[ATB] Technika MB Crusher

MB Crusher - Frezarka MB-R800

Data publikacji:

Wydajne łyżki kruszące i przesiewające oraz głowice frezujące włoskiej firmy MB Crusher, przeznaczone do współpracy z koparkami i innymi nośnikami, zdążyły już sobie wyrobić na świecie bardzo dobrą markę. Mają w tym swój udział pozytywne opinie użytkowników, jakie włoskie maszyny zbierają we wszystkich zakątkach globu, sprawdzając się w różnych zastosowaniach i często ekstremalnych warunkach. Ostatnio listę referencji uzupełniła wymagająca budowa gazociągu w boliwijskich Andach, gdzie sprawdziły się głowica frezująca MB-R800 oraz łyżka krusząca BF80.3.

Na wysokości ponad 4000 m n.p.m., na terenie, gdzie drogi wciąż pozostawiają wiele do życzenia, frezarka MB Crusher MB-R800 o szerokości roboczej 820 mm została użyta do realizacji wielkiego projektu „Expansión Gasoducto Sucre-Potosí”, czyli do budowy 57-kilometrowego gazociągu łączącego miejscowości Sucre i Potosi. Gazociąg ma zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na gaz ziemny w mieście Potosì i zaktywizować przemysł i handel na tym obszarze.

Niegdyś warte fortunę

Liczące ponad 130 tys. mieszkańców miasto Potosi słynie nie tylko ze swojego najwyższego położenia na świecie (spośród miast), średnio około 4 tys. metrów n.p.m., lecz także z bogatej historii, w której miało również swój okres świetności. Założone w roku 1545 po odkryciu bogatych złóż srebra (wiele kopalni czynnych jest do dziś), przez stulecia swój rozwój opierało na wydobyciu cennych kruszców, w tym zwłaszcza srebra, które miało największy wpływ na historię miasta. W miarę wyczerpywania się złóż jego znaczenie gospodarcze spadało, ustępując historii i turystyce - ze względu na swoją kolonialną architekturę Potosi zostało w roku 1987 wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Nazwa jednego z najbogatszych niegdyś miast na świecie utrwaliła się też w języku potocznym: po dziś dzień, aby wyrazić w Boliwii, że coś warte jest fortunę, mówi się, że „warte jest Potosì”.

Do trudnych zadań

Podczas budowy andyjskiego gazociągu współpracująca z koparką Komatsu PC200 frezarka MB-R800 firmy MB Cruher operowała w trudnych warunkach. Grunt na obszarze, przez który przebiegał wykop, składa się z mieszanki bardzo trudnych do rozdrabniania skał, głównie granitu. Wyzwanie w tym rejonie stanowi również klimat: jest to okolica płaskowyżów i gór Andów, gdzie temperatury spadają nawet do 8 stopni poniżej zera, a rozrzedzone powietrze nie ułatwia oddychania. Ekstremalne warunki pracy, twarde skały i rozrzedzone powietrze mogły sprawiać trudności ludziom, ale nie frezarce MB, zaprojektowanej i skonstruowanej z myślą o realizacji właśnie takich zadań.
Praca mogła przebiegać przy tym bez ryzyka uszkodzenia maszyny, gdyż w wyposażeniu frezarek MB zintegrowano system bezpieczeństwa, który interweniuje w razie niewłaściwej regulacji parametrów koparki. Poza tym podczas obróbki materiałów o różnej twardości frezarki MB Crusher dostosowują siłę proporcjonalnie do wytrzymałości i twardości materiału. Zmniejsza to naprężenia na ramieniu koparki i poprawia stabilność podczas obróbki. Wydajną pracę zapewnia konstrukcja frezarki, z opatentowanym systemem podwójnego silnika z napędem bezpośrednim, umożliwiającym zróżnicowany rozkład siły na dwie głowice frezujące, a także ułatwiona obsługa i serwis urządzenia, którego oba bębny robocze mogą być demontowane bezpośrednio na budowie.
W Boliwii frezarce towarzyszyła również łyżka krusząca BF80.3 MB Crusher, której zadaniem było kruszenie materiału wydobytego przez frezarkę, w celu zmniejszenia jego kalibru, aby można go było ponownie wykorzystać do przysypywania układanych rur.

Bogaty wybór

Asortyment głowic frezujących MB-R włoskiej spółki MB Crusher, bazującej na 60-letnim doświadczeniu rodzinnej firmy specjalizującej się w kruszeniu materiałów, obejmuje 3 modele: najmniejszy MB-R700 do koparek o masie 6-13, największy w serii MB-R900 do koparek od 19 do 35 t oraz średni, pracujący w Boliwii, 1-tonowy MB-R800, przeznaczony do koparek o masie od 10 do 22 t, wyposażony we frezy o średnicy 590 mm, obracające się z prędkością 55-80 obr./min, zapewniający wyjściowy moment obrotowy 10 kNm i siłę wybierania 33,9 kN.
Z kolei oferta łyżek kruszących BF obejmuje modele do koparek o masie od 4 do 70 i więcej ton, produkujących do 60-120 t/h kruszywa (zależnie od kalibru). Kompaktowa, lekka, ale solidna łyżka BF 80.3 do koparek od 18,5 t, mimo niewielkich rozmiarów (2,1x1,3x1,4 m) i masy (3 t) zapewnia dużą wydajność, do 34 m³/h, przy wymiarach wyjściowego kruszywa 15-135 mm. Ofertę MB łyżki przesiewające do maszyn o masie 2,6-35 t oraz chwytaki do maszyn klasy 6-25 t.

SS

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.