maszyny Liebherr jest teraz dostępny bezpłatnie również dla wprowadzonej w ubiegłym roku nowej generacji ładowarek kołowych z serii XPower, wyposażonych w ekonomiczne silniki spełniające normy emisji Stage IV/Tier 4 final.

Bezkonkurencyjna L566

Najlepiej pod względem oszczędności wypada model L566 o masie 24 t i mocy 203 kW/276 KM, który jest  szczególnie dobrym przykładem efektywności paliwowej ładowarek kołowych XPower.
Dane ze 180 tys. roboczogodzin przepracowanych przez wszystkie egzemplarze tego modelu będące w eksploatacji wykazują średnie zużycie paliwa na poziomie tylko 11,5 l/h. Nawet największa ładowarka z serii, 358-konny model L586 o masie 32-34 t może zaimponować efektywnością energetyczną, którą określa średnie zużycie oleju napędowego na poziomie zaledwie 15,3 l/h i to uzyskiwane w trudnych warunkach roboczych.

Na bazie systemu LiDAT

Kalkulator oszczędności paliwa dla maszyn do robót ziemnych Liebherr jest bezpłatnym narzędziem online, umożliwiającym użytkownikom sprzętu tej marki obliczanie potencjalnych oszczędności wynikających z tego tytułu.
Aplikacja dostepna jest już dla wielu rodzajów maszyn, w tym dla koparek, żurawi gąsienicowych, spychaczy, wiertnic i palownic, a także  maszyn przeładunkowych Lienherr, dostępnych w wielu konfiguracjach do zastosowań w recyklingu równych materiałów, na złomowiskach czy w przemyśle drzewnym
Dane, które wykorzystuje kalkulator Liebherra, dostarcza telematyczny system LiDAT. W oparciu o informacje pozyskiwane przez system monitorowania maszyn obliczane jest średnie zużycie paliwa  dla każdego typu maszyny. Kalkulator bazuje na całkowitej ilości zużywanego paliwa w ciągu łącznej liczby godzin pracy wszystkich maszyn danego typu zarejestrowanych w systemie LiDAT, dzięki czemu informacja o spalaniu jest bardzo rzetelna i oddaje rzeczywiste możliwości maszyn Liebherr w tym zakresie. Oszczędność dla konkretnej maszyny wyrażoną wymierną sumą pieniędzy kalkulator wylicza z wielkości jej średniego zużycia paliwa, liczby przepracowanych w ciągu roku przez tę maszynę godzin oraz aktualnej ceny paliwa. Następnie obliczana jest potencjalna oszczędność w porównaniu do średniej dla wszystkich maszyn danego modelu pracujących pod nadzorem systemu LiDAT.

50 tysięcy ładowarek

Ładowarka L566 XPower jest wyjątkowa nie tylko z uwagi na najbardziej ekonomiczne zużycie paliwa, lecz także z innego powodu: właśnie ten model był 50-tysięczną ładowarką wyprodukowaną przez firmę Liebherr. Jubileuszowy egzemplarz, który otrzymał okolicznościowe seledynowo-złote barwy połączone z emblematami nabywcy, zakupiła firmy Geiger Group, współpracująca z Liebherrem już od kilku dekad, co stanowiło kolejny powód do świętowania dla 1000-osobowej załogi zakładu Liebherra w austriackim Bischofshofen. Uroczyste przekazanie ładowarki, która trafiła do jednej z należących do Grupy Geiger kopalń na południu Niemiec, odbyło się 11 kwietnia br., a po maszynę pofatygowali się osobiście do fabryki współzarządzający firmą Geiger jej współwłaściciel Pius Geiger oraz dyrektor logistyki Gernot Beer.
Liebherr osiągnął okrągły wynik 50 tys. wyprodukowanych ładowarek w ciągu ponad 60 lat, a jego pierwszą maszyną tego typu był 90-konny model Elephant 90 z roku 1954, o mocy 90 KM i masie operacyjnej 12 t, z łyżką 1,25 m³, wyprzedzający nowoczesnym wzornictwem swoją epokę. Z biegiem lat ładowarki Leibherra stawały się coraz bardziej zaawansowane technologicznie, wielokrotnie wyznaczając standardy w tej grupie sprzętu. Flagowych ładowarek najnowszej generacji, wprowadzonej w ubiegłym roku, do której zalicza się m.in. obecny model L566, wyposażonych w dzielony napęd XPower i wyróżniających się niezwykle oszczędnym zużyciem paliwa powstało już ponad 1000 sztuk.
SS
fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.