[ATB] Budownictwo

Mieszany obraz globalnego popytu na cement

Data publikacji:

Popyt na cement odnotował sprzeczne trendy na różnych rynkach w pierwszej połowie roku, zgodnie z raportem Cement Country Market Data firmy CW Research.

Zużycie cementu znacznie wzrosło w Peru, ale zmniejszyło się na rynkach takich jak Arabia Saudyjska i Argentyna.

W Peru popyt na cement wzrósł o około 3% w ciągu pierwszych pięciu miesięcy roku, do około 3,5 miliona ton.

Mówi się, że inwestorzy pozytywnie odnoszą się do branży budowlanej w kraju, a wydatki na infrastrukturę i budownictwo mieszkaniowe wykazują zdrowy wzrost. Sektor wydobywczy Peru jest liderem pod względem działalności budowlanej, a na 2019 r. Planuje się przygotować szereg projektów w tym obszarze.

Przy oczekiwanym wzroście PKB o 3,9% w 2019 r. Peru oferuje dobre perspektywy dla przemysłu cementowego. Prywatne inwestycje, szczególnie w przemyśle wydobywczym, zastępują duże projekty infrastrukturalne, takie jak Pan-American Games, jako główne śmigło w sektorze budowlanym - powiedziała Carolina Pereira, analityk biznesowy w CW Group.

Natomiast zużycie cementu w Arabii Saudyjskiej spadło o ponad 11% rok do roku w okresie styczeń-maj. Chociaż oczekuje się, że sektor budownictwa w kraju będzie nadal osiągał pozytywne wyniki, ponieważ rząd koncentruje się na dywersyfikacji produkcji gospodarczej, sektor cementu wciąż boryka się z nadwyżką zdolności produkcyjnych.

W Argentynie popyt na cement spadł o około 8% w pierwszych sześciu miesiącach roku w porównaniu z analogicznym okresem w 2018 r. Kraj stoi w trudnej sytuacji, a większość wskaźników ekonomicznych osiąga wyniki negatywne, w tym budownictwo.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.