[ATB] Technika ManitowocGrove

Manitowoc/Grove - Nowy żuraw terenowy

Data publikacji:

Wśród nowości zaprezentowanych przez firmę Manitowoc podczas tegorocznych targów Bauma znalazł się również interesujący teleskopowy żuraw samochodowy GRT8100, należącej do koncernu marki Grove. Oferujący niespotykany dotąd w tej klasie udźwig i zasięg nowy żuraw wyposażono również w najnowszy system sterowania żurawiem Manitowoc CCS.

Wraz z prezentacją żurawia GRT8100 premierę miały nowe oznaczenia mobilnych  terenowych dźwigów Grove, które otrzymały skrót GRT (Grove Rough Terrain). Nowy GRT8100, który zastąpi dotychczasowy model RT890E, reprezentuje całkowicie nową generację żurawi plasujących się w ścisłej czołówce pod względem wydajności, udźwigu czy zasięgu. – Nasz nowy model żurawia Grove odzwierciedla wszystko, czego nauczyliśmy się w ciągu ostatniej dekady w zakresie konstruowania żurawi. Klienci otrzymają produkt bardziej niezawodny, między innymi dzięki naszemu Centrum Weryfikacji Produktów, w którym każdy element został dokładnie sprawdzony i poddany testom, co pozwoliło nam ulepszyć GRT8100 od podstaw – wyjaśnia Mike Herbert, globalny menedżer produktu w zakresie żurawi terenowych koncernu Manitowoc.

Imponujący udźwig i zasięg

Żuraw GRT8100 o udźwigu maksymalnym 90 t, dzięki swojemu 5-elementowemu, teleskopowemu wysięgnikowi o długości od 12 do 47 m oferuje maksymalną wysokość podnoszenia 49 m, która w wypadku doposażenia żurawia w kompletny zestaw przedłużeń i elementów pośrednich może zostać zwiększona do nawet 77 m, co stanowi największy zasięg w tej klasie żurawi. Wysięgnik jest przy tym nie tylko dłuższy niż w poprzednim modelu, ale i lżejszy, co jednak nie ograniczyło zdolności podnoszenia. Przeciwnie, nowy żuraw wyróżniają lepsze wykresy udźwigu, co pozwala podnosić cięższe ładunki w całym zakresie ruchu wysięgnika.

Dzięki zwiększonemu udźwigowi, zwłaszcza przy średnim i maksymalnym promieniu, GTR8100 jest bardziej wszechstronny niż inne żurawie tego typu. Przy pełnym promieniu legitymuje się o nawet 16% większym udźwigiem, w średnim zakresie - o 13%, a przy krótkim promieniu - o 27%. Umożliwia to realizowanie zadań dotychczas nieosiągalnych dla żurawi tej klasy.

Szybkie przedłużenia

GRT8100 to również jedyny żuraw w swojej klasie z podwójnie składanym hydraulicznie przedłużeniem kratownicowym, które może być konfigurowane na długość od 10 do 17 m. Zasięg można dodatkowo zwiększyć za pomocą ponad 6-metrowej wstawki pośredniej. Przedłużenia dostępne są również w wersji rozkładanej ręcznie, a można je ustawić pod kątem 0, 20 lub 40° (od pionu), podobnie jak 3-metrową końcówkę „heavy-duty” do ciężkich ładunków, ustawianą pod kątem 40°.
Nowe rozwiązanie przedłużek wysięgnika w żurawiu GRT8100, zarówno w wersji hydraulicznej, jaki ręcznej, pozwala skrócić czas jego montażu i demontażu aż o 60%, w porównaniu z żurawiami RT poprzedniej generacji. – Dzięki większemu zasięgowi i udźwigowi, lepszej niezawodności i elastyczności, żuraw GRT8100 zapewni z pewnością wyższą rentowność inwestycji. Zwłaszcza że pod kątem podniesienia efektywności oraz zmniejszenia zużycia paliwa została opracowana również hydraulika, co powinny docenić także firmy zajmujące się wynajmem – przekonuje Mark Herbert.

Lepsza praca z CSS

Dźwig jest ponadto wyposażony w nowy system sterowania żurawiem CCS (Crane Control System) firmy Manitowoc, który jest już instalowany we wszystkich nowych modelach żurawi RT i AT, w nowych żurawiach gąsienicowych i zabudowywanych na samochodach ciężarowych, a także w obrotowych żurawiach wieżowych. Przyjazny w obsłudze system CCS, zintegrowany w zmodernizowanej kabinie wyposażonej w ergonomiczny terminal i nowe dżojstiki, zapewnia łatwiejszą, wydajniejszą i bardziej precyzyjną pracę operatora. Dzięki niemu operator może też szybciej przygotować maszynę do pracy. Oprócz tego CCS oferuje nowy tryb Eco, redukujący zużycie paliwa oraz podzespołów w układach napędu i hydrauliki.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.