[ATB] Budownictwo

Łotwa przyznaje kontrakt na realizację Rail Baltica

Data publikacji:

Łotewska agencja wykonawcza Ministerstwa Transportu przyznała firmie Besix i Sia Rere Būve kontrakt na projekt i budowę dworca kolejowego Rail Baltica Central w Rydze na Łotwie o wartości około 430 milionów euro.

Kontrakt, który obejmuje również budowę mostu kolejowego o długości 1,1 km na rzece Daugava, nasypów kolejowych i robót torowych, wart jest około 430 milionów euro.

Budynek dworca centralnego o powierzchni 12 600 m2 będzie miał konstrukcję stalową o długiej rozpiętości z przeszklonym dachem o powierzchni 2100 m2. Prace obejmują również perony pasażerskie, renowację istniejącego budynku stacji, tunele dla pieszych, węzeł komunikacyjny i związane z tym prace rozbiórkowe.

Rik Vandenberghe, dyrektor generalny Besix, powiedział:

Besix jest bardzo dumny z udziału w budowie projektu Rail Baltica. Jest to duży projekt infrastrukturalny, oczywiście dla Łotwy i państw bałtyckich, ale także dla całej Europy i integracji gospodarczej kontynentu.

Projekt dworca centralnego, zlokalizowany w samym sercu Rygi, charakteryzuje się wysokim stopniem złożoności, którą Besix wraz ze swoim partnerem Sia Rere Būve ma zaszczyt osiągnąć. W związku z tym Republika Łotewska może liczyć na dział inżynieryjny i personel operacyjny Besix, w szczególności na ich rozległą wiedzę specjalistyczną w zakresie budowy najnowocześniejszej infrastruktury transportowej, aby projekt ten odniósł wielki sukces. 

Unia Europejska finansuje 85% projektu, a pozostałe 15% pochodzi z Republiki Łotewskiej.

Oprócz nowych obiektów, wspólne przedsięwzięcie będzie również instalować, planować i koordynować całą tymczasową infrastrukturę, aby zapewnić przepływ ruchu kolejowego podczas prac.

Projekt Rail Baltica Central Station jest częścią projektu Rail Baltica za 5 mld euro. Największy projekt infrastrukturalny w regionie bałtyckim od stu lat, jego celem jest integracja państw bałtyckich z europejską siecią kolejową.

Finansowany przez Unię Europejską, Estonię, Łotwę i Litwę, obejmuje 870 km i połączy infrastrukturę kolejową państw bałtyckich z północną i zachodnią Europą.

Historycznie państwa bałtyckie były częścią korytarza kolejowego Zachód-Wschód, wykorzystując szerokość toru 1520 mm zamiast skrajni 1435 mm europejskiej sieci kolejowej.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.