[ATB] Nowości

Meva - MAC: szybko, precyzyjnie i bezpiecznie

Data publikacji:

Automatyczny system szalunkowy MAC, dopasowujący się do różnych geometrii, wykorzystano do budowy nowych obiektów w australijskim Perth: hotelu Ritz-Carlton oraz budynku „The Towers”.

Perth to największe miasto w zachodniej części Australii, charakterystyczne również dzięki położeniu nad rzeką Swan. W tym miejscu, w 1829 r. założono dzisiejszą metropolię. Teraz obserwujemy, jak miasto stale zmienia się i modernizuje. Nowy projekt rozwoju Perth, realizowany w dzielnicy nazwanej na cześć królowej Elżbiety II, obejmuje liczne nowe budynki i wieżowce, kształtujące przyszły obraz miasta.
Nowy hotel Ritz-Carlton i budynek „The Towers” na nabrzeżu Królowej Elżbiety będą budowane przez Probuild, przedsiębiorstwo liczące na wsparcie podczas prac przez firmy Novatec Formwork Systems i Meva. Ta renomowana firma budowlana współpracowała już z podwykonawcą CASC Formwork w zakresie niektórych zastosowań automatycznego systemu szalunkowego MAC, dlatego też również w przypadku tego nowego projektu zdecydowano się na użycie technologii oferowanej przez Meva. – System MAC sprawdził się już w ramach wielu naszych projektów. Ponownie zdecydowaliśmy się zatem na jego użycie, z pełną ufnością – mówi George Chiari, kierownik placu budowy CASC Formwork.

Elastyczność dzięki MAC

Aby dokładnie zrealizować życzenia inwestorów, partner Meva, Novatec Formwork Systems już na etapie planowania postawił na szczegółowe uzgodnienia z ekspertami prac szalunkowych Meva oraz z klientami. – Perth to najbardziej odizolowana od innych miast stolica na świecie. Korygowanie nieścisłości lub błędów na etapie planowania wiązało się z koniecznością poniesienia znacznych nakładów w przypadku wielu innych drabinkowych systemów szalunkowych. Dzięki prostej strukturze stalowej ramy system MAC można modyfikować na różne sposoby – tłumaczy Oscar Tasyurek, inżynier Novatec.

Wieżowce „The Towers”

Na terenie działki oznaczonej numerem 10 powstaje w budynkach o nazwie „The Towers” łącznie 379 nowych mieszkań, podzielonych pomiędzy dwa wieżowce. Te dwa budynki różnią się wysokością oraz kształtem, co należało uwzględnić już na etapie planowania. Jeden z budynków ma łącznie 24, a drugi 30 pięter. Po wykonaniu i zabetonowaniu regularnego szalunku ścian i wykonaniu w ten sposób zarysu pierwszej bryły budynku, system szalunkowy MAC można było zamontować na drugim piętrze. Ponieważ wysokości pięter są różne i wynoszą 2,92; 3 i 3,2 m, konieczne było odpowiednie przystosowywanie systemu. Trójdrożna regulacja systemu MAC zapewnia najwyższy poziom wszechstronności zastosowania i odpowiednio prosty dobór wymaganych środków.

Hotel Ritz-Carlton

Sąsiadujący hotel sześciogwiazdkowy Ritz-Carlton również składa się z dwóch różnych brył budynku, do których potrzeb dostosowano odpowiednio z wyprzedzeniem system MAC. Także w tym przypadku należało więc wziąć pod uwagę różne wysokości pięter - od 3 do 3,8 m. Na niektórych piętrach luki drzwiowe znajdują się w różnych miejscach. Aby system MAC mógł zapewniać płynne, hydrauliczne działanie na całej wysokości, konieczne było uwzględnienie podczas planowania położenia prętów drabinek i prętów przesuwnych zgodnie z wymaganymi lukami. Ponadto obydwie bryły budynku zwężają się na wyższych piętrach. Według planów inżynierów Meva, niektóre elementy systemu montowano ze sobą tak, aby możliwa była realizacja mniejszego w dalszej części prac zarysu budynku.

Planowy i bezpieczny

Wprawdzie Perth jest jednym z najbardziej wietrznych miast Australii, jednak dzięki systemowi MAC firma Probuild mogła bez problemu prowadzić prace na odsłoniętej powierzchni przebiegającej wzdłuż rzeki Swan. Zamknięta i całkowicie osłonięta okładziną platforma robocza umożliwiała prace na konstrukcji budynku, nie tylko zabezpieczając przed wpływem czynników pogodowych, lecz gwarantując również bezpieczeństwo pracy i dobrą widoczność. Z wykorzystaniem rozwiązania firmy Meva proces podnoszenia na wysokość 4 m trwa zaledwie około 60 min. Natomiast dzięki drabinkom niewymagającym użycia żurawia można było obliczyć czas w harmonogramie budowy bez konieczności uwzględniania czynników pogodowych. Pomimo różnych kształtów i wymagań prace wykonywane podczas budowy hotelu Ritz-Carlton i wieżowców „The Towers” mogły przebiegać planowo i bez utrudnień.

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.