Merlo - Teleskopy obrotowe

Data publikacji:

Wśród ładowarek teleskopowych dla budownictwa szczególną rolę odgrywają modele z obrotowym nadwoziem, służące nie tylko do zadań transportowych, ale sprawdzające się również jako uniwersalne, mobilne żurawie. Od roku 1991 na rynku są dostępne ładowarki obrotowe firmy Merlo, wyróżniające się wieloma innowacyjnymi rozwiązaniami zwiększającymi wydajność, komfort pracy i bezpieczeństwo.

Asortyment obrotowych ładowarek teleskopowych Roto marki Merlo obejmuje 14 modeli w seriach 400, 600 oraz MCSS, o masie roboczej od 11,8 do 19,2 t, udźwigu maksymalnym od 3,8 do 6 t i wysokości podnoszenia od 10,4 do 29,5 m. W dwóch pierwszych seriach obrót nadwozia jest ograniczony do 415º (±208º) i 600º (±300º), natomiast w MCSS nadwozie może obracać się w sposób ciągły w zakresie 360°. To zasługa unikatowego centralnego złącza elektrohydraulicznego, przesyłającego wszystkie sygnały między obrotowym nadwoziem a podwoziem jednym kanałem elektronicznym, co pozwoliło wyeliminować styki ślizgowe.

Zawsze stabilne

Ładowarki wyposażone są w 4- lub 6-cylindrowe silniki o mocy od 74 kW/101 KM do 129 kW/175 KM i mają dwustopniowy napęd hydrostatyczny na 4 koła (które są również skrętne), zapewniający doskonałą trakcję w każdych warunkach i prędkość do 40 km/h, umożliwiający wolne podjeżdżanie pod ładunek. Przekładnia hydrostatyczna z własnym układem hydraulicznym pełni również rolę efektywnego hamulca dynamicznego, co zmniejsza zużycie hamulców tarczowych. Osie portalowe, wahliwy tylny most, blokada tylnego dyferencjału (opcja), duże kąty najazdu i zjazdu (30°) oraz „rampowy” (150°) umożliwiają sprawne poruszanie się trudnym terenie. Stabilność podczas jazdy i podnoszenia na kołach oferuje hydropneumatyczne zawieszenie, które może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, z możliwością bezstopniowej korekty pochylenia ramy - bocznie do ±9° (±16%) i wzdłużnie do ±5° (±9%).
Pełną stabilność zapewniają rozkładane bądź wysuwane (seria MCSS) podpory hydrauliczne, które w najlepszej serii ładowarek MCSS nie muszą być rozstawione całkowicie, co umożliwia pracę przy murach czy w wąskich przejazdach. Zastosowany w tym modelach system stałej kontroli stabilności MCSS (Merlo Continuous Slew Safety) dokonuje bowiem ciągłego pomiaru sił działających na każdą z 4 podpór i na tej podstawie oblicza automatycznie usytuowanie środka ciężkości maszyny, określając jej stabilność we wszystkich kierunkach i ustalając granice bezpiecznej strefy roboczej i udźwig.

Wszechstronne i komfortowe

Zastosowana w całej rodzinie Roto hydraulika „load sensing”, o wydatku od 108 do 210 lub 240 l/min, na bieżąco dostosowywanym do potrzeb (oszczędność paliwa), gwarantuje płynne ruchy oraz szybkie cykle robocze i umożliwia współpracę z wymagającym osprzętem (złącza hydrauliki na teleskopie). Wymianę narzędzi bez wysiadania z kabiny ułatwia system mocowania osprzętu „tac lock”.
Wśród oferowanego osprzętu zwraca uwagę system „Space”, w postaci montowanego do karetki przegubowego ramienia z platformą roboczą, umożliwiającego docieranie do trudno dostępnych miejsc, w tym sięganie do 9 m poniżej poziomu drogi, co pozwala pracować pod wiaduktami czy mostami. Innym interesującym osprzętem jest specjalny wysięgnik kratownicowy, zmieniający ładowarkę (Roto 45.21 MCTJ) w żuraw z wciągnikiem linowym, o wysokości do 31,7 m pod hakiem.
W ładowarkach MCSS do gustu przypadnie operatorom odchylana do góry o 18° kabina (w wybranych modelach), poprawiająca widoczność, oraz system Merlin (Merlo Local Interactive Network) do zarządzania wszystkimi funkcjami i diagnostyką maszyny, wyświetlający na bieżąco niezbędne dane. Wyjątkową cechą Merlina jest prezentacja w czasie rzeczywistym (także graficznie) pozycji środka ciężkości maszyny podczas pracy. Dzięki temu operator jest stale informowany o zbliżających się granicznych warunkach roboczych, które może zresztą wyznaczać również sam, co pozwala najpełniej wykorzystać możliwości ładowarki.   

SS
foto: Merlo

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.