[ATB] Technika

Mała, ale wariat

Data publikacji:
Mała, ale wariat

Jeżdżąc po ulicach naszych miast i widząc setki sprzętu budowlanego, możemy zauważyć, że bardzo dużą ich część stanowią minikoparki. Co to takiego i dlaczego stały się tak bardzo popularne? Mianem tym określamy koparki w przedziale od 1 do 3,5 tony, choć właściwie zakres dla nich wynosi aż do 10 ton. Ale te do 3,5 tony dominują i cieszą się największym powodzeniem na naszym rynku. Pierwsze z nich powstały już na początku lat 70. ubiegłego wieku i to był strzał w dziesiątkę. Szturmem zdobyły rynek i wypełniły istniejącą lukę w segmencie maszyn budowlanych. O ich zaletach można napisać wiele, ale skupmy się tylko na niektórych.

Siła w kompaktowej bryle

Przede wszystkim są to małe gabaryty. Przeważnie 1 m szerokości (niektóre mają rozsuwane podwozie), ok. 2 m wysokości i mała masa ułatwiają jej przewożenie - wystarczy laweta, samochód i prawo jazdy kategorii B+E, przez co koszty transportu stają się minimalne. Ze względu na małe wymiary, które są głównym atutem, możemy je stosować wszędzie tam, gdzie duża koparka po prostu się nie zmieści - wąskie uliczki, przydomowe ogrody, chodniki, a nawet wewnątrz budynków. Mimo małych rozmiarów parametry ich pracy są imponujące. Zasięg ramienia to ok. 4 m, głębokość kopania - 2,5 m, a wysokość usypywania urobku aż do 3 m.

Kolejnym elementem jest uniwersalne przeznaczenie. Minikoparki ze względu na swe małe gabaryty i masę świetnie sprawdzają się w wykopach ziemnych pod wszelkiego rodzaju fundamenty, wykopach przydomowych np. oczek wodnych i oczyszczalni, wykopach związanych z siecią wodno – kanalizacyjną, w wykopach pod ogrodzenia, wykopach pod różnego rodzaju przewody (elektryczne, światłowodowe, telefoniczne), niwelacji terenu, pracach brukarskich, usuwaniu gruzu wewnątrz budynków i hal, a nawet odśnieżaniu na ograniczonych powierzchniach.
Widać więc, że ich wszechstronność jest ogromna i naprawdę imponować mogą ich możliwości. Ponadto dochodzi łatwość ich obsługi i wysoki komfort pracy operatora w kabinie.

Jakie koszty? Jaka funkcjonalność?

Minikoparki wyposażone są w małe, ale mocne silniki i bardzo wydajny układ hydrauliczny. Sprawia to, że do pracy potrzebują mało paliwa, co przy dzisiejszych cenach jest ich wielkim atutem. Również to, że ze względu na swoje przeznaczenie nie są nadmiernie eksploatowane, ich podzespoły zużywają się wolniej i rzadziej wymagają wymiany. Czyli pompy hydrauliczne, pompy wtryskowe, wtryskiwacze, przewody hydrauliczne, zawory i rozdzielacze nie wymagają tak częstych napraw, jak ich odpowiedniki w dużych maszynach. Również materiały eksploatacyjne, jak sworznie, tuleje, rolki jezdne, koła napędowe, nie wymagają tak częstej wymiany.

Minikoparka, jak każda inna maszyna, wymaga pewnych napraw, przeglądów okresowych, wymian olei i filtrów po przepracowaniu pewnej ilości godzin według wskazań producenta. I tu także ze względu na gabaryty (mała ilość olejów i innych płynów) te maszyny wychodzą na plus.

Reasumując koszty: paliwo, oleje, części, transport oraz dodając koszty zakupu maszyny lub jej wynajem, widzimy że minikoparki to inwestycja bardzo opłacalna.
Te małe ,,cudeńka”, jak je nazywamy, tak samo jak ich większe odpowiedniki, również wymagają troski. To są codzienne przeglądy: przesmarowywanie wszystkich punktów smarnych, które doprowadzają smar do sworzni, tulei, wieńca obrotu itp., sprawdzanie stanów wszystkich olejów oraz innych płynów. Sprawdzanie naciągu gąsienic i stan rolek podwozia oraz kontrola luzów na sworzniach ramienia też nie powinni umykać naszej uwadze. Jeżeli będziemy systematycznie przestrzegać zalecenia producenta, to maszyna nie będzie sprawiać nam większych kłopotów i unikniemy w przyszłości niespodziewanych wydatków.

Dodatkową zaletą minikoparek jest to , że możemy do nich zamontować różnego rodzaju dodatkowy osprzęt, który zwiększy funkcjonalność maszyny. Oprócz całej gamy łyżek koparkowych o różnych wymiarach są też łyżki skarpowe, chwytakowe czy łyżki hydrauliczne, z możliwością przechyłu. Kolejny dostępny osprzęt to: wiertnice służące do wykonywania pionowych otworów w ziemi, młoty hydrauliczne do kruszenia betonu i innych twardych materiałów, powertilty, które umożliwiają obroty łyżki o 90° w każdą stronę, rototilty, głowice wychylno - obrotowe, a także szybkozłącza, które umożliwiają podłączenie każdego dodatkowego osprzętu.

Minikoparki wyróżnia jeszcze to, że oprócz wieńca obrotu umożliwiającego pracę w zakresie 360°, to jeszcze ramię koparkowe umocowane jest na specjalnej podstawie (koniku), która dodatkowo zwiększa ich możliwości manewrowania o 180°.

Zbierając wszystkie zalety i możliwości minikoparek, wyłania nam się maszyna, która mimo swych małych rozmiarów - jest wielka. Wydawać by się mogło, że ze względu na gabaryty są tylko substytutem kilku ludzi z łopatami, ale jak widzimy, potrafią znacznie więcej, niż świadczą o nich ich gabaryty. Nie bez znaczenia pozostaje ich wpływ na środowisko. Ostatnio prowadzone są prace nad minikoparkami o napędzie elektrycznym.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.