Maszyna pełna zalet od firmy Yanmar

Data publikacji:

Patrząc na deklarowane przez producenta parametry i funkcje, w klasie ładowarek 5-tonowych dobrym wyborem będzie model Yanmar V80. Użytkownikowi tej maszyny przypadnie do gustu przede wszystkim duża moc, znaczny udźwig, stabilność, bardzo dobra trakcja i wysoka prędkość jazdy.

Poza walorami użytkowymi, Yanmar V80 powinien zadowolić także pod względem komfortu, ergonomii i łatwości obsługi. Przestronna, bezpieczna (ROPS/FOPS) kabina jest dobrze wyciszona i izolowana od drgań (wibracje przenoszone na ciało - do 0,5 m/s², na ręce - do 2,5 m/s²), a regulowany, amortyzowany fotel pozwala przyjąć wygodną pozycję podczas pracy. Nic nie można zarzucić też ergonomii - w klasycznym dżojstiku zintegrowano wszystkie funkcje jazdy i wysięgnika, łącznie z regulacją przepływu oleju od zera do maksimum w dodatkowym obwodzie do zasilania osprzętu wymagającego hydrauliki (chwytaki, zamiatarki itp.). Deska rozdzielcza, stanowiąca połączenie analogowych zegarów i centralnego wyświetlacza LCD, z przejrzystym firmowym systemem operacyjnym Smart Control, czy nowa klawiatura z czytelnymi przyciskami, zapewnią pełną komunikację z maszyną. Bezpieczną i wydajną pracę umożliwi również dobra widoczność na wszystkie strony (2 światła robocze, w opcji 4), w czym mają też swój udział drugie drzwi po prawej stronie (standard), zapewniające także dodatkową wentylację (dzielona, otwierana szyba w opcji) oraz ułatwiające kontakt z otoczeniem i czyszczenie kabiny.

Silnik w normie

W swojej najnowszej wersji 4,9-tonową ładowarkę V80 wyposażono w 3,3-litrowy silnik Yanmar 4TNV98C o mocy netto 46,2 kW/63 KM, osiągający maksymalny moment obrotowy 241 Nm, przy 1430 obr./min, spełniający już normę emisji spalin Stage V. Hydrostatyczny napęd na 4 koła zapewnia dużą siłę uciągu-spychania, wynoszącą 42 kN, zdolność pokonywania wzniesień o nachyleniu 30° oraz prędkość przejazdową 20 km/h, a w opcji aż 36 km/h. Precyzyjne, powolne podjeżdżanie ułatwia zintegrowana w pedale hamulca funkcja „inching”, pozwalająca utrzymywać jednocześnie wysokie obroty silnika dla maksymalnej wydajności hydrauliki roboczej (65 l, 250 barów). W pokonywaniu trudnego terenu maszynę wspomagają samoblokujące się w zakresie do 35% mechanizmy różnicowe w obu mostach oraz wahliwa tylna oś, uchylająca się o kąt aż 20° (±10°), zapewniająca kontakt wszystkich kół z podłożem i zwiększająca stabilność na nierównościach. Do dobrej stabilności przyczynia się również duży rozstaw osi wynoszący 2,1 m. Sztywny, solidny przegub centralny jest skręcany pod kątem 40° w lewo i w prawo, co przy długości maszyny 5,06 m (z widłami 5,66 m) i szerokości 1,85 m (z łyżką załadunkową 0,8 m³) zapewnia zewnętrzny promień skrętu 4,11 m (do krawędzi łyżki).

Siła parametrów

Ładowarka Yanmar V80 przekonuje także ponadprzeciętnymi parametrami roboczymi. Obciążenie wywracające w pozycji na wprost wynosi 3,77 t, a w pełnym skręcie - 3,33 t, natomiast udźwig roboczy w pozycji transportowej (dolnej) to 2,5 t, a w całym zakresie ruchu wysięgnika 2,05 lub 2,25 t - z dodatkowymi obciążnikami tylnej osi (270 kg, opcja). Siła odspajania na łyżce osiąga wartość 45,9 kN.
Wysokość podnoszenia w punkcie obrotu osprzętu wynosi 3,2 m, a wysokość załadunku widłami to 3,07 m. Wysokość wysypu dla podstawowej łyżki załadunkowej (0,8 m³) wynosi 2,55 m (przy wysięgu w przód 0,7 m), ale może sięgać nawet 3,54 m - w wypadku łyżki wysokiego wysypu (0,7 m³) do lżejszych materiałów (1,2 t/m³). Pracę ułatwia kinematyka równoległa wysięgnika, zapewniająca poziome prowadzenie łyżki czy wideł, co pozwala skupić się na pracy, a nie korygowaniu pozycji osprzętu. Aby móc optymalnie przystosować ładowarkę do odpowiedniej pracy, a także ułatwić obsługę, producent oprócz bogatej kolekcji osprzętu załadunkowego (łyżki od 0,7 do 1,2 m³, uzębione i z przykręcaną listwą, widły paletowe) oferuje różne opcje wyposażenia, w tym m.in. czwarty obwód hydrauliki, amortyzację wysięgnika, bieg pełzający, specjalne lakierowanie i tłoczyska siłowników z powłoką chromo-niklową zamiast chromowej (do agresywnego środowiska), tylne światła robocze, podgrzewane lusterka, centralne smarowanie, elektryczną pompę do tankowania, immobiliser.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.