[ATB] Aktualności

MB Crusher - Łyżki dają radę

Data publikacji:

Instalowane jako osprzęt na koparkach i innych maszynach roboczych kompaktowe frezarki oraz łyżki kruszące i przesiewające włoskiej firmy MB Crusher spotyka się zarówno w centrach wielkich miast, jak i w najodleglejszych zakątkach na krańcach świata. To zasługa ich nietuzinkowych walorów, które pozwalają wykonywać efektywnie i ekonomicznie pracę w ciasnych przestrzeniach czy trudno dostępnych miejscach, przy zaangażowaniu relatywnie niewielkich środków technicznych.

Cały świat, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych i uprzemysłowionych, oplata sieć kanałów, kabli i rurociągów, tworzących swoisty „krwioobieg” i stanowiących cywilizacyjną siłę napędową. Ta nieustannie transportująca wodę, gaz, ropę, prąd czy gigabajty informacji sieć jest stale modernizowana oraz rozbudowywana i obecnie coraz śmielej wdziera się na często niedostępne tereny, utrudniające przy jej budowie użycie tradycyjnych metod i sprzętu. Wówczas do akcji wkraczają rozwiązania alternatywne, takie jak maszyny MB Crusher.

Zamiast ciężkich maszyn

Realizacja inwestycji infrastrukturalnych, zwłaszcza na większą skalę, za pomocą specjalistycznych maszyn do kruszenia i przesiewania wymaga zaangażowania ciężkiego sprzętu, który najlepiej jest zlokalizować w pobliżu budowy. Jednak często nie jest to możliwe lub opłacalne, co wymaga z kolei poświęcenia znacznych środków na kosztowny i czasochłonny transport urobku do baz przetwórczych i z powrotem. W tej sytuacji z pomocą przychodzą kompaktowe urządzenia MB Crusher, instalowane na koparkach i tak już będących na budowie, co eliminuje koszty transportu nie tylko sprzętu, ale także materiałów, które są przetwarzane na miejscu, w bezpośrednim sąsiedztwie wykopu, na całej jego długości. Poza tym, niezależnie od wielkości przedsięwzięcia, korzystając z produktów MB można realizować cały proces roboczy w zasadzie bez naruszania lokalnego środowiska, ponieważ wykopy są wypełniane materiałami uprzednio pozyskanymi w tym samym miejscu.

Wykorzystanie maszyn MB Crusher eliminuje również konieczność konserwacji ciężkiego sprzętu, która jest szczególnie czasochłonna i kosztowna, gdy budowa znajduje się z dala od dróg i warsztatów. Tymczasem konserwacja i serwis produktów MB może odbywać się bezpośrednio na miejscu, bez potrzeby zabierania ich do specjalistycznych zakładów. Codzienną obsługę w tym zakresie mogą sprawować sami operatorzy, na budowie można też bez problemu wykonywać czynności serwisowe, np. wymianę bębnów czy innych elementów roboczych.

Na bezdrożach

Jest wiele przykładów wykorzystania urządzeń MB Crusher, które sprawdzają się w różnych warunkach, a także na różnych budowach, niezależnie od ich skali. Nie brak bowiem realizacji angażujących także większą liczbę maszyn, takich jak budowa gazociągu południowokaukaskiego o długości prawie 700 km w Turcji, przy którym pracowały aż dwa tuziny łyżek przesiewających MB Crusher, przygotowujących wykopany materiał na miejscu do zasypywania wykopu, co skróciło czas procesu roboczego.

W podobny sposób, choć w mniejszej skali, sprzęt MB Crusher wykorzystała wiodąca firma z branży budownictwa energetycznego w argentyńskiej Patagonii, gdzie do budowy rurociągów gazu i ropy zastosowano nie tylko łyżkę przesiewającą MB-S18, lecz także popularną kruszącą BF90.3, wstępnie zmniejszającą rozmiary materiału. Zdecydowano się na takie rozwiązanie, ponieważ prace mogły przebiegać szybko i sprawnie jedynie przy zastosowaniu koparek, co umożliwiła zarówno ważąca 3,5 t łyżka krusząca BF90.3 S4 o pojemności 0,9 m³ i maksymalnej wydajności przerobowej 42 m³/h, przystosowana do koparek o masie od 21 t, jak również 2-tonowa łyżka przesiewająca MB-S18 o pojemności 2,4 m³, dedykowana do koparek o masie 20-35 t.
Duet łyżek wykorzystano również przy układaniu wodociągu w odludnym terenie między Malagą i Marbellą w Hiszpanii, gdzie posłużyły do przygotowywania ziemi o różnej gradacji - drobniejszej do obsypywania bezpośrednio rurociągu i grubszej do zasypywania wykopu.

Po gór szczyty

Wyjątkowo spektakularne zastosowanie maszyn MB Crusher, potwierdzające ich elastyczność, wydajność i wytrzymałość, miało miejsce przy wyjątkowo wymagającej budowie 57-kilometrowego odcinka gazociągu w boliwijskich Andach, łączącego miejscowości Sucre i Potosi, gdzie prace przebiegały na wysokości ponad 4000 m n.p.m., często w niskich temperaturach, w terenie ze znaczną przewagą trudnych do rozdrabniania skał granitowych. W tak ekstremalnych warunkach sprawdziła się 1-tonowa głowica frezująca MB-R800, żłobiąca wykop frezem o szerokości 820 mm wykonującym 55-80 obr./min, a także kompaktowa 3-tonowa łyżka krusząca BF80.3 o pojemności 0,7 m³ i wydajności do 34 m³/h, produkująca kruszywo wyjściowe o wymiarach w zakresie 15-135 mm.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.