[ATB] Technika

Łyżki robocze - Koparki w pełni efektywne

Data publikacji:

W przekuwaniu możliwości koparek - zarówno gąsienicowych, jak i kołowych - na jak największą efektywność, znaczący udział ma osprzęt roboczy. Gdy jest dobrej jakości można w pełni wykorzystać drzemiący w maszynach potencjał. Tym razem przedstawiamy to, co w części tego segmentu rynku obejmującej łyżki przesiewające czy kruszące mają do zaproponowania firmy specjalizujące się w tej dziedzinie.

Allu

Firma Allu znana jest na rynku z solidnych i wydajnych łyżek przesiewająco-kruszących i przesiewających. Maszyny z pierwszej z tych grup wyróżniają się wyjątkową wszechstronnością i efektywnością przy zagospodarowaniu odpadów i innych materiałów o bardzo różnym pochodzeniu i zastosowaniu. Wśród zadań, które można wykonać łyżkami Allu, są m.in.: kruszenie i przesiewanie materiału po wyburzeniach, z oddzielaniem ziemi, kruszenie lekkiego betonu, szkła, ceramiki, cegieł, asfaltu, przesiewanie i rozdrabnianie materiału wykopanego z rowu pod rurociąg lub inną instalację, co pozwala przyspieszyć jego ponowne wypełnienie, przesiewanie gleby, rozdrabnianie zamarzniętego lub zbrylonego materiału, jak gleba, kopaliny (np. rudy), nawóz sztuczny itp., stabilizacja podłoża za pomocą gliny, wapna, zanieczyszczonej gleby, produkcja mieszanek kruszywa z glebą. Za pomocą łyżki Allu można odseparować frakcję pożądaną od odpadu praktycznie z każdego rodzaju materiału wsadowego, przy czym przesiewanie i ładowanie na ciężarówkę odbywa się w jednym kroku. W programie produkcji firmy Allu są łyżki z serii D przeznaczone do różnych warunków roboczych, współpracujące z nośnikami o zróżnicowanym tonażu: modele DN i DNS to łyżki do koparek od 10 do 28 t i ładowarek od 5 do 14 t, stanowiące ekonomiczne rozwiązanie w podstawowych zastosowaniach, modele DS i DSB to wersje wzmocnione do średnich i ciężkich zastosowań, przystosowane do koparek o masie od 16 do 35 t i ładowarek od 8 do 22 t, z kolei łyżki DH i DHB to modele „Heavy Duty” dedykowane do bardzo ciężkich zastosowań, wymagające koparek od 18 do 45 t i ładowarek od 8 do 30 t. Dostępne są zarówno łyżki służące do przesiewania i kruszenia – modele DN, DS i DB, jak i do przesiewania materiału drobnego – DNS, DSB i DHB. W ofercie są urządzenia o pojemności geometrycznej od 0,5 do 2,3 m³ (przesiewające) lub 2,9 m³ (przesiewająco-kruszące) i powierzchni separacji od 0,5 do 2,3 (2,8) m². Zależnie od typu i wersji łyżki ważą od około 1 do 4,3 t, wymagają przepływu oleju od 70-120 do 240-400 l/min i maksymalnej hydraulicznej mocy rozruchu od 45 do 225 kW. Zespołami roboczymi są wały z wymiennymi lub stałymi elementami, które w urządzeniach krusząco-przesiewających mają postać ostrzy-bijaków (uniwersalnych, wydłużonych, haczykowatych, owalnych), przedzielonych (lub nie) okrągłymi tarczami, natomiast w łyżkach przesiewających – szeregu tarcz w kształcie cztero- lub pięcioramiennych gwiazd. Maszyny są wprawiane w ruch przez silniki hydrauliczne (1 lub 2), mają przekładnię zapewniającą wysoki moment obrotowy (mocny start) i wbudowany zawór regulacji udaru. Smarowanie przekładni wewnątrz obudowy i osłony chroniące łożyska przed kurzem wydłużają żywotność układu napędowego i elementów ruchomych.

Epiroc

Od początku bieżącego roku na rynku pojawiła się nowa marka urządzeń znajdujących zastosowanie w odzysku i recyklingu kruszyw budowlanych naturalnych i pochodzących z rozbiórek. Marka Epiroc, bo o niej mowa, nie oznacza jednak zupełnie nowego produktu, gdyż obejmuje maszyny wcześniej doskonale znane pod szyldem Atlas Copco. W tym segmencie maszyn mocny punkt stanowią szczękowe łyżki kruszące z serii BC, wyróżniające się uniwersalnością, niskimi kosztami eksploatacji i solidną konstrukcją, zapewniającą niezawodną pracę i długą żywotność. Istotną zaletą łyżek Epiroc jest również bardzo łatwa i prosta konserwacja. Asortyment obejmuje łyżki BC2100, BC2500, BC3700 i BC5300, o masie użytkowej 2,25; 2,87; 4,29 i 6,05 t oraz pojemności 0,5; 0,8; 1 i 1,2 m³, przeznaczone do współpracy z koparkami o masie operacyjnej 18-28, 22-30, 28-38 i 35-53 t. Poszczególne modele mają długość ok. 2,05; 2,46; 2,57 i 2,83 m i wysokość 1,31; 1,5; 1,6 i 1,7 m.  Wszystkie łyżki BC wyposażone są w mocne i trwałe szczęki napędzane hydraulicznie, które można odwracać, zamieniać górną z dolną, a także obracać o 180°, co zwiększa żywotność i obniża koszty eksploatacji. Urządzenia wymagają do pracy ciśnienia roboczego 250 lub 320 barów i przepływu oleju od 140, 160, 180 i 300 l/min. W najmniejszym modelu szczelinę wylotową, a więc i kaliber uzyskiwanego kruszywa, można regulować w zakresie od 20 do 90 mm, natomiast w pozostałych – od 20 do 150 mm.

MB Crusher

Wykorzystywanie odpadów pochodzących z procesów przemysłowych i ich zastosowanie w realizacji nowych projektów jest obecnie coraz częściej spotykaną praktyką. W zadaniu tym doskonale sprawdza się sprzęt marki MB, renomowanego włoskiego producenta osprzętu do koparek, ładowarek oraz koparko-ładowarek. Do wstępnej selekcji tego typu materiałów, choć nie tylko, gdyż można je z powodzeniem wykorzystywać również np. do selekcji materiału do wypełniania wykopów czy z melioracji na terenach kamienistych, można stosować wszechstronne łyżki przesiewające do koparek z serii MB-S. Łyżki przesiewające MB są wyposażone w kosze formowane przez łatwo wymienialne panele modułowe, dostępne z otworami w różnych rozmiarach. Charakteryzują się również unikatowym stożkowym kształtem głowicy, a także płaską podstawą ułatwiającą transport. Linię urządzeń tego typu rozpoczyna model MB-S10 S2 o pojemności 0,41 m³ przeznaczony do współpracy z koparko-ładowarkami i koparkami o masie od 4 do 9 t. Lekka i kompaktowa łyżka (410 kg; 1,22/0,95/1,01 m - dł./szer./wys.) może być wykorzystywana do wstępnej selekcji odpadów, rozbiórki i selekcji materiału do wypełniania wykopów, melioracji na terenach kamienistych, selekcji kamieni z cieków wodnych czy do oczyszczania plaż. Serię zamyka zaś model MB-S23 o pojemności 4,3 m³, współpracujący z koparkami o masie ponad 35 t (zapotrzebowanie na olej hydrauliczny 160 l/min). Ważąca 3,75 t łyżka o wymiarach 2,84/2,32/2,35 m - dł./szer./wys., to największa łyżka przesiewająca na świecie. Model MB-S23 według producenta pozwala na skrócenie czasu kruszenia nawet o 60%, umożliwiając oddzielenie materiału o żądanych parametrach (osad z kamieniołomu, suchą ziemię czy kamienie rzeczne). Łyżki z serii MB-S, tak jak pozostałe produkty z linii MB, zostały całkowicie zaprojektowane i wykonane w zakładzie produkcyjnym w Fara Vicentino we Włoszech.

Montabert

W ofercie firmy Montabert znajduje się osprzęt do wyburzeń i recyklingu, montowany na wysięgnikach koparek czy ładowarek. Mogące się poszczycić wieloletnim doświadczeniem w tym zakresie przedsiębiorstwo oferuje m.in. interesujące łyżki kruszące wykorzystywane do wykonywania robót wyburzeniowych (rozbijanie materiałów konstrukcyjnych, rozdzielanie lub rozdrabnianie gruzu) i w recyklingu materiałów (przecinanie i oddzielanie prętów zbrojeniowych od betonu), charakteryzujące się wysoką wytrzymałością i trwałością. Ta grupa urządzeń przeznaczona jest do współpracy z nośnikami o masie 10-16, 16-24, 24-34 i ponad 34 t, w tym dwóch największych w wersji HD (do nośników 25-34 i ponad 35 t). Łyżki CBR mają masę operacyjną 1,5; 2,25; 3,5 i 4,9 t (wersje HD – 4 i 5,3 t) oraz pojemność – odpowiednio 0,5; 0,6; 0,8 i 1 m³ (HD – 0,75 i 1 m³). Urządzenia mają wymiary całkowite od 1,8/1,05/1,2 do 2,45/1,6/1,45 m (długość/szerokość/wysokość) i otwór wlotowy o wymiarach od 600/450 do 1200/450 mm (szerokość/wysokość). Łyżki posiadają konstrukcję szczękową, ze szczeliną między szczękami regulowaną w zakresie od 20 do 100 mm, co zapewnia odpowiednią wielkość frakcji wyjściowej kruszywa. Minimalne ciśnienie robocze wynosi 230 barów, a wymagany przepływ oleju – od 120, 150, 180 lub 220 do 320 l/min, zależnie od modelu. 

Simex

W analizowanej ofercie warto bliżej przyjrzeć się również bogatemu asortymentowi wyrobów włoskiej firmy Simex, specjalizującej się w produkcji osprzętu do koparek i ładowarek, który obejmuje różnego rodzaju frezarki, przecinarki tarczowe, łyżki przesiewające i kruszące, zagęszczarki płytowe i kołowe, koparki łańcuchowe do rowów czy nawet kompaktowe rozściełacze asfaltu. Biorąc pod uwagę łyżki kruszące przeznaczone do współpracy z koparkami kołowymi i gąsienicowymi, Simex oferuje 5 modeli CBE10, CBE20, CBE30, CBE40 i CBE50 o masie 0,88; 1,34; 2,29; 2,89 i 4,64 t oraz pojemności 0,4; 0,6; 0,8; 1,05 i 1,8 m³. Urządzenia legitymujące się wydajnością od 8-15 do 45-70 m³/h, przeznaczone są do współpracy z nośnikami o masie od 8-12 do 35-50 t (wymagany przepływ oleju - od 80-190 do 350-500 l/min, ciśnienie robocze - 230-350 barów). Łyżki kruszące firmy Simex mają opatentowany system kruszenia, w którym materiał kruszony jest za pomocą obracającego się rotora, który dociska kruszony materiał do wewnętrznych grzebieni. Rotor obraca się zarówno w prawo jak i w lewo, a zaletą zastosowania tego typu rozwiązania jest zmniejszenie wibracji przenoszonych na maszynę, a także możliwość kruszenia mokrego materiału. Maszyny przeznaczone są do kruszenia takich materiałów, jak: cegła, beton, szkło, żelbeton, naturalne kruszywa, płytki ceramiczne czy kawałki masy bitumicznej - żadnych problemów nie stwarza przy tym obecność ziemi, kawałków drewna, również wilgotnych, zdeformowanych materiałów czy też zbrojonego drutu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.