[ATB] Budownictwo

Miliardy z Planu Odbudowy dla gospodarki

Data publikacji:

W 2022 r. dzięki unijnemu Planowi Odbudowy polskie PKB wzrośnie o 66,7 mld zł, a inwestycje finansowane z programu pozwolą na utworzenie ponad 155 tys. miejsc pracy - wynika z raportu DNB Bank Polska i Deloitte. Podkreślono w nim, że Polska będzie jednym z największych beneficjentów programu.

W raporcie „Kierunki 2021. Nowy Plan Marshalla. Odbudowa polskiej gospodarki po COVID-19” przypomniano, że antykryzysowy Plan Odbudowy Europy - Next Generation EU (NGEU), porównywany do Planu Marshalla to dodatkowe środki oprócz budżetu UE na lata 2021-2027.

Wg symulacji DNB Bank Polska i Deloitte, największy efekt Planu Odbudowy mierzony przyrostem PKB w Polsce wystąpi w 2022 i 2023 r. - będzie to odpowiednio 66,7 mld oraz 61 mld zł. W całym okresie objętym symulacją, tj. 2021-2029 suma przyrostów PKB dzięki programowi wyniesie 283,9 mld zł, a biorąc pod uwagę bieżącą wartość pieniądza - 258,2 mld zł.

Również wpływ programu na zatrudnienie w Polsce będzie najsilniejszy w pierwszym okresie ze względu na silne efekty popytowe związane z wydatkami. W 2022 r. środki NGEU i finansowane nimi projekty inwestycyjne pozwolą utworzyć i utrzymać ponad 155 tys. miejsc pracy. Szczególnie zyskają na tym usługi oraz przemysł przetwórczy. Po 2025 r. corocznie projekty z programu będą utrzymywać ponad 30 tys. miejsc pracy.

Wg raportu, silny impuls popytowy w latach 2021-2023 przełoży się na rosnący popyt na pracowników, a co za tym idzie wzrost płac w sektorach dostarczających dobra i usługi na potrzeby inwestycji.

Zdaniem DNB Bank Polska i Deloitte, największy przyrost wartości dodanej wystąpi w usługach rynkowych, które obejmują m.in. budownictwo, handel i pozostałe usługi profesjonalne, niezbędne do prowadzenia inwestycji. Ze względu na wysoki udział dóbr przemysłowych z importu, wpływ na wartość dodaną w przemyśle przetwórczym będzie negatywny w krótkim okresie. „Innymi słowy, silny impuls popytowy będzie prowadził do znacznego wzrostu importu dóbr przemysłowych oraz popytu na krajowe usługi. Od 2024 r. wpływ na wartość dodaną w przemyśle przetwórczym będzie dodatni” - wskazano.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.