[ATB] Aktualności

Liugong Dressta Machinery - Produkcja na dwóch liniach

Data publikacji:

Uczestnicy czerwcowej „Strefy Operatora”, która odbyła się na terenie zakładu produkcyjnego Liugong Dressta Machinery, mogli z bliska przyjrzeć się również funkcjonowaniu fabryki w Stalowej Woli. Skoro tak, to i redakcja atb chętnie zerknęła „za kulisy” modernizowanego przez producenta zakładu.

Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ok. 43,7 tys. m², a na jego terenie znajdują się linie produkcyjne maszyn z logiem Dressta oraz uroczyście uruchomiona we wrześniu 2017 r. linia produkcji koparek i ładowarek kołowych spełniających normy emisji spalin Tier IV o łącznej powierzchni 1,9 tys. m² (łącznie powierzchnia produkcyjna stanowi ok. 5 tys. m², zatrudnienie w fabryce to obecnie 250 osób). W fabryce w Stalowej Woli docelowo mają zatem powstawać koparki z serii E (modele 922E, 924E, 925E, 928E, 936E i 939E) oraz ładowarki kołowe z serii H (848H, 856H i 877H) o pojemnościach łyżek od 2,5 do 7 m³, dedykowane w komplecie na bardzo wymagający rynek europejski.

Do 1000 maszyn rocznie

Kluczem do sukcesu fabryki firmy Liugong Dressta Machinery jest wykorzystanie najlepszej jakości komponentów i podzespołów. Do produkcji maszyn wykorzystywane są podzespoły renomowanych światowych producentów, jak np. silniki Cumminsa, przekładnie ZF czy układy hydrauliczne Kawasaki. To oczywiście standard w odniesieniu do producentów maszyn budowlanych. Zupełnie inaczej rzecz się ma jeśli chodzi o komponenty mechaniczne, z których bardzo wiele (rama główna czy wały mechaniczne) produkowanych jest „na miejscu”. Sam proces produkcji obejmuje montaż głównych podzespołów, malowanie, finalny montaż oraz kontrolę jakości wyprodukowanych maszyn. Ważną rolę odgrywa w nim sprawne dostarczanie elementów do poszczególnych gniazd roboczych, za który odpowiedzialny jest transport za pomocą szynobusu i suwnic. Warto zwrócić uwagę, iż po obróbce mechanicznej elementy konstrukcyjne maszyny są czyszczone po czym trafiają do malarni proszkowej, a następnie odbywa się mycie i montaż.
Generalnie optymalne zestawienie komponentów i podzespołów umożliwia wysoką jakość produkcji, która podlega skrupulatnej kontroli. Każda z maszyn, zanim trafi do klienta przechodzi „chrzest bojowy” w boksach testowych, w których sprawdzana jest efektywność układu hydraulicznego i sprawność wszystkich układów. Oczywiście opuszczający linię produkcyjną sprzęt jest testowany również „w praniu” na placu bezpośrednio sąsiadującym z fabryką - testy maszyny trwają nawet 8 h. Po ich zakończeniu maszyny trafiają jeszcze do malowania końcowego.
Produkcja odbywa się obecnie w trybie jednozmianowym, stąd możliwości produkcyjne w przypadku maszyn Liugonga wynoszą obecnie 100 sztuk, zaś w odniesieniu do sprzętu z logiem Dressta (spycharki gąsienicowe i układarki rur) - 300 maszyn rocznie. Rocznie docelowo fabrykę w Stalowej Woli ma opuszczać do 1000 maszyn.

Części ze Stalowej Woli

W sąsiedztwie linii produkcyjnych znajduje się działające od ubiegłego roku, przeniesione z Holandii nowoczesne centrum dystrybucji części zamiennych do maszyn budowlanych i wózków widłowych Liugong. Wartość składowanych części (również do maszyn marek Dressta, HSW, Dresser, International Harvester i Galion) wynosi około 8 mln euro. Działające już pełną parą centrum docelowo miesięcznie ma kompletować około 2 tys. zamówień.

Grzegorz Antosik

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.