[ATB] Technika

Mecalac - Tandemowy walec wibracyjny TV1200 bez kierownicy

Data publikacji:

Grupa Mecalac zbudowała swoją reputację lidera innowacyjności oferując wyjątkowe maszyny dedykowane głównie do pracy na obszarach zurbanizowanych. Czołową pozycję firmy w tym segmencie potwierdza m.in. tandemowy walec wibracyjny TV1200 nowej generacji, zwracający uwagę nie tylko nowoczesnym wzornictwem, lecz także ergonomią, widocznością, łatwością obsługi i bezpieczeństwem, który znalazł się wśród 15 produktów nominowanych na tegorocznych targach Bauma do nagrody za innowacyjność.

Przy projektowaniu maszyn Mecalac koncentruje się przede wszystkim na ich walorach użytkowych, bezpieczeństwie i przyjaznej obsłudze. Dotyczy to także nowych kompaktowych maszyn, które uzupełniły asortyment firmy po przejęciu w roku 2017 brytyjskiej fabryki koncernu Terex w Coventry, specjalizującej się w produkcji koparko-ładowarek, miniwozideł i walców zagęszczających. Włączając walce do oferty, firma Mecalac od razu rozpoczęła prace nad poprawą zarówno ich wydajności, jak i komfortu oraz bezpieczeństwa. Aby zaprezentować swoje najnowsze innowacyjne rozwiązania w tej grupie maszyn, na początek producent wziął na warsztat 3-tonowy model TV1200 z grupy 6 kompaktowych tandemowych walców z serii TV o masie od 1,6 do 4,4 t.

Pierwszy nowej generacji

Oprócz poprawionych parametrów roboczych, najnowszą wersję walca TV1200 wyróżnia w stosunku do poprzedniej całkowicie na nowo zaprojektowane stanowisko kierowcy i nowa koncepcja obsługi, z wyeliminowaniem klasycznej kolumny kierownicy i sterowaniem opartym na dżojstiku umieszczonym w prawej konsoli. Występująca w większości walców tandemowych kierownica na kolumnie stwarza bowiem szereg utrudnień. Aby zająć miejsce w fotelu, operator musi ją omijać, co już wymaga pewnej ekwilibrystyki. Poza tym podczas pracy jest często zmuszony przyjmować nienaturalną, wychyloną pozycję, z jedną ręką na kierownicy a drugą na dźwigni sterującej, aby móc obserwować i kontrolować na bieżąco bieg przedniego walca. Negatywne skutki wielogodzinnej pracy w takich warunkach to nie tylko szybsze zmęczenie, lecz także schorzenia układu kostno-mięśniowego oraz zwiększone ryzyko upadku podczas zajmowania i opuszczania stanowiska roboczego.
Pozbywając się kolumny kierownicy Mecalac wyeliminował te wady, zwiększając komfort i bezpieczeństwo, m.in. dzięki znacznej poprawie ergonomii i widoczności. Przestronniejsze stanowisko robocze zapewnia więcej miejsca na nogi, większą swobodę ruchu i łatwiejszy dostęp do fotela z każdej strony. Zajmowanie miejsca ułatwiają także przeprojektowane stopnie. Trzymający prawą rękę na dżojstiku operator może też całkowicie oprzeć plecy i nie musi się wychylać, by monitorować tor jazdy i pracę. Walec TV 1200 otrzymał również nowy wygląd, w pełni dostosowujący maszynę do nowoczesnej stylizacji Mecalac, a jednocześnie jeszcze bardziej poprawiający widoczność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.