MIWO - wytyczne projektowania SITP

MIWO - wytyczne projektowania SITP

W grudniu 2018 roku światło dzienne ujrzał opublikowany przez Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Pożarnictwa (SITP) tekst pt. "Wytyczne projektowania ocieplenia elewacji z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe", przeznaczony dla projektantów, wykonawców, rzeczoznawców budowlanych, zarządców budynków, a także straży pożarnej.

Publikację gorąco poleca MIWO, wskazując na znane i sprawdzone rozwiązania ograniczające możliwosć rozprzestrzeniania się ognia. Podkreślają, że w Polsce przepisy nie zmieniły się praktycznie od lat, podczas gdy w wielu innych krajach europejskich, ze względów bezpieczeństwa, wprowadzone zostały ograniczenia w stosowaniu palnych elewacji.

MIWO podtrzymuje stanowisko, jakoby poprawa energooszczędności i komfortu mieszkań nie może odbywać się kosztem bezpieczeństwa pożarowego, dlatego też z radością odnotowują pojawienie się wytycznych SITP, które pomogą ograniczyć ryzyko związane z potencjalnym pożarem.

Jednocześnie przypomina, że choć wiele systemów ociepleń ETICS z palną izolacją cieplną może spełniać niewygórowane wymagania polskiej normy i uzyskać klasę NRO, to jedynie ściany z wełną mineralną i niepalnym tynkiem nie pozwalają na ekspansję pożaru na wyższe kondygnacje.

Źródło: MIWO

Redakcja ATB

Reklama
Powiązane artykuły