Minikoparki Yanmar serii VIO i SV

Data publikacji:

Gdy potrzeba koparki wyjątkowo kompaktowej, warto zapoznać się z ofertą firmy Yanmar. Japoński producent oferuje bowiem dwie serie maszyn w zakresie od 0,8 do 10 t, które wyróżniają się albo rzeczywistym zerowym zwisem, w wypadku serii VIO, albo minimalnym - w serii SV.

Gdy potrzeba koparki wyjątkowo kompaktowej, warto zapoznać się z ofertą firmy Yanmar. Japoński producent oferuje bowiem dwie serie maszyn w zakresie od 0,8 do 10 t, które wyróżniają się albo rzeczywistym zerowym zwisem, w wypadku serii VIO, albo minimalnym - w serii SV. W segmencie do ok. 3 t asortyment jest spory, ale nie uwzględniając całkiem licznej grupy najmniejszych mikrokoparek do wyboru pozostaje 7 modeli o masie od ok. 1,7 to do 2,75 t, w tym 3 maszyny VIO, mające praktycznie w każdej klasie wagowej swoje odpowiedniki w wersji SV. Oczywiście najlepiej pod względem możliwości pracy w najciaśniejszych strefach wypadają maszyny VIO, a najlepsze parametry oferują przy tym nowe modele VIO26-6 i VIO27-6, o masie 2,56/2,67 t (z kabiną) i 2,64/2,75 t, napędzane firmowymi silnikami o mocy 15,2 kW/20,7 KM. Obie maszyny, przy szerokości 1,5 m, mają rzeczywisty promień obrotu tyłu nadwozia 750 mm, co oznacza, że ich „rufa” nawet na milimetr nie wystaje poza obrys gąsienic. Dzięki dużym kątom obrotu wysięgnika (47/74° - lewo/prawo), pozwala to efektywnie pracować nawet między dwiema ścianami o niewiele większym rozstawie, a tuż przy jednej ścianie - z obrotem w zakresie 320°.
Z niewielkimi wyjątkami obie koparki oferują praktycznie takie same parametry robocze: maksymalną głębokość kopania - 2,69/2,94 m (ramię krótkie/długie), wysokość wysypu - 2,83/2,99 m, siłę kopania na ramieniu - 24,4-24,5/12,7 kN, oraz na łyżce - 24,5/23,1 kN (VIO27-6).
Maszyny wyróżnia m.in. ergonomiczne sterowanie dżojstikami, w których zintegrowano wszystkie funkcje, w tym obrót wysięgnika czy obsługę dodatkowego obwodu hydrauliki osprzętu (standard, z szybkozłączami na wysięgniku), a także bardzo solidne wykonanie oraz zabezpieczenie wszystkich siłowników wysięgnika, ramienia i łyżki solidnymi stalowymi osłonami, mimo że dwa ostatnie znajdują się od góry. Uwagę zwraca również układ hydrauliczny VIPPS z funkcją sumowania mocy, z trzema pompami, w tym dwiema o zmiennym wydatku, włączającymi się automatycznie zależnie od zapotrzebowania, co umożliwia płynną pracę z maksymalną mocą nawet podczas jazdy. W standardzie jest też funkcja automatycznej redukcji biegu, ułatwiająca niwelowanie terenu. 
Choć podzespoły w skromnym nadwoziu są upakowane dość ciasno, m.in. dzięki otwieranym 5 osłonom, dostęp do punktów obsługowych i elementów wymagających okresowej konserwacji nie jest trudny.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.