[ATB] Technika

Meva - Nowa hala w Stuttgarcie

Data publikacji:

Przy zastosowaniu rozwiązań szalunkowych firmy Meva budowa wysokiej na 11,5 metrów nowej hali nr 10 w Centrum Targowym w Stuttgarcie okazała się nie aż tak trudnym wyzwaniem, jak mogło się wydawać. Deskowania, systemy wsporcze, stężenia, podesty Meva zapewniły szybkie, łatwe i bezpieczne wykonanie inwestycji, realizowanej przez firmę Moser z Merzhausen koło Fryburga, przy wsparciu technicznym Meva Schalungs-Systeme.

Dzięki nowej hali powierzchnia wystawiennicza centrum w Stuttgarcie wzrośnie o kolejne 14,6 tys. m², do 120 tys. m². Oprócz tego w ramach inwestycji przewidziano także powstanie dodatkowego zaplecza konferencyjnego w strefie Zachodniego Wejścia, co pozwoli w pełni zrealizować projekt nowego centrum wystawowego. Do budowy obiektu wykorzystano m.in. takie rozwiązania Meva, jak deskowanie ścienne Mammut 350, systemy podpór MT 60  i MEP, stężenia Triplex o podwyższonej wytrzymałości, składane platformy robocze KAB 190 i BKB 125 oraz system SecuritBasic zapewniający bezpieczną pracę monterów i pracowników na wysokości.

Szybkie wznoszenie

Podczas przygotowywania nowej konstrukcji Bramy Zachodniej wykorzystano system MT60 do podparcia 630 m² stropu o grubości od 25 do 50 cm, umieszczonego wewnątrz obiektu na wysokości 9,3 m. Wieża rusztowaniowa została zmontowana w pozycji leżącej na ziemi, a następnie podniesiona za pomocą dźwigu, co znacznie przyspieszyło proces wykonania konstrukcji. Wieżę wyposażono w podesty robocze umożliwiające łatwe usuwanie płyt deskowania szalunku. Do podparcia stropów zwisających na wysokości do11 m od strony zewnętrznej użyto z kolei systemu MEP, wyróżniającego się prostotą i szybkością montażu, co bardzo przypadło do gustu zarówno brygadzistom, jak i kierownikowi budowy.

Ściany z wykończeniem

Do wykonania ścian wykorzystano deskowanie Mammut 350, dedykowane do wysokich obiektów, oferujące największe na rynku panele o szerokości do 2,5 i wysokości do 3,5 m (od 0,25x1,25 m), wytrzymujące również najwyższe parcie betonu - 100 kN/m², umożliwiające nieograniczenie szybkie zalewanie szalunków do wysokości 4 m, niezależnie od temperatury otoczenia, receptury betonu czy jego właściwości. Mammut 350 jest idealnym rozwiązaniem dla każdego rodzaju betonu, płynnego czy samozagęszczającego się. Niezwykle szybkie zalewanie jest możliwe nawet w wypadku bardzo wysokich konstrukcji, co pozwala znacznie przyspieszyć cykle robocze.
Wyjątkowe jest także poszycie paneli Alkus, w 100-procentach wykonane z wytrzymałego polipropylenu, równie trwałego jak rama, zapewniającego tak samo perfekcyjne wykończenie powierzchni betonu od pierwszego do ostatniego zalania. Innowacyjne panele, na które producent udziela 7-letniej gwarancji, przez cały okres użytkowania zachowują  te same właściwości, są odporne na wilgoć, nie rozkładają się, nie zmieniają wymiarów, sztywności i kształtu, nie odbarwiają się oraz są łatwe do czyszczenia i naprawy także na placu budowy.
W Stuttgarcie poszycie szalunków montowano na panelach na miejscu, aby uzyskać pożądany wzór na powierzchni betonu. Podczas wylewania ścian o wysokości 11,5 m korzystano również z pomocy kalkulatora ciśnienia betonu Meva dla precyzyjnego kontrolowania nacisku świeżego betonu na deskowanie i określenia optymalnego tempa wylewania.

Bezpieczny dostęp

Na budowie hali w Stuttgarcie znalazł zastosowanie również modułowy system bezpieczeństwa SecuirtBasic dla deskowań ściennych Meva, zapewniający pracownikom znakomity dostęp do stref roboczych oraz kompleksową ochronę przed upadkiem, zaaprobowany przez niemiecki urząd ds. BHP. Obejmujący wszystkie elementy, w tym platformy, balustrady, drabiny i włazy dostępowe, system SecuirtBasic czyni obsługę deskowań i rusztowań Meva na budowie bardzo prostą, elastyczną oraz ekonomiczną.
Szybko składane w całość na poziomie gruntu platforfmy robocze są montowane bezpośrednio do wielofukcyjnych profili konstrukcji wsporczej szaluków, przy wykorzystaniu standardowych zastrzałów i innych elementów mocujacych, bez użycia dodatkowych specyficznych części.
Komfortową i bezpieczna pracę, spełniającą międzynarodowe standardy w tym zakresie, zapewniają duże podesty o szerokości 0,75 m i długości 1,25; 1,35; 2,4 lub 2,5 m, co pozwala dopasować ich wymiary do deskowania, dostępne w 4 opcjach: z podłogą ze standardowych desek, z drewnianych desek prefabrykowanych lub z perforowanych, antypoślizgowych paneli aluminiowych w wersji ze zintegrowanymi drabinami i przełazami lub bez nich.
SS
foto firmowe

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.