[ATB] Technika

Liugong Dressta Machinery/Dressta - Wszechstronna spycharka gąsienicowa TD-25R LA Extra

Data publikacji:

Maszyny produkowane w Stalowej Woli, oferowane pod marką Dressta, nadal są kojarzone przede wszystkim ze sprawdzonymi spycharkami, których pierwowzorem były renomowane amerykańskie buldożery International Harvester. Dziś maszyny te odległe są od siebie o technologiczne lata świetlne, ale nadal charakteryzują się dużą siłą uciągu, wydajnością, łatwym prowadzeniem i obsługą. Dotyczy to również wszechstronnej spycharki gąsienicowej TD-25R LA Extra, sprawdzającej się m.in. na składowiskach odpadów.

Do tak wymagających miejsc pracy jak wysypiska, Dressta dedykuje m.in. model TD-25R LA Extra, zaprojektowany do pracy w trudnym środowisku roboczym, w którym spycharka na porządku dziennym bezpośrednio styka się z odpadami, stanowiącymi niejednokrotnie spore zagrożenie. Maszyna wyróżnia się zwiększoną odpornością na zużycie pod wpływem tarcia oraz umożliwia przemieszczanie większych ilości materiału przy mniejszej ilości cykli roboczych. Co ważne, doskonale radzi sobie z przygotowywaniem składowisk, budową dróg dojazdowych czy rozściełaniem i zagęszczaniem dostarczanych odpadów.

Sześć w przód i w tył

Do takich zadań ważąca około 42 t spycharka gąsienicowa otrzymała 15-litrowy silnik Cummins QSX 15 o mocy netto 246 kW/330 KM, przy 2000 obr./min, spełniający normę emisji spalin Stage IV/Tier 4 Final, zapewniający maksymalny moment obrotowy 1993 Nm, już przy 1200 obr./min. W układzie przeniesienia napędu konstruktorzy ze Stalowej Woli zastosowali  jednostopniowy zmiennik momentu, o przełożeniu dynamicznym 3:1; trzybiegowa skrzynia „powershift” umożliwia przełączanie biegów i zmianę kierunku jazdy pod obciążeniem. Łącznie z dwubiegowym mechanizmem skrętu daje to po 6 biegów do jazdy w przód i w tył (układ wybierania biegów), a maszyna może poruszać się z maksymalną prędkością 10,3/12,3 km/h (przód/wstecz).

Dobra trakcja i siła uciągu

Należy przypomnieć, że spycharka TD-25R LA Extra wyposażona jest w samoczyszczący się układ trakcyjny (gąsienice standardowo o szerokości 560 mm, opcja – 610, 660 lub 711 mm) oraz zabezpieczenia ochronne zapobiegające blokowaniu podwozia przez odpady, a tym samym przestojom w pracy. Układ trakcyjny można dopasować do warunków panujących w miejscu pracy w celu zapewnienia optymalnej równowagi między zagęszczaniem odpadów a poruszaniem się po ich powierzchni.
Ważną cechą wszystkich maszyn sygnowanych znakiem Dressta jest bardzo duża siła uciągu (maksymalnie 794 kN), pozwalająca pracować zrywakiem (na życzenie – zrywak trójzębny) w cięższych gruntach na większej głębokości, jak również przepychać lemieszem większe masy materiału, co oczywiście przekłada się na wysoką wydajność i obniżenie kosztów robót. Wydajny układ hydrauliczny zasila pompa wielotłoczkowa o maksymalnym wydatku 313,5 l/min.

Wygodnie oraz bezpiecznie

Maszyna ma wygodną, bezpieczną kabinę spełniającą normy ROPS/FOPS (SAE J1040 i SAE J231), standardowo wyposażoną w klimatyzację i ogrzewanie, amortyzowany fotel z pełną regulacją i pasem bezpieczeństwa (SAE J386), lusterka zewnętrzne i wewnętrzne, osłonę przeciwsłoneczną, wycieraczki ze spryskiwaczami, lampę ostrzegawczą na dachu. Sterowanie układem roboczym odbywa się za pomocą pojedynczej dźwigni typu dżojstik. Mimo że pojazd nie nadaje się do poruszania po drogach publicznych, ma pełne oświetlenie drogowe i robocze, z 4 lampami z przodu i 4 z tyłu.
W sposób przyjazny dla użytkownika rozwiązano kwestię obsługi bieżącej i serwisowej, która w spycharkach Dressta, w tym w modelu TD-25R LA Extra nie sprawia żadnego problemu i może być wykonywana niemal „w ciemno”. Układ osprzętu, punktów kontrolnych oraz elementów wymagających dozoru jest zatem bardzo łatwo dostępny.

GA

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.