[ATB] Nowości ManitowocGrove

Manitowoc/Grove - nietuzinkowy terenowy

Data publikacji:

Jedną z nowości zaprezentowanych przez firmę Manitowoc podczas tegorocznych targów Conexpo był interesujący teleskopowy żuraw terenowy GRT655, należącej do koncernu marki Grove. Podobnie jak większość dźwigów tego producenta, pod względem parametrów roboczych, efektywności czy innowacyjnych rozwiązań GRT655 należy do ścisłej czołówki w swojej klasie, oferując w segmencie maszyn 50-tonowych wyjątkowe udźwigi oraz zasięg

Stosowana przez firmę praktyka „Manitowoc Way” opiera się na ścisłej współpracy producenta z użytkownikami, także w zakresie projektowania i konstruowania żurawi. W ten właśnie sposób powstał również GRT655, w którym uwzględniono wiele sugestii i uwag klientów, dzięki czemu ofertę uzupełnił żuraw odpowiadający wymaganiom rynku.

– W wypadku „Manitowoc Way” rozmawiamy z klientami na wczesnym etapie projektowania, aby dokładnie poznać ich oczekiwania i potrzeby. W ten sposób możemy budować żurawie, które nie tylko je spełniają, ale i przekraczają. W modelu GRT655 zastosowaliśmy liczne funkcje, których klienci spodziewają się zwykle żurawiach w cięższych klas. Dzięki temu jeden żuraw można wykorzystać do różnych zastosowań, co przyspiesza zwrot inwestycji w żuraw – wyjaśnia Paul Cutchall, menedżer ds. żurawi terenowych w firmie Manitowoc.

Wyjątkowe możliwości

Duży udźwig w całym zakresie roboczym wysięgnika, zwrotność i zwiększona długość teleskopu sprawiają, że żuraw GRT655 jest idealnym sprzętem na wynajem, gdzie liczy się wszechstronność i elastyczność. Stąd też spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem i zainteresowaniem firm rentalowych i klientów.
Terenowy żuraw GRT655 o udźwigu 50 t, wyposażony jest w mocny, 4-sekcyjny wysięgnik teleskopowy o długości 34,8 m, z wkładkami ślizgowymi wykonanymi z elastycznego materiału impregnowanego olejem, nie wymagający smarowania, co znacznie upraszcza konserwację i obniża jej koszty.
Model GRT655 dostępny jest także w wersji L, z wydłużonym 5-segmentowym wysięgnikiem mierzącym aż 43 m, co daje mu przewagę w zasięgu ponad 8 m nad najbardziej zbliżonym konkurencyjnym żurawiem. Dłuższy wysięgnik zapewnia maksymalny promień roboczy wynoszący 36 m. Zarówno GRT655, jak i GRT655L oferują do 12% większy udźwig w całym zakresie roboczym niż inne żurawie tej klasy.
Polimerowe podkładki
GRT655 wyposażony jest w silnik Cummins QSB 6.7 L, o mocy 164 KM, zgodny z normami emisji spalin Stage IV/Tier 4F. Zastosowane standardowo podwójne zaciski hamulców na obu przednich piastach poprawiają skuteczność hamowania, rutynową konserwacje upraszczają natomiast łatwo dostępne filtry oleju silnika i przekładni. Żuraw wyróżnia się dmc wynoszącą zaledwie 36 t, co obniża koszty transportu i zwiększa atrakcyjność wynajmu.
Modele  RT655 i GRT655L mają też w standardzie polimerowe podkładki pod podpory, które są o blisko 50% lżejsze niż tradycyjne podkładki stalowe. Ich obniżona do 15 kg masa w porównaniu z ważącymi po 26 kg podkładkami stalowymi zdecydowanie ułatwia operatorom pracę.
Pozycję podpór ustalają innowacyjne siłowniki samoczynnie wysuwające się na wymaganą, optymalną długość. Umieszczone na każdym siłowniku czujniki wykonują dokładne pomiary podczas rozstawiania podpór, co ułatwia zajmowanie pozycji roboczej w powtarzalnych warunkach, zwiększając wykorzystanie żurawia.
Wśród ważnych zalet nowego żurawia jest jego największa w klasie zdolność podnoszenia. GRT655 oferuje jednakowo duży udźwig zarówno na głównym wciągniku, jak i dodatkowym, wynoszący na jednej linie prawie 7,6 t, o 16% więcej niż w najbardziej zbliżonym parametrowo żurawiu innej marki. Umożliwia to podnoszenie ładunków na mniejszej liczbie lin, co obniża koszty i zwiększa produktywność.

Komfort w standardzie

GRT655 jest jedynym żurawiem o udźwigu 50 t na rynku z przechylną pod kątem 20° kabiną, oferującą wysoki komfort i wygodę. Do innych istotnych cech w porównaniu z kabinami żurawi poprzednich generacji należą m.in. zmodernizowane układy ogrzewania i chłodzenia oraz szersze o 8,25 cm drzwi.
Standardem w GRT655 jest też innowacyjny, przyjazny w obsłudze system sterowania żurawiem CCS (Crane Control System) firmy Manitowoc. Ten zapewniający łatwiejszą, wydajniejszą i bardziej precyzyjną pracę operatora system wyznacza jednakowe standardy obsługi i sterowania dla większości żurawi Manitowoc, w których stosowane są takie same zintegrowane terminale, ergonomiczne elementy sterujące czy intuicyjne wyświetlacze. Pozwala również szybciej przygotować maszynę do pracy oraz poprawia i ujednolica obsługę serwisową w całej rodzinie żurawi Manitowoc. Wśród innych zalet CCS zwraca uwagę funkcja ECO zapewniająca redukcję zużycia paliwa i podzespołów napędu i hydrauliki oraz hałas silnika, a także ogranicznik zasięgu, który oblicza dopuszczalne w danych warunkach rzeczywiste parametry podnoszenia, w czytelny sposób prezentowane na ekranie.

SS
fot. firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.