[ATB] Budownictwo

MIB: Chcemy poprawić połączenia stykowe

Data publikacji:

Posłanka Sobecka skarży się na jakość przewozów międzywojewódzkich, wykonywanych przez przewoźników regionalnych. Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa będzie się starało wprowadzić przepisy, które ułatwią przejeżdżanie granice województw.

– Brakuje bezpośrednich międzywojewódzkich połączeń kolejowych, a niektóre nawet zlikwidowano. I trzeba jeździć z przesiadkami lub zamiast pociągu wybierać często mniej dogodny autobus. To efekt reformy transportu kolejowego, jaką przeprowadzono w 2008 roku. Rząd PO-PSL przekazał wtedy Przewozy Regionalne samorządom i od tamtej pory to marszałkowie województw mieli odpowiadać za transport kolejowy na swoim terenie – napisała w interpelacji do MIB posłanka Sobecka.
Posłanka zwraca uwagę, że o ile połączenia wewnątrzwojewódzkie połączenia funkcjonują całkiem nieźle, „a niektóre regiony mają nawet swoje spółki kolejowe”, to szwankuje osobowa kolej międzywojewódzka. Anna Sobecka pyta co robi rząd, aby problemowi zaradzić.

Prace trwają

Andrzej Bittel, podsekretarz stanu w MIB poinformował, że w lipcu przekazano do konsultacji publicznych i uzgodnień międzyresortowych projekt ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym i niektórych innych ustaw zawierający szereg zaleceń dla samorządów województw odnośnie przewozów do sąsiednich województw. Znajdują się w nim zalecenia zawarte w planie transportowym opracowywanym przez ministra Adamczyka.
– Na skutek wielu istotnych uwag zgłoszonych przez samorządy województw oraz inne resorty, zdecydowano o usunięciu zapisów dotyczących przewozów pasażerskich pomiędzy stacjami ulokowanymi w sąsiednich województwach z projektu ustawy o zmianie ustawy o publicznym transporcie zbiorowym – napisał Andrzej Bittel i dodał, że unormowanie kwestii nastąpi podczas inicjatywy legislacyjnej dedykowanej połączeniom stykowym, „tak aby wypracować przejrzyste i dokładne rozwiązanie tego problemu oraz uregulować szereg istotnych z punktu widzenia organizatorów przewozów szczegółowych kwestii dotyczących m.in. taryf przewozowych czy rozliczeń pomiędzy województwami”.

Rozwiązanie problemu "jak najszybciej"

Na spotkaniu z przedstawicielami urzędów marszałkowskich w listopadzie przedstawiono wstępną propozycję ministra Adamczyka w zakresie zmiany definicji „wojewódzkich przewozów pasażerskich”, po to, by umożliwić zainteresowanym województwom przewóz do miasta w województwie sąsiednim.
– Samorządy województw zostały poproszone o przekazanie swoich propozycji w zakresie połączeń do sąsiednich województw. Mając świadomość istotności powyższej kwestii Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa dołoży wszelkich starań, aby prawne rozwiązanie tego problemu nastąpiło jak najszybciej – czytamy w odpowiedzi podsekretarza stanu na interpelację posłanki.

Źródło: rynek-kolejowy.pl

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.