[ATB] Technika Kruszarki

Mocne uderzenie - Kruszarki udarowe

Data publikacji:

Kruszarki udarowe wyróżnia wysoka skuteczność rozdrabniania materiału i jakość produktu końcowego przy stosunkowo niewielkim udziale nadgabarytu. W ostatnich latach mobilne zakłady tego typu zyskują na popularności, zarówno jako kruszarki pierwszego, jak i drugiego stopnia, czy to górnictwie skalnym, zwłaszcza w obróbce miękkich i średnio twardych wapieni i dolomitów, ale nie tylko, czy to w recyklingu budowlanym. Na rynku jest duży wybór tych urządzeń, wśród których pojawiają się również niskoemisyjne modele z napędem spalinowo-elektrycznym i elektrycznym. Przedstawimy propozycje wybranych czołowych producentów mobilnych zakładów w klasie około 30 ton.

Keestrack

W segmencie lekkich i najbardziej kompaktowych zakładów firma Keestrack oferuje model R3, ważący w transporcie ok. 25 lub 30 t (z opcjonalnym jednopokładowym przesiewaczem końcowym), pomyślany jako wysoce mobilna kruszarka o szerokim zakresie zastosowań zarówno w budownictwie, drogownictwie, recyklingu, jak i w średnich zakładach produkujących kruszywa. Podczas ostatniej wystawy Intermat swoją premierę miała najnowsza wersja maszyny R3e z napędem spalinowo-elektrycznym, która zdobyła prestiżową nagrodę za design - Red Dot Award 2018. Po modelach R5 (42,5-50 t) i R6 (49-60 t) to ostatnia spośród kruszarek udarowych Keestrack, która od wiosny br. dostępna jest również jako hybrydowa lub zasilana z sieci elektrycznej.
Model R3e wyposażony jest w silnik diesla o mocy 235 kW/320 KM (Stage IV) lub 260 kW/354 KM (opcja, Stage IIIA), który napędza generator o mocy 300 kVA, zasilający z kolei silniki elektryczne maszyny, stanowiące źródło mocy dla wszystkich układów. I tak moduł kruszący napędzany jest silnikiem elektrycznym o mocy 132 lub 160 kW, a dwie pompy typu load sensing, zasilające podzespoły hydrauliczne wprawia w ruch silnik elektryczny o mocy 45 kW.
Maszyny w obu wersjach napędowych wyposażone są w tę samą kruszarkę 48 ICR 100-00 z dużym wlotem (770x960 mm), zapewniającą wydajność do 250 t/h. To m.in. zasługa ważącego 3,2 t masywnego rotora o szerokości 920 mm i średnicy 1100 mm, obracającego się z dużą prędkością, którego charakterystykę pracy pozwalają odpowiednio dostosować do zadania wymienne koła pasowe napędu (375/450 mm). Specjalnie opracowane listwy kruszące, szeroki zakres regulacji obu fartuchów uderzeniowych i zaawansowany system przeciążeniowy również determinują duży zakres zastosowań, od recyklingu betonu po produkcję wysokiej jakości kruszywa naturalnego. W wyposażeniu jest przenośnik recyrkulacyjny ułatwiający produkcję w obiegu zamkniętym. Nadwymiarowy produkt można też usuwać dołączanym przenośnikiem bocznym. Wszystkie pozostałe przenośniki, w tym opcjonalne, mogą być składane hydraulicznie na czas transportu, dzięki czemu szerokość maszyny nie przekracza 2,6 m. Nawet z pełnym wyposażeniem (w tym z belką frezującą w komorze), model R3e waży w transporcie ok. 32 t, czyli niewiele więcej niż konwencjonalny R3.

Metso

Ważący ok. 32 t model Lokotrack LT1110 to najbardziej kompaktowa mobilna kruszarka udarowa firmy Metso, o wymiarach transportowych 14,85/2,5/3,4 m (dł./szer./wys.), dedykowana do kruszenia średnio twardych skał typu wapień czy dolomit oraz recyklingu asfaltu czy gruzu budowlanego. Maszynę oparto na konstrukcji modułowej, w której kruszarka, przenośnik i silnik są oddzielnymi zespołami, co pozwala lepiej wytłumić hałas w każdym z nich i ułatwia serwisowanie. Sercem wyposażonego w silnik CAT o mocy 242 kW/329 KM zakładu jest solidna kruszarka udarowa Nordbeg NP1110M ze sprawdzonej, cenionej przez użytkowników serii NP, specjalnie zaprojektowana dla aplikacji mobilnych. Kruszarka ma dużą gardziel wlotową o wymiarach (?) oraz mocną konstrukcję zapewniającą długotrwałą, niezawodną eksploatację. Radzi sobie z nadawą o wielkości do 500 mm, osiągając wydajność do 300 t/h, a jej masywny, ponad 3-tonowy rotor o średnicy 1100 mm i szerokości 1000 m standardowo wyposażony jest w listwy udarowe wysokiej jakości. Dostępne są różne rodzaje listew pozwalających dostosować maszynę do kruszenia materiałów o zróżnicowanej twardości
Lokotrack LT 1110 ma w standardzie wysoce zaawansowany, inteligentny sterownik IC500 nadzorujący pracę kruszarki, który automatycznie kontroluje wszystkie kluczowe parametry robocze, optymalizując proces kruszenia pod kątem maksymalnej wydajności. Nowy moduł silnika i układ hydrauliczny zapewniają jednocześnie więcej mocy przy niższym zużyciu paliwa. Sterownik IC500 umożliwia sekwencyjne uruchamianie/wyłączanie wszystkich funkcji zakładu jednym przyciskiem i na bieżąco dostarcza informacje o poszczególnych etapach produkcji i stanie maszyny. W opcji dostępny jest dodatkowy zespół przesiewający z przenośnikiem powrotnym, który umożliwia produkcję kalibrowanego produktu końcowego.

Maximus

W ofercie tej stosunkowo młodej, bo działającej od roku 2004 firmy z Irlandii Północnej, jest pełen asortyment kruszarek i przesiewaczy. Portfolio w segmencie maszyn udarowych obejmuje trzy mobilne modele w klasie od 36,5 do 62 t i wydajności maksymalnej od 300 do 450 t/h, wyposażone w przesiewacz końcowy. Otwierająca serię kompaktowa kruszarka mobilna MXP-1050R została opracowana do najbardziej wymagających aplikacji w zakresie pozyskiwania materiału skalnego, recyklingu budowlanego i drogowego (asfalt) czy paliw stałych (węgiel), w kopalniach kruszyw, na placach budowy czy składach opału.
Urządzenie o masie roboczej 36,5 t jest wyposażone w silnik CAT C9.3 o mocy 325 KM (Tier 4) i ma napęd hydrostatyczny przenoszony na gąsienice o szerokości 400 mm. Za wydajną pracę odpowiada masywny rotor o średnicy 1050 i szerokości 1000 mm, radzący sobie z nadawą o wymiarach do 400 mm. Kruszarka posiada w standardzie wlot o rozmiarze 1030x710 mm, końcowy zespół przesiewający o wymiarach 3050x1370 mm nad przenośnikiem rozładowującym, przenośnik powrotny nadgabarytu do kosza zasypowego, przenośnik rozładunkowy produktu o szerokości 1200 mm, z wysypem na wysokości 2,88 m, składany przenośnik boczny o szerokości 650 mm. W pozycji roboczej zakład MXP-1050R ma wymiary 1614,7/612,1/408,2 cm (dł./szer./wys.), a w transporcie - 1514,3/294/330 cm, co ułatwia manewrowanie i lokalizację na placu budowy.

Powerscreen

Udarowe zakłady mobilne Powerscreen produkowane są z kruszarką pionową lub poziomą. Wśród pierwszych jest tylko jeden model w klasie 37 t, natomiast druga grupa obejmuje maszyny o masie od 27 do 65 t. Otwierające tę serię kruszarki Trakpactor 260 i Trakpactor 260SR to bliźniacze maszyny różniące się głównie dodatkowym końcowym zespołem przesiewającym, którego w modelu 260 brak, a który w 260SR jest standardem. Jest to jednopokładowy przesiewacz o wymiarach 2,44 na 1,2 m, umieszczony nad przenośnikiem rozładunkowym o szerokości 900 mm (wysyp 3,25 m), uzupełniony bocznym przenośnikiem powrotnym (szerokość 500 mm), który umożliwia zawrócenie materiału nadwymiarowego do kosza zasypowego w celu ponownego przerobu. Przesiewacz końcowy można bardzo szybko odłączyć, co pozwala w ciągu kilku minut przebudować model SR do standardowej wersji 260. Rezultatem wyposażenia modelu 260SR w przesiewacz jest jego sporo większa masa, wynosząca blisko 34 t, podczas gdy Trakpactor 260 waży 27 t, a także nieco większe gabaryty. W pozycji transportowej podstawowa kruszarka 260 ma wymiary 13,4/2,5/3,2 m (dł./szer./wys.), natomiast 260SR - 14,8/3/3,2 m.
Obie maszyny są wyposażone w tę samą kruszarkę o maksymalnej wydajności 250 t/h, z rotorem uzbrojonym w 4 listwy i komorą z dwoma fartuchami udarowymi, umożliwiającymi ustawienie minimalnej szczeliny na 40 i 20 mm (górny i dolny). Kruszarka posiada opatentowane hydrauliczne systemy regulacji oraz ochrony przed przeciążeniem. Zastosowanie ekonomicznego w obsłudze sprzęgła ciernego termodynamicznego HFO oraz wyjątkowo oszczędnego napędu bezpośredniego zapewnia niskie koszty eksploatacji.
Wyposażenie standardowe maszyny uzupełnia m.in. system zarządzania załadunkiem przez podajnik wibracyjny, przenośnik modułowy z funkcją podnoszenia-opuszczania ułatwiający usuwanie prętów zbrojeniowych, system tłumiący pylenie, system telematyczny. W opcji jest m.in. przenośnik boczny (500 mm) odprowadzający nadgabaryt (wysyp 2 m), wzmocnione elementy udarowe kruszarki, oświetlenie maszyny, zdalne sterowanie radiowe.

Rockster

W klasie 30 t austriacka firma Rockster oferuje wprowadzoną w ub. roku kruszarkę R1000S ważącą zależnie od wersji od 30,4 do prawie 35 t, osiągającą wydajność do 280 t/h oraz wysoką jakość kruszywa końcowego, przy zredukowanej emisji kurzu i hałasu. Maszyna wyposażona jest w silnik 235 kW/320 KM (Stage IV) i ma wszystkie zespoły napędzane hydraulicznie. W wypadku rotora o średnicy 1020 mm umożliwia to bezstopniowe dostosowanie jego prędkości (do 850 obr./min) do obciążenia, płynną pracę bez zatorów, zmianę kierunku obrotów, stanowi też zabezpieczenie przeciążeniowe. Rotor jest uzbrojony w 4 odwracalne listwy, których twardość dobiera się zależnie od potrzeb. Za produkcję kształtnego kruszywa odpowiadają oprócz rotora dwie belki uderzeniowe w komorze oraz w pełni hydrauliczna regulacja szczeliny, której wielkość pokazuje wyświetlacz.
Kruszarkę wyróżnia szereg rozwiązań, m.in. zintegrowany laserowy system pomiaru zużycia listew rotora, pilot zdalnego sterowania, automatyczna bezstopniowa regulacja prędkości taśmociągów zależna od obciążenia. W wyposażeniu seryjnym jest m.in. podajnik wibracyjny, dwupokładowy przesiewacz wstępny, przenośnik główny (1100 mm) i boczny (500 mm), a w opcji można zamówić m.in. kompaktowy przesiewacz wibracyjny RS100 oraz  2-funkcyjny przenośnik RB92 (600 mm) do powrotnego transportu nadgabarytu do kosza zasypowego lub do jego rozładunku. Kompaktowe wymiary transportowe (dł./szer./wys. - 10,1/2,55/3,2 m) ułatwiają przewóz, nawet w wersji z RS100 i RB92 (14/2,83/3,2 m), a przygotowanie kruszarki do pracy trwa tylko 10 min.
Interesującą ofertę stanowią też dostępne w kilku wersjach modele R1100 o masie od 33 do 36,2 t i mocy 329 lub 360 KM, z rotorami o średnicy 1020 mm, zapewniające wydajność do 450 t/h. Wśród nich zwraca uwagę wprowadzona w 2014 roku pierwsza hybrydowa kruszarka R1100DE, napędzana silnikiem elektrycznym zasilanym z generatora prądu, wspomaganego energią z baterii/kondensatorów dużej mocy gromadzących jej nadwyżki, uwalniane w razie potrzeby, co skutkuje spadkiem zużycia paliwa o 30 do nawet 50%.
Kruszarki udarowe Rockster wyróżnia też unikatowy, opatentowany system Duplex, umożliwiający wymianę w ciągu kilku godzin udarowej komory kruszącej na szczękową, dzięki czemu otrzymuje się w praktyce drugą maszynę o innych właściwościach.

Terex Finlay

Mobilne kruszarki udarowe marki Terex Finlay to maszyny w przedziale wagowym od 27 do ponad 72 t (transport) i mocy od 279 do 500 KM (Stage IV). W segmencie 30 ton interesującą propozycją jest plasujący się na dole zakresu, ważący 33,5 t model I-100RS. Maszyna wyposażona jest w 4-listwowy rotor o wymiarach 860x860 mm i napęd bezpośredni, z wyjątkowym układem napinania pasa zapewniającym bardzo szybką regulację. Wyróżnia ją niespotykanie oszczędne zużycie paliwa i duża wydajność, zarówno podczas recyklingu materiałów odpadowych i budowlanych, jak i w kamieniołomach.
Kruszarka ma szybko i łatwo odłączany przesiewacz wstępny, a także przenośnik przesypowy pośredni i materiału drobnego, co pozwala kruszyć w układzie otwartym. W standardzie jest również jednopokładowy przesiewacz dodatkowy o wymiarach 2,44 m x 1,2 m, do sortowania oraz kierowania materiału nadwymiarowego z powrotem do komory kruszenia. Jeśli sortowanie i recyrkulacja materiału w celu dalszego przerobu nie są potrzebne, przesiewacz sortujący można szybko odłączyć. Hydrulicznie wspomagane ustawianie osłon czyni tę czynność łatwą i efektywną. Poza tym zastosowano hydrauliczne zabezpieczenie przeciążeniowe na wypadek przedostania się do komory materiału niepoddającego się kruszeniu. Zakład wyposażono również w układ hydraulicznego składania wszystkich przenośników, co znacznie skraca czas przygotowania do pracy oraz ułatwia przerzucanie maszyny do różnych lokalizacji. W położeniu roboczym maszyna ma wymiary 15,8/5,5/3,86 m, a w transporcie 14,8/3/3,2 m (dł./szer./wys.). Model I-100RS stanowi rozwinięcie lżejszej, bo ważącej 27 t kruszarki I-100, wyposażonej w taką samą komorę kruszącą oraz podajnik wibracyjny o dużej wytrzymałości (VGF) ze zintegrowanym przesiewaczem wstępnym, eliminującym zabrudzony drobny materiał.

SS

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.