[ATB] Technika

Miniładowarki gąsienicowe o masie pięciu

Data publikacji:

Miniładowarki tuż obok minikoparek są najbardziej pożądanymi maszynami na placach budowy. Idealnie sprawdzają się podczas prac w aglomeracjach miejskich, w ciasnych przestrzeniach, gdzie ich kompaktowe wymiary oraz niezłe osiągi dają przewagę nad większymi gabarytowo maszynami. Szeroki wybór dedykowanego osprzętu czyni je maszynami bardzo uniwersalnymi. Ponadto, ładowarki z napędem przenoszonym na gąsienicę mają również niższe niż w wersjach kołowych jednostkowe naciski na podłoże dlatego mogą sprawnie się poruszać w trudnym terenie. W poniższym zestawieniu przedstawiono ofertę miniładowarek o masie własnej ok. 5 ton.

Caterpillar

Kompaktowa ładowarka gąsienicowa Cat 289D3 o masie własnej 4848 kg, posiada udoskonalone zawieszenie, które opracowane zostało pod kątem wydajności, oczekiwane przez użytkowników ulepszenia układu napędowego, wygodną kabinę oraz zintegrowaną technologię Smart do automatyzacji obsługi założonego osprzętu. Miniładowarka zapewnia większy zasięg i wysokość podnoszenia, a przez to szybki i łatwy załadunek.

Jednostką napędową miniładowarki 289D3 jest silnik wysokoprężny z turbodoładowaniem Cat C3.3B o mocy 55,4 kW, spełniający wymagania normy emisji spalin Stage V. Wysokosprawny układ napędowy zapewnia maksymalną wydajność maszyny dzięki elektronicznemu systemowi zarządzania momentem obrotowym, prędkościom jazdy 7,2 oraz 13,3 km/h, a także ręcznemu/nożnemu, elektronicznemu sterowaniu przepustnicą, gdzie pedał przyspieszenia może również mieć funkcję zwalniania. Gąsienice gumowe ze stalowymi zabezpieczeniami mają szerokość 400 lub 450 mm.

Układ hydrauliczny dostępny jest w wersji standardowej lub ze zwiększonym do 121 l/min przepływem XPS.Cat oferuje do tego pakiety zwiększające wydajność w 3 wariantach: H1, H2 oraz H3. W zależności od wersji zawierają one elektroniczny dwukierunkowy układ samopoziomowania przy podnoszeniu i opuszczaniu, funkcję powrotu osprzętu roboczego do pozycji kopania oraz możliwość pozycjonowania osprzętu roboczego i elektronicznego ograniczania ruchu. Zastosowane szybkozłącza płaskolicowe o dużej wytrzymałości, ze zintegrowanym mechanizmem uwalniania ciśnienia, pozwalają na sprawne i łatwe przyłączenie osprzętu.

Kabina operatora zgodna ze standardem ROPS i FOPS poziomu I wyposażona jest w regulowany fotel pokryty tworzywem, składany, ergonomiczny, profilowany podłokietnik, regulowane dżojstiki sterujące oraz kolorowy, ekran LCD o przekątnej 5” współpracujący z kamerą tylną. Opcjonalne pakiety zawierają zarówno wersje kabiny o otwartej konstrukcji ROPS, jak również najlepszą w branży, uszczelnioną i hermetyczną, z systemem klimatyzacji.

Dla zapewnienia bezpieczeństwa użytkowania, miniładowarkę Cat wyposażono w układ blokowania maszyny uruchamiający się, gdy operator opuszcza fotel lub po podniesieniu podłokietnika oraz system zabezpieczenia przed kradzieżą z 6-przyciskową klawiaturą.

 

Bobcat

Firma Bobcat posiada w swojej ofercie m.in. ładowarkę gąsienicową T76 z pionową ścieżką podnoszenia, która należy do innowacyjnej linii ładowarek serii R. Ładowarka firmy Bobcat o masie własnej 5051 kg, została całkowicie przeprojektowana i zoptymalizowana pod kątem większej użytecznej mocy oraz poprawy ogólnej wydajności, dzięki czemu jest w stanie wykonywać bardziej wymagające zadania - w krótszym czasie.

Sercem ładowarki jest wysokoprężny silnik D24 o maksymalnej mocy 54,5 kW zgodny z normą emisji spalin Stage V. Ładowarka posiada układ napędu bezpośredniego. Tłokowe pompy hydrostatyczne w układzie tandem z płynną regulacją, napędzają w nim dwa w pełni odwracalne silniki hydrostatyczne. Układ gąsienicowy ładowarki o niskim nacisku na podłoże pozwala na pracę nawet na miękkich, piaszczystych lub błotnistych podłożach. Szerokość zastosowanych gąsienic wynosi 450 mm, a jednostkowy naciski na podłoże 30 kPa. Maksymalna prędkość poruszania się to z kolei 17,2 km/h.

Układ hydrauliczny miniładowarki ma wysoką wydajność, maksymalny przepływ wynosi 114,7 l/min, ciśnienie robocze osiąga wartość 245 barów. Ramiona podnoszące mają formę odlewu stalowego i zostały zoptymalizowane konstrukcyjnie dla zwiększenia możliwej wysokości podnoszenia i udźwigu.

Ciśnieniowa kabina operatora typu Deluxe z ogrzewaniem i klimatyzacją wyposażona jest w regulowany fotel z amortyzacją, 3-punktowym pasem bezpieczeństwa i przełączane sterowanie dżojstikami (SJC). Opcjonalna wersja Clear View posiada automatyczną klimatyzację, 7” dotykowy wyświetlacz oraz radio z Bluetooth.

Bobcat bardzo poważnie podszedł do kwestii bezpieczeństwa. Wprowadza do klasy kompaktowej dużo rozwiązań obecnych do niedawna w wyższych segmentach sprzętowych. Przykładem tego jest właśnie model T76, który wyposażono w kamerę cofania, alarm cofania, system oświetlenia roboczego LED, system blokady sterowania Bobcat (BICS), pałąk ochronny, tłumik z chwytaczem iskier itd.

Na wyróżnienie zasługuje również bardzo szeroka oferta dedykowanego dodatkowego osprzętu Bobcat, która zawiera m.in.: akcesoria do wideł paletowych, różnego rodzaju chwytaki, frezarkę, kosiarki, młoty, równiarki, zamiatarki, łyżki budowlane i komunalne itd.

Case CE

Miniładowarka TV450B firmy Case o masie roboczej 4823 kg to sprzęt przeznaczony do działań związanych z infrastrukturą, prac komunalnych i w recyclingu. Modele gąsienicowe TV z kinematyką pionową przekonują wysoką mocą, dostępnym osprzętem dodatkowym oraz możliwością sprawnego poruszania się w trudnym terenie.

TV450B to najmocniejszy model serii, wyposażony jest w silnik FPT F5H HPCR Stage IV o mocy 67 kW. Zastosowana wysokoprężna jednostka z technologią Common Rail zapewnia wyjątkowo wysoką precyzję wtrysku we wszystkich warunkach pracy silnika dając tym większy moment obrotowy i uzyskanie większej mocy.

Za oczyszczanie spalin odpowiadają chłodzony układ recyrkulacji spalin (CEGR), katalizator utleniający (DOC), filtr cząstek stałych (DPF) z automatyczną regeneracją oraz technologia SCR obniżająca poziom tlenków azotu NOx.

Proste i wytrzymałe podwozie ma niewiele ruchomych części, samosmarujące rolki oraz elektrohydrauliczne wspomaganie. Naprężenie gąsienic można regulować, wtłaczając lub usuwając smar do regulatora hydraulicznego. Miniładowarka oferuje 2 prędkości jazdy: niski zakres 8,2 km/h oraz opcjonalnie - wysoki 12,2 km/h.

Dużą wszechstronnością cechuje się układ hydrauliczny. System ten umożliwia przyłączanie węży hydraulicznych pod ciśnieniem (CUP) i bez użycia dodatkowych narzędzi. Ponadto Case oferuje 3 poziomy układu hydraulicznego osprzętu: pakiet Standard, High Flow ze zwiększonym o nawet 55% przepływem oleju hydraulicznego i opcją wysoko przepływowej hydrauliki pomocniczej oraz Enhanced High Flow z 30% większym ciśnieniem w układzie hydraulicznym oraz drugim pomocniczym układem hydraulicznym do zastosowań wymagających kilku ruchów hydraulicznych jednocześnie. Wersje rozszerzone hydrauliki są przeznaczone dla bardzo wymagającego osprzętu takiego jak: frezarki, tarcze tnące i trenczery czy mulczery.

Duża przeszklona kabina zgodna z standardami ROPS/FOPS, zapewnia o 25% więcej miejsca, doskonałą widoczność oraz komfortowe warunki pracy. Wyposażona jest w amortyzowany i podgrzewany fotel, nowe radio Bluetooth ze złączem USB, 8” kolorowy wyświetlacz, kamerę cofania oraz łatwy w obsłudze system sterowania.

Szybkozłącze mechaniczne lub hydrauliczne ładowarki pozwala na sprawną wymianę dodatkowego osprzętu i jest tutaj w czym wybierać. Case oferuje np. frezarki 350 mm oraz 1000 mm, rozściełacz do asfaltu, zagęszczarkę kołową, młot hydrauliczny, mieszarkę do betonu, dmuchawę do śniegu, łyżkę, zamiatarkę oraz widły do palet, typu krokodyl i do balotów.

Manitou

Model ładowarki gąsienicowej Manitou 2150 RT o masie własnej 4491 kg, dzięki systemowi IdealTrax doskonale nadaje się do pracy na lądzie, w błocie, piasku lub żwirze, a szczególnie zwarta konstrukcja maszyny ułatwia jej poruszanie się po placach budowy. Wszechstronność zastosowań ładowarki wynika też 2 wysokiego stopnia kompatybilności z dodatkowym osprzętem.

Zastosowaną jednostką napędową ładowarki jest silnik Yanmar TNV98CT-NMSL o mocy maksymalnej 53,7 kW, który działa w połączeniu z dwubiegowym, hydrostatycznym układem przenoszenia napędu.

Gumowe gąsienice o szerokości 450 mm opierają się na 5 wytrzymałych, stalowych rolkach, a system IdealTrax zapewnia automatyczne ich napinanie. Ładowarka może się poruszać z dwiema prędkościami: 9,5 oraz 14,2 km/h.

Układ hydrauliczny standardowy wraz z hydrauliką pomocniczą zapewnia przepływ 82,5 l/min. Opcjonalnie dostępne są też: pomocniczy układ hydrauliczny o dużym przepływie, a także funkcja podnoszenia hydraulicznego z automatycznym poziomowaniem. Osprzęt dodatkowy mocowany jest poprzez standardowy system All-Tach lub opcjonalny Power-A-Tach.

Kabina operatora zgodna jest ze standardem ROPS/FOPS poziomu II, wyposażona jest w fotel z pełnym zawieszeniem, wielofunkcyjny wyświetlacz, alarm i systemy zabezpieczające przed wandalizmem. Dodatkowo można ją też wyposażyć w fotel z zawieszeniem pneumatycznym, drzwi składane IdealAccess, ciśnieniową obudowę i klimatyzację.

Takeuchi

Nieco mniejszy od pozostałych jest model Takeuchi TL 8, czyli miniładowarka gąsienicowa o masie 3915 kg, która ceniona jest za wysoką trwałość, elastyczność i oszczędność w pracy, komfort i bezpieczeństwo operatora oraz prostą konserwację. Jej szerokość całkowita bez łyżki to tylko 1580 mm, a wysokość 2235 mm. Jednak ładowarka łączy w sobie optymalne właściwości trakcyjne z dużym prześwitem i niskim naciskiem na podłoże, a także bardzo dobre w tej klasie możliwości spychania oraz siłę udźwigu.

Miniładowarka TL 8 wyposażona jest w silnik Kuboty o mocy 53,2 kW. Posiada całkowicie hydrostatyczny napęd oraz proporcjonalnie sterowany, dodatkowy obwód hydrauliczny wraz ze stałym programowalnym przepływem. Dla uzyskania większej trwałości, napęd jezdny przesunięty został do góry, zredukowano również obciążenia rozciągające i ściskające poszczególnych ogniw gąsienic.

Ładowarka umożliwia pracę także w ekstremalnie zakurzonym otoczeniu przez podwójny wkład filtra powietrza i dodatkowy Pre-Cleaner. Dzięki kompaktowej konstrukcji oraz seryjnym zaczepom, transport maszyny nie sprawia żadnych problemów.

Przestronna kabina operatora zgodna ze standardami ROPS/FOPS ma proste szyby zapewniające bardzo dobrą widoczność, reflektory robocze na dachu oraz system ogrzewania i klimatyzacji.

Jej wyposażenie obejmuje ponadto regulowany według wagi fotel operatora, hydraulicznie sterowane joysticki oraz system Takeuchi Fleet Menagment, który zapewnia przejrzystość, wydajność i bezpieczeństwo. TFM wskazuje ważne informacje, takie jak liczba godzin pracy, temperatura silnika, zużycie paliwa, optymalizuje planowanie działań poprzez zdalną analizę zebranych danych, a także zwiększa bezpieczeństwo dzięki kontrolowaniu lokalizacji i czasu z zastosowaniem modułu GPS.

System szybkozłączy oraz wybór osprzętu w tym szufli, wideł do palet czy też wiertnicy zwiększają możliwości zastosowania ładowarki.

Polecamy produkty z naszego sklepu:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.