[ATB] Nowości Merlo

Merlo - W awangardzie postępu

Data publikacji:

Jeśli chodzi o liczbę nowości wystawianych na dużych imprezach, Merlo zawsze plasuje się w ścisłej czołówce.

Nie inaczej było podczas ostatnich targów Intermat, gdzie włoski producent pokazał całą gamę zmodernizowanych i nowych modeli oraz akcesoriów. Wśród 21 zaprezentowanych maszyn i 14 osprzętów znalazło się aż 13 nowości, w tym skupiające najwięcej uwagi ładowarki z serii Panoramic oraz Roto.

Maszyny obu serii dostępne są w trzech wersjach - Entry, Classic/Classic S (Roto) oraz Advanced. W serii Panoramic są oprócz tego dwie linie ładowarek - maszyny z podporami stabilizującymi oraz modele „high-capacity” o dużym udźwigu. Entry to intuicyjne w sterowaniu i proste w obsłudze modele bez dodatkowych funkcji. W Classikach standardem jest już np. poziomowanie ramy i przesuw boczny wysięgnika (Panoramic) czy amortyzacja, wielofunkcyjny wyświetlacz i prędkość 40 km/h (Roto), a w najbogatszych wersjach Advanced znalazł się m.in. nowoczesny system sterowania napędem EPD czy komfortowa kabina Premium (Advanced).

Modeli w bród

Zapoczątkowaną 31 lat temu serię Panoramic tworzy obecnie 12 modeli z podporami stabilizującymi, wyposażonych w silniki o mocy 55 kW/75 KM lub 75 kW/101 KM, od modelu P30.10 o udźwigu maksymalnym 3 t i wysokości podnoszenia 10 m, po ładowarkę P50.18 Plus, o udźwigu 5 t i wysokości 18 m. Rodzinę Panoramic uzupełniają dwie maszyny w wersji „high capacity”, o dużym udźwigu, wynoszącym 7,2 t (wysokość podnoszenia 10 m) lub aż 12 t (wysokość 9,8 m) w modelu z silnikiem 125 kW/170 KM.
Z kolei obrotowe ładowarki Roto firma Merlo wprowadziła w roku 1991. Dziś ta seria obejmuje 14 maszyn, w tym 4 modele (55 kW/75 KM) z obrotem w zakresie 415° oraz 4 modele (88 kW/115 KM lub 125 kW/170 KM) z obrotem 600°, a także 6 modeli z nieograniczonym obrotem 360° w obie strony (125 kW/170 KM). Serię otwiera ładowarka Roto 40.16 o udźwigu 4 t i wysokości 16 m, a wieńczą modele Roto 50.35S Plus i 70.28S Plus, o udźwigu 4,95 lub 7 t i wysokości 34,2 lub 28 m.
Wśród innych nowości zwracały uwagę uniwersalne, miniaturowe gąsienicowe woziłda budowlane o ładowności od 300 do 1200 kg oraz mobilny samozaładowczy mieszalnik betonu DBM3500 z „gruszką” o pojemności 5 m³, mieszczący 3,5 m³ mieszanki.

Moc innowacji

Ładowarki obu serii wyróżnia modułowa konstrukcja, oparta na nowych podwoziach, oraz hydrostatyczna przekładnia Merlo, we wszystkich modelach Roto oraz Panoramic Advance zarządzana przez nowy elektroniczny układ sterujący EPD (Eco Power Drive). Ten wyjątkowy system automatycznie redukuje obroty silnika przy ustalonej prędkości jazdy, odpowiednio do wymaganej mocy. Dzięki temu EPD zapewnia niższe zużycie paliwa, a jednocześnie najlepszą według producenta wydajność wśród ładowarek teleskopowych.
W wersjach Advance obu serii zwraca również uwagę nowa kabina Premium, o 10% bardziej przeszklona, z mocno zachodzącą na dach panoramiczną szybą, z systemem nadciśnieniowym, zapobiegającym przenikaniu do wnętrza zanieczyszczeń. W ładowarkach Roto kabina ma wyjątkowy układ przechyłu o kąt do 20° (do góry), zapewniający lepszą widoczność w górę i ułatwiający śledzenie ładunku lub osprzętu na dużej wysokości. Atutem w Roto Advance jest również nowy „inteligentny”, wielofunkcyjny dżojstik, wyjątkowo duży i wygodny w użyciu, zamontowany na podłokietniku fotela, pełniący funkcję ergonomicznego panelu sterującego. W dżojstiku zintegrowano m.in. przyciski sterowania jazdą oraz miniaturową „mysz” do obrotu wieży, co pozwala pracować bez odrywania rąk od dżojstika lub kierownicy. Dżojstik jest poza tym wyposażony w czujniki wykrywające dotyk dłoni, co zapobiega akywacji maszyny w razie przypadkowego poruszenia dźwigni.
Modele Panoramic otrzymały z kolei większe, wzmocnione osie portalowe, co podniosło nośność i niezawodność układu jezdnego, a także nowe podpory, przymocowane bezpośrednio do przedniego mostu. Dzięki temu mogą stabilizować maszynę bez wychodzenia stóp poza jej szerokość oraz być poziomowane w zakresie do 24%.
Standardem w ładowarkach są również systemy bezpieczeństwa aktywnego. W modelach Panoramic jest to MCDC z własnym wyświetlaczem, monitorujący wszystkie ruchy zagrażające stabilności maszyny, co powala zoptymalizować pracę. System automatycznie rozpoznaje osprzęt i dostosowuje do niego próg stabilności. W modelach Roto podobne funkcje pełni nowy system ASCS, który zbiera różne parametry, analizuje je w czasie rzeczywistym i tworzy grafikę dopuszczalnego obciążenia, prezentując ją na kolorowym wyświetlaczu.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.