[ATB] Technika

Mission impossible? Nie dla wszystkich

Data publikacji:

Jak zaoszczędzić tysiące dolarów, przekształcając obszar o powierzchni ponad 9 tys. km², jak zburzyć szesnastopiętrowy budynek, jak sprowadzić łyżkę kruszącą helikopterem? Odpowiedzi na te pytania udzieliła w roku bieżącym firma MB Crusher.

W tym roku firma MB Crusher zdecydowała się wybrać najbardziej spektakularne przykłady pomysłowości użytkowników, spośród tych nadesłanych przez klientów z całego świata, aby wyróżnić je i opublikować na swoich kanałach społecznościowych. Przybliżmy je również czytelnikom atb - aktualności techniki budowlanej.

Helikopter z kruszarką

Scenerią pierwszej z tych historii są Alpy Bawarskie, a dokładniej schronisko górskie na wysokości 1844 m n.p.m., gdzie znajduje się początek szlaku turystycznego, który musiał zostać w dużej mierze rozebrany i odbudowany. Przy zastosowaniu konwencjonalnego rozwiązania materiał powstały w wyniku rozbiórki musiałby zostać sprowadzony w dolinę, co wiązałoby się z wysokimi kosztami transportu i utylizacji materiału.

Rozwiązaniem okazała się mobilna kruszarka BF60.1, która przetworzyła materiał na miejscu - ponownie wykorzystany jako podłoże do budowy dróg leśnych. Pytanie tylko, w jaki sposób łyżka krusząca trafiła do schroniska, skoro helikopter może unieść maksymalnie 1200 kg? W łatwy i szybki sposób zdemontowano niektóre części składowe łyżki, czyniąc ją lżejszą co pozwoliło na przetransportowanie jej na żądaną wysokość i szybki ponowny montaż. Efektem tych działań okazały się znaczne oszczędności w kosztach usuwania i transportu, ponowne wykorzystanie odpadów z korzyścią dla terytorium i środowiska naturalnego.

Wyburzone 16 pięter

W 2020 r. w ścisłym centrum jednego z większych miast w Japonii pojawiło się wymagające zadanie, polegające na wyburzeniu 16-piętrowego żelbetowego budynku otoczonego innymi konstrukcjami. Do wykonania tej pracy potrzeba było zwinnych i kompaktowych maszyn, które na dachu budynku pomagały w wyburzaniu poszczególnych pięter. Pozostałości po rozbiórce wrzucano do dziury utworzonej w środku budynku, aby chronić jego zewnętrzną stronę i otoczenie.

Do realizacji tego zadania wydelegowano mobilną kruszarkę MB Crusher BF70.2, która dała radę pracować na niewielkich przestrzeniach, w sposób ciągły krusząc żelbet z całego budynku. A skoro tak, to łyżka krusząca musiała wjechać na 16. piętro za pomocą dźwigu - dzięki jej relatywnie niewielkim rozmiarom i masie operacja ta okazała się bardzo prosta. Przyniosło to oszczędność czasu, redukcję pyłu i hałasu.

Podziemny tunel bez wibracji

W rejonie California w Meksyku celem budowniczych było rozwiązanie problemu zalewanie bardzo ruchliwego odcinka drogi. W związku z tym konieczna stała się budowa tunelu na wodę deszczową, która jednak nie była łatwym zadaniem. Przesądziły o tym istotne ograniczenia - długi, wąski i ciemny tunel nie pozwalał na dostęp tradycyjnym pojazdom, a także na użycie młota, które spowodowałoby zbyt wiele wibracji.

Dlatego też do wykopania całego tunelu użyto frezarki MB Crusher MB-R500 zamontowanej na minikoparce. I ta mała maszyna o dużej mocy przyniosła następujące efekty - brak wibracji, wykop tylko niezbędnego materiału, brak pęknięć na ścianach.

Wielotysięczne oszczędności

Na ogromnym obszarze w amerykańskim stanie Montana, celem budowy było przygotowanie terenu pod zabudowę mieszkaniową. Dzięki dokonywanym wykopom na powierzchni gruntu pojawiły się niezliczone kamienie rzeczne.

Rozwiązaniem okazała się mobilna kruszarka MB Crusher BF120.4, dzięki której kamienie zostały przekruszone i natychmiast ponownie wykorzystane do wypełnień. Przyniosło to oszczędności w kosztach transportu, brak kosztów utylizacji i zakupu nowego materiału wypełniającego. Dzięki temu oszczędności sięgnęły - według szacunków - dziesiątek tysięcy dolarów.

Szybkość i precyzja

Ostatnim przedstawionym przez nas zadaniem jest realizacja firmy zajmującej się na Łotwie recyklingiem odpadów. Jej zadanie polegało na zarządzaniu odpadami niebezpiecznymi, takimi jak pojemniki po oleju napędowym i farbie. Aby nie nastręczało to większych problemów, firma wykorzystała chwytak MB-G900 do precyzyjnego i łatwego chwytania dużych i ciężkich pojemników. Rezultaty: oszczędność czasu i środków, większa operatywność i rentowność.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.