[ATB] Budownictwo

Metro między Kopenhagą a Malmo wychodzi ze sfery marzeń

Data publikacji:

Øresundsmetro Executive – to nowe partnerstwo, którego zadaniem będzie praca nad kolejnymi krokami w stronę realizacji pierwszego na świecie międzynarodowego metra. Linia miałaby przechodzić pod cieśniną Sund i łączyć Malmo z Kopenhagą.

Stolicę Danii i szwedzkie miasto Malmo łączy już drogowo-kolejowy tunelo-most, który został oddany do użytku w 1999 roku. Władze tych miast twierdzą jednak, że to za mało i chcą wybudować łączącą ja linię metra. Projekt nosi nazwę Øresundsmetro.
Włodarze obu miejscowości chcą podejmować kolejne kroki w celu urzeczywistnienia tego przedsięwzięcia. W ostatnich dniach maja powołane do życia zostało partnerstwo Øresundsmetro Executive. W jego skład wchodzą przedstawiciele przemysłu, środowiska akademickiego oraz przedstawiciele obu miast.
Według aktualnej propozycji linia metra ma liczyć 22,1 km i zatrzymywać się na 5 stacjach. Prędkość pociągów ma wynosić 120 km/h, a to oznacza, że całkowita podróż będzie trwać ok. 20 minut. Przewidywany koszt realizacji projektu to ok. 4 mld euro, a prace mają ruszyć w 2028 roku. W tej sytuacjo otwarcie mogłoby nastąpić w 2035 roku.
Inwestycja ma być odpowiedzią na rosnący ruch na trasie północ-południe. Według przewidywań, w 2028 roku most nad cieśniną Sund będzie dwa razy bardziej zatłoczony niż w 2011 roku. Znaczny wpływ na to ma mieć otwarcie tunelu między niemieckim Puttgarden a duńskim Rodby.
Jeśli Kopenhadze i Malmo uda się zrealizować tę inwestycję będzie to niewątpliwie niezwykły projekt. Jeszcze nigdzie na świecie nie wybudowano metra, które łączyłoby dwa miasta, które należą do innych państw.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.