[ATB] Technika

Maszyny TYM dobrze znane w sektorze komunalnym

Data publikacji:
TYM dobrze znani w sektorze komunalnym

Koreańska marka TYM, czyli Tong Yang Moolsan jest obecna na polskim rynku od 2009 r. W jej ofercie dostępne są ciągniki w przedziale mocy pomiędzy 19 a 127 KM, do tego jest również osprzęt roboczy i maszyny komunalne. Maszyny TYM charakteryzuje nowoczesny design, sprawdzone rozwiązania techniczne oraz wysoka jakość wykonania, którą doceniają jej użytkownicy.

W kategorii maszyn komunalnych TYM posiada mini- i mikrociągniki oraz sprzęt w postaci zamiatarek, posypywarek, pługów oraz kosiarek.
Dobrym tego przykładem jest zamiatarka ciągnikowa z koszem, dostępna w szerokości roboczej od 1,2 do 2 m. Jak sama nazwa wskazuje przeznaczona jest do zamiatania z jednoczesnym zbieraniem śmieci z płaskich nawierzchni takich jak drogi, place i chodniki pokryte asfaltem, betonem lub kostką brukową.

Elementem roboczym maszyny jest szczotka o średnicy 600 mm, która obraca się z prędkością 140-160 obr./min. Zebrane śmieci magazynowane są w zasobniku o pojemności, w zależności od wybranego modelu, od 0,07 do 0,17 m³. Opcjonalnie dostępny jest natomiast hydrauliczny układ opróżniania kosza. Po zdemontowaniu zasobnika można również zamiatać śmieci na jedną stronę. Zalecana prędkość robocza wynosi 10 km/h. Zamiatarkę warto wyposażyć w opcjonalny układ zraszający, który skutecznie przyczynia się do redukcji poziomu emisji kurzu i pyłu podczas zamiatania, jest także przydatna szczotka boczna do wymiatania zanieczyszczeń spod krawężników.

Osprzęt do prac zimowych

Na sezon zimowy firma TYM oferuje posypywarki oraz pługi śnieżne. Posypywarki dostępne są w postaci dwóch modeli PS oraz Motyl, mogą służyć do wysiewu nawozów mineralnych granulowanych, pylistych i mieszanek nawozowych, wapna nawozowego oraz piasku i soli. Model PS występuje w trzech wersjach różniących się pojemnością od 120 do 300 l. Posypywarki obsługiwane są przez WOM pracujący z prędkością 540 obr./min, wyposażone są w proste mieszadło, kratkę oraz nożyk do rozcinania worków. Posypywarki serii Motyl o pojemności zbiornika 400 lub 600 l wykorzystują odśrodkowy system wysiewu. W wyposażeniu opcjonalnym znajdują się zasuwa hydrauliczna INOX, wózek jezdny, plandeka oraz wałek WOM.

W kategorii pługów śnieżnych TYM istnieje podział na trzy klasy. Klasa lekka pługów 2-pozycyjnych 1,25-1,8 m, do odśnieżania małych powierzchni lokalnych, obsługiwana przez ciągniki o mocy do 30 KM, klasa średnia, czyli pługi 4-pozycyjne 1,5-2,5 m, do odśnieżania terenów podjazdów, parkingów, dróg dojazdowych i chodników, przeznaczona dla ciągników o mocy od 31 do 60 KM oraz najbardziej wydajna klasa ciężka pługów 4-pozycyjnych 2,5-3 m, do ośnieżania dróg przez ciągniki o mocy powyżej 75 KM.

Kosiarki

W kolorze i z logiem TYM znajdują się też kosiarki bijakowe reprezentowane przez pięć wersji: Piko, Kangu, Ibis oraz Grino. Piko to kosiarka klasy lekkiej o szerokości roboczej od 1 do 1,5 m, przeznaczona do wykaszania placów, skwerów, boisk, trawników, pasów zieleni, poboczy i parków. Wyposażona jest w 26-40 noży, pojedynczy rząd przeciwnoży oraz wał roboczy o średnicy 108 mm. Kosiarka wymaga agregacji z ciągnikiem o mocy 20-35 KM, z WOM-em 540 obr./min. Modele z literą H posiadają dodatkowo przesuw boczny zapewniający odpowiednie ustawienie kosiarki względem ciągnika, co pozwala na omijanie przeszkód. Zakres regulacji wysokości koszenia wynosi 50 mm.

Wersja Kangu o szerokości roboczej 1,4 lub 1,9 m, przeznaczona jest do koszenia poboczy drogowych oraz do pracy na terenach zielonych, w sadach, winnicach itd. Standardowo agregowana jest z ciągnikiem na zaczepie trójpunktowym kategorii II, wymaga mocy 50/70 KM i wału odbioru mocy pracującego z prędkością 540 obr./min. Elementy robocze kosiarki to 24/30 noże bijakowe, rząd przeciwnoży oraz wał o średnicy 133 mm. Kosiarka Kangu umożliwia efektywne koszenie żywopłotów w zakresie 0-90° oraz koszenie poboczy w zakresie 0-60°. Sterowanie hydrauliczne jest tutaj w standardzie.

Kosiarka bijakowa Ibis to również maszyna klasy lekkiej o szerokości roboczej 1,5 m, która przeznaczona jest do wykaszania terenów zielonych wymagających specjalnej pielęgnacji. Do agregacji wymaga ciągnika o mocy co najmniej 35 KM, i z WOM-em 540 obr./min. Wyposażenie kosiarki obejmuje 50 noży bijakowych, jeden rząd przeciwnoży, wał roboczy 108 mm oraz, co ważne, kosz do zbierania trawy, o pojemności 0,9 m³. Możliwe jest więc równoczesne koszenie i zbieranie materiału oraz wyładunek bezpośrednio na przyczepę do wysokości 2 m.

Uniwersalne Modele Grino o szerokości roboczej 1,6-2,2 m przeznaczone są do koszenia zarośli i krzaków, rozdrabnianie gałęzi o średnicy do 50 mm, ścinania chwastów i traw, wykaszania wyjałowionych pastwisk oraz do pracy w sadach i winnicach. Agregowane są z ciągnikiem o mocy od 50 do 80 KM na zaczepie trójpunktowym kategorii I lub II, ich wał bijakowy napędzany jest z WOM-u 540/1000 obr./min, a przesuw realizowany za pomocą układu hydraulicznego. Układ roboczy kosiarki wyposażono w 20-36 noży, pojedynczy rząd przeciwnoży oraz wał roboczy o średnicy 168 mm. Regulacja wysokości koszenia możliwa jest w zakresie od 3 do 8 cm.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.