[ATB] Technika

Merlo Roto 45.21

Data publikacji:

Do klasy 20-21 m kwalifikuje się ładowarka Merlo Roto 45.21, która z pułapem 20,8 m plasuje się w połowie odnowionej rodziny ładowarek obrotowych tej marki, obejmującej maszyny o wysokości już od 10 do 30 m i udźwigu od 3,8 do nawet 6 t (flagowa 24-metrowa 60.24).

Roto 45.21 oferuje udźwig do 4,5 t, który jest dostępny do wysokości 10,6 m (i na 7,6 m w poziomie), bo na pełną wysokość podnosi 2,5 t. Przy pełnym wysięgu w poziomie, sięgającym 17,8 m, maszyna radzi sobie natomiast z ciężarem 750 kg. Model Roto 45.21 dostępny jest w wersji „600”, z wieżą o obrocie ograniczonym do ±300º, oraz MCSS, w której wieża może się obracać bez ograniczeń (360°), co jest zasługą unikatowego, centralnego złącza elektrohydraulicznego (między wieżą a podwoziem), które pozwoliło wyeliminować styki ślizgowe. MCSS (Merlo Continuous Slew Safety) to system stałej kontroli stabilności, który na bieżąco mierzy siły działające na każdą z 4 wysuwanych podpór (w MCSS z automatycznym pozycjonowaniem) i na tej podstawie określa stabilność we wszystkich kierunkach, także przy nie w pełni rozstawionych podporach, ustalając udźwig i granice bezpiecznej strefy roboczej. Stabilność na kołach zapewnia hydropneumatyczne zawieszenie (w MCSS) z możliwością bezstopniowej korekty (automatycznie lub ręcznie) pochylenia ramy - bocznie do ±9° i wzdłużnie do ±5°.
Ładowarka jest wyposażona w 4-cylindrowy silnik FPT o mocy 125 kW/170 KM (MCSS) i dwustopniowy hydrostat (40 km/h), umożliwiający wolne podjeżdżanie. Hydraulika „load sensing”, o wydatku do 115 l/min (240 barów), na bieżąco dostosowywanym do potrzeb, gwarantuje płynne ruchy oraz szybkie cykle robocze i umożliwia współpracę z wymagającym osprzętem (szybkozłącza na teleskopie). Wymianę narzędzi ułatwia system mocowania „tac lock”. Wśród osprzętu zwraca uwagę system „Space” w postaci przegubowego, teleskopowego ramienia z koszem dla personelu, zapewniający wysokość roboczą do prawie 31 m, ale umożliwiający również sięganie do 9 m poniżej poziomu, co pozwala pracować pod wiaduktami czy mostami. Zamianę ładowarki Roto 45.21 w żuraw o wysokości do 31,7 m pod hakiem umożliwia z kolei specjalny wysięgnik kratownicowy z wciągnikiem linowym.
W modelu MCSS pracę ułatwia ergonomiczny elektroniczny dżojstik (w „600” elektromechaniczny) oraz system Merlin (Merlo Local Interactive Network) do zarządzania wszystkimi funkcjami i diagnostyką maszyny, wyświetlający niezbędne dane, którego szczególną zaletą jest prezentacja w czasie rzeczywistym (także graficznie) pozycji środka ciężkości maszyny podczas pracy, dzięki czemu operator zna graniczne warunki robocze, które może zresztą wyznaczać również sam.

O innych ładowarkach teleskopowych z obrotowym nadwoziem przeczytasz w artykule:

Teleskopy z obrotem
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.