[ATB] Aktualności

Łyżki wielozadaniowe ALLU

Data publikacji:

W wielu zastosowaniach zamiast tradycyjnych kruszarek i przesiewaczy dobrym rozwiązaniem są łyżki przesiewające i krusząco-przesiewające instalowane jako osprzęt na maszynach roboczych, takich jak koparki czy ładowarki. Bardzo bogaty asortyment urządzeń tego typu oferuje fińska firma ALLU, której produkty wyróżnia oprócz wydajności i trwałości także wielka wszechstronność. Za pomocą łyżek ALLU Transformer można przerobić niemal wszystko, od materiałów organicznych i gleby, poprzez surowce z recyklingu, aż po skały naturalne.

Fińskie łyżki są wyposażone w napędzane hydraulicznie trzy walce z różnymi elementami roboczymi, które mogą mieć postać ostrzy, bijaków, okrągłych czy gwiaździstych tarcz, w większości modeli współpracujących z rusztem. Dlatego oprócz funkcji pobierania i załadunku materiału mogą w jednym procesie technologicznym realizować szereg innych czynności, takich jak kruszenie, mielenie, przesiewanie, napowietrzanie, mieszanie czy frakcjonowanie. Dzięki temu mogą też służyć do wszechstronnej obróbki wielu rodzajów materiałów o zróżnicowanych cechach fizycznych, m.in. różnego rodzaju gleb, skał i kruszyw, minerałów i innych kopalin, w tym paliw stałych, odpadów budowlanych, materiałów rozbiórkowych, surowców organicznych, w tym drewnianych, kory, kompostu i innych bioodpadów. Oferta ALLU obejmuje najszerszą na rynku gamę niemal 40 łyżek przesiewających i krusząco-przesiewających, które mogą produkować materiał w rozmiarze od 15 do 150 mm, dedykowanych do maszyn roboczych o masie już od 2 do 300 t.

Do małych i dużych

Otwierająca asortyment seria DL obejmuje 3 kompaktowe łyżki o pojemności od 0,32 do 0,75 m³, przeznaczone do koparek o masie 4-12 t oraz ładowarek kołowych ważących 2-8 t, a także ciągników i koparko-ładowarek. Podstawą w łyżkach DL jest górny ruszt, między którego prętami przesuwają się łopatki wałów (dostępne 3 rodzaje wałów - przesiewający, krusząco-przesiewający i stabilizujący). Rozmiar materiału końcowego (15 lub 25, z wałami stabilizującymi 50 mm) określa przestrzeń między grzebieniami. Taka konstrukcja nie zapycha się i zachowuje dobrą wydajność nawet przy mokrych materiałach, dlatego łyżki DL są idealne do przesiewania wierzchniej warstwy gleby, torfu czy kompostu.
Najliczniejszą, najbardziej uniwersalną serię D tworzą podobnie zbudowane modele z rusztem, o pojemności od 0,4 do 3,4 m³, które współpracują ze znacznie większymi maszynami - koparkami o masie od 10 do 45 t i ładowarkami od 4 do 30 t. Podobnie jak w serii DL, modele D są wyposażone w moduły TS z wałami dedykowanymi do przesiewania lub kruszenia, z tą różnicą, że w serii D wielkość produktu końcowego można zmieniać poprzez zmianę położenia grzebieni przesiewających. Za pomocą jednej łyżki można w ten sposób uzyskać frakcje w dwóch rozmiarach ziarna - 16 lub 32; 25 lub 50 i 35 lub 70 mm) bez dodatkowych kosztów (dostępne są także walce 25/40/60 mm, bez wyboru rozmiaru, i stabilizujące 75 i 100 mm).

Do kopalni i przemysłu

Do prac na znacznie większą skalę, zwłaszcza w zastosowaniach przemysłowych, kopalnianych czy w recyklingu, służą łyżki z serii M, o pojemności od 3,8 do 8,5 m³, ważące od 7 do prawie 30 t, dedykowane do koparek o masie od 50 do 160 t (3 modele) i ładowarek od 30 do 90 t (3 modele). Łyżki M na koparkach sprawdzają się w pracach górniczych, ze względu na prędkość pracy i zasięg maszyny, co pozwala przetworzyć prawie dwukrotnie więcej materiału niż ładowarką kołową. Z kolei łyżki montowane na ładowarkach są zalecane do obróbki materiałów wtórnych, ze względu na większą mobilność maszyny, która może wydajnie pracować w portach, elektrowniach i strefach magazynowania materiałów sypkich.
Ofertę zamyka potężna, ważąca 32 t łyżka z serii G, o pojemności 13 m³, dedykowana do górnictwa i przemysłu, zaprojektowana do współpracy z 300-tonowymi koparkami przedsiębiernymi, zapewniająca znaczące oszczędności w procesie pozyskiwania i transportu surowców. W kopalniach wydobywających niektóre rodzaje surowców (np. rudy) koparki wyposażone w zwykłe łyżki załadowują na środki transportu jednocześnie z pożądanym urobkiem również duże ilości frakcji odpadowych. Dzięki zastosowaniu wydajnych łyżek krusząco-przesiewających z serii G, niepotrzebna skała zostanie oddzielona już w miejscu wydobycia i nie będzie wywożona, co zapewni oszczędności w zużyciu paliwa i kosztach transportu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.