[ATB] Technika

Mecalac i koncepcja Swing Loader

Data publikacji:

Na tegorocznych targach Bauma 2019 firma Mecalac przedstawiła nową ładowarkę obrotową oznaczoną jako AS 600, która stanowi uzupełnienie dostępnej już na rynku serii. Koncepcja Swing Loader pozwala na znaczne ograniczenie operacji manewrowych podczas pracy.

Mecalac  ma w swojej ofercie wszystkie typy ładowarek, jednak na specjalną uwagę zasługują ładowarki o sztywnej ramie i z 4 kołami skrętnymi, gdyż gwarantują wysoki poziom bezpieczeństwa, stabilność podczas pracy oraz wyjątkowe właściwości manewrowe. Przeznaczeniem prezentowanej linii ładowarek są głównie place budowy lub inne lokalizacje, w których liczy się łatwość manewrowania i jak najlepsze wykorzystanie dostępnej, niewielkiej przestrzeni. Stąd sprawdzą się także np. w ciasnych wnętrzach budynków inwentarskich. Ładowarki obrotowe umożliwiają jednoczesną jazdę, manewrowanie i obracanie. Zastosowane obrotowe ramię zapewnia szybkie cykle pracy przy stałej prędkości.

Dzięki efektywnej pracy wspomnianego ramienia zminimalizowana została konieczność ciągłej jazdy przód-tył. Tym samym skrócony jest czas operacyjny, zmniejsza się zużycie paliwa i emisje szkodliwych substancji do atmosfery, mniejsza jest również uciążliwość akustyczna na stanowisku pracy, a wydłużeniu ulegają okresy międzyserwisowe maszyny. Wymagania odnośnie miejsca do manewrowania podczas pracy są nie do osiągnięcia dla konwencjonalnych ładowarek. Przykładowo: tradycyjna ładowarka podczas załadunku na ciężarówkę wymaga korytarza o długości 10 m. Prezentowana ładowarka obrotowa wykona to zadanie na 5 metrach (rysunek A).

Przydatne w każdych warunkach

Podczas zsypywania piasku potrzebuje tylko jednego pasa ruchu, nie blokuje dwóch, jak konwencjonalne ładowarki (rysunek B). Z kolei 4 skrętne koła i ramię obracane o 180° sprawiają, że ładowarka Mecalac wymaga o 20% mniej miejsca do pełnego obrotu niż tradycyjny jej konkurent (rysunek C).

Efektywne manewrowanie ładowarką Mecalac AS600 zapewniają 3 standardowo dostępne tryby sterowania - dwukołowy, czterokołowy i tzw. psi chód (znany też jako chód kraba), umożliwiający podjazdy po skosie. Maszyna ma niewielki promień skrętu, jest wysoce stabilna w każdych warunkach pracy, a dzięki blokadzie tylnej osi, podczas podnoszenia łyżka może być poruszana bez problemów w całym zakresie obrotu o 180° (rysunek D).

Ładowarka AS600 ma ciężar roboczy wynoszący 4,2 t, jej moc wynosi 40 KM, a pojemność łyżki to od 0,5 do 0,8 m3. Za napęd odpowiada silnik diesla Deutz, spełniający normy emisji spalin Stage V. Producent zadbał również o komfortową pracę człowieka podczas użytkowania maszyny. Kabina operatora jest przestronna, wyposażona w przyciemniane szyby i panoramiczny dach, co daje pełne pole widzenia w każdych warunkach pracy. Ponadto zawiera komfortowy i ergonomiczny fotel, system ogrzewania oraz regulowaną klimatyzację.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.