[ATB] Aktualności

Manitou/Zeppelin/Serafin - Mustang do wszystkiego

Data publikacji:

Gospodarzem czerwcowego pokazu oferowanych przez firmę Manitou ładowarek Mustang była spółka Zeppelin Polska, zaopatrująca w sprzęt głównie sektor logistyczny i budowlany, na co dzień współpracująca również z firmą Serafin, znaną z bogatej oferty specjalistycznych przystawek i narzędzi roboczych. I właśnie z dostarczonym przez firmę Serafin osprzętem marek Digga, R2, Dynaset i Hunklinger żółte ładowarki mogły zaprezentować swoje liczne zalety.

W pokazie w Kajetanach koło Warszawy zaprezentowano 3 ładowarki przegubowe - AL306, 406 i 608, w klasie od 2,5 do 4,3 t, a także 2 ładowarki ze sterowaniem burtowym - ważący 2,8 t model SL1650R o mocy 70 KM i udźwigu roboczym 750 kg oraz jeden z największych w tej grupie 4,2-tonowy SL3300V o mocy 72 KM i udźwigu ok. 1,5 t. O ile na maszyny burtowe, mimo ich niezaprzeczalnych zalet, na naszym rynku nie ma zbyt wielu chętnych, o tyle przegubowe Mustangi doskonale sprawdzają się nie tylko w branży budowlanej, zwłaszcza dwa pierwsze modele, dzięki kompaktowym wymiarom, zwrotności i wszechstronności.

Na ręcznym gazie

Należące do najpopularniejszych ładowarek Mustang modele AL 306 (składana rama z dachem lub kabina) i AL 406 (czterosłupkowy dach lub kabina) to 2,5- i 2,8-tonowe maszyny o mocy 35 i 47 KM, oferujące wysokość podnoszenia 2,85 i 3 m (do sworznia) oraz udźwig roboczy 800-860 i 900 kg. Debiutujący przed dwoma laty, największy z prezentowanych AL 608 to już solidniejsza maszyna o mocy 65 KM i udźwigu na poziomie 2 t (widły) oraz wysokości podnoszenia 3,3 m.
Duże możliwości zapewnia ładowarkom hydraulika robocza o wydatku 45 i 57 oraz 70 l/min, a także dostępna w wyposażeniu standardowym funkcja ciągłego przepływu oleju, umożliwiająca bieżące zasilanie osprzętu dużej mocy. W standardzie jest również praktyczna funkcja ręcznego „gazu”, przydatna zwłaszcza przy pracy z osprzętem wymagającym dużej wydajności hydrauliki i jednocześnie powolnej jazdy. Ręczny gaz pozwala ustawić wysokie obroty silnika, bez wpływu na prędkość jazdy, regulowaną dowolnie pedałem gazu. Pracę ułatwia także ergonomiczny dżojstik, w którym zintegrowano praktycznie wszystkie funkcje sterowania wysięgnikiem i hydrauliką oraz jazdą.

Świder, trenczer, układarka

Zaprezentowany podczas pokazu osprzęt bez wątpienia sprawdzi się w wielu branżach. Tak jak hydrauliczny napęd Premium Drive (PD) ze świdrem ziemnym australijskiej firmy Digga, przeznaczony do wiercenia otworów m.in. pod wszelkiego rodzaju słupy, w tym ogrodzeniowe, czy nasadzenia drzew i krzewów. W Kajetanach pracował popularny model PD3 (59 kg, 3600 Nm), ale oferta obejmuje całą paletę napędów o masie do 270 kg i momencie obrotowym od 1200 Nm do 38,4 kNm, współpracujących nie tylko ze świdrami (do 1,8 m średnicy), lecz także z innymi narzędziami, np. do rozłupywania kłód czy karczowania pni.
Firmy układające wszelkiego rodzaju przewody, światłowody, rurociągi i inną infrastrukturę może zainteresować koparka łańcuchowa (trenczer) Digga, żłobiąca wykopy o szerokości od 10 do 35 cm i głębokości do 1,5 m pod różne instalacje znacznie szybciej (nawet 200-300 m/h) niż klasyczna koparka. W segmencie komunalnym przyda się natomiast glebogryzarka separacyjna firmy R2 (w pokazie 1,3 m), pozostawiająca spulchnioną, pozbawioną kamieni, wyrównaną glebę przygotowaną do siewu.
Z kolei firmom brukarskim powinna przypaść do gustu automatyczna układarka kostki PM12-2 Profi-twist firmy Hunklinger. Urządzenie za naciśnięciem jednego przycisku pobiera warstwę kostki (także nierówną) z palety, przesuwa rzędy tworząc wzór oraz układa i dociska kostkę do już ułożonej. Dodatkowo dostępny jest obrót głowicy ułatwiający podawanie kostki bez zbędnego manewrowania maszyną. Po ułożeniu kostkę, tak jak każdą inną utwardzoną powierzchnię, można wyczyścić ciśnieniową myjką uliczną Dynaset. Współpracujący w pokazie z Mustangiem AL 608 model o pojemności 540 l (w ofercie od 270 do 900 l), zużywa 30 l wody na min przy 200 barach, pozostawiając nawierzchnię idealnie czystą. W standardzie ma ręczny pistolet z lancą do mycia maszyn, urządzeń i innych obiektów.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.