[ATB] Aktualności JCB budowlane

Minister pod wrażeniem postępów prac JCB

Data publikacji:
Brytyjski sekretarz ds. energii Grant Shapps

Brytyjski sekretarz ds. energii Grant Shapps

Brytyjski sekretarz ds. energii Grant Shapps rzucił wyzwanie firmie JCB, aby jej superwydajne maszyny wodorowe pracowały na placach budowy i w gospodarstwach rolnych do przyszłego roku - deklarując, że jest „pod wrażeniem” wczesnego sukcesu firmy w opracowywaniu silników napędzanych paliwem o zerowej emisji dwutlenku węgla.

 

Sekretarz stanu ds. bezpieczeństwa energetycznego i zerowej emisji netto odwiedził firmę JCB Power Systems w Derbyshire, aby zobaczyć postępy poczynione przez zespół ponad 150 inżynierów w opracowywaniu zaawansowanych technologicznie wodorowych silników spalinowych do użytku w maszynach budowlanych i rolniczych. Do tej pory wyprodukowano ponad 50 prototypów silników, a kilka maszyn przechodzi obecnie testy.

Sekretarz Shapps powiedział:

– To wyjątkowa perspektywa, która działa dobrze, a ja rzuciłem wyzwanie JCB do połowy przyszłego roku - do 2024 roku - aby niektóre z nich działały na naszych drogach i na placach budowy. JCB powiedziało mi, że z przyjemnością spróbuje osiągnąć ten cel i życzę im powodzenia!

Firma JCB z powodzeniem wprowadziła na rynek gamę kompaktowych maszyn akumulatorowo-elektrycznych, sprzedając już ponad 20 tys. takich maszyn. Technologia akumulatorowo-elektryczna jest w dużej mierze nieodpowiednia dla cięższego sprzętu ze względu na wyższe zapotrzebowanie na energię i dłuższe godziny pracy takich maszyn w odległych lokalizacjach, gdzie dostęp do sieci jest ograniczony.

Na poligonie doświadczalnym JCB w Staffordshire sekretarz ds. energii prowadził napędzaną wodorem koparko-ładowarkę JCB i próbował swoich sił w szybkim i łatwym zadaniu tankowania prototypu.  Pan Shapps dodał:

– JCB działa w dwóch zasadniczo dość trudnych obszarach do dekarbonizacji: budownictwie i rolnictwie. Muszę powiedzieć, że dzięki nim dekarbonizacja wygląda na łatwą i byłem pod wrażeniem tego, co zobaczyłem.

Z kolei Lord Bamford powiedział:

– To była przyjemność pokazać sekretarzowi stanu ogromny postęp, jaki brytyjscy inżynierowie JCB robią w opracowywaniu zeroemisyjnego rozwiązania do zasilania naszych przyszłych maszyn. W przyszłości muszą one być zasilane czymś innym niż paliwa kopalne, a superwydajne, niedrogie, zaawansowane technologicznie silniki spalinowe na wodór o zerowej emisji mogą być odpowiedzią dla przemysłu budowlanego i rolnictwa. Co więcej, można je szybko wprowadzić na rynek, korzystając z naszej istniejącej bazy dostaw.
Warto dodać, iż obecnie rządy na całym świecie ujawniają strategie rozwoju infrastruktury potrzebnej do wspierania wykorzystania wodoru w celu obniżenia emisji CO2. Tymczasem JCB produkuje silniki od 2004 roku, produkując około 200 dziennie w swoim brytyjskim zakładzie w Derbyshire i 200 dziennie w zakładzie w Delhi w Indiach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.