[ATB] Aktualności

Montaż Karpatki rozpoczęty

Data publikacji:
Montaż Karpatki rozpoczęty

Ostatnie elementy maszyny TBM (Tunnel Boring Machine), która wydrąży tunel o długości 2,2 km na drodze ekspresowej S19 Rzeszów Południe-Babica, dotarły na plac budowy. Po złożeniu „Karpatka” - bo taką nazwę wybrali w głosowaniu internauci - o masie 4 tys. ton i długości 112 m ma do dyspozycji tarczę drążącą o rekordowej średnicy 15,2 m.

Maszyna TBM rozpoczęła składanie poszczególnych elementów w segmenty. W tym procesie pomocne okazały się specjalne żurawie gąsienicowe o udźwigu od 300 do 650 ton. Inwestycja realizowana przez konsorcjum Mostostalu Warszawa i Acciona Construcción jest oczywiście olbrzymim wyzwaniem inżynieryjnym. Tunel wykonywany będzie przy użyciu nowoczesnego sprzętu TBM, a nie metodą górniczą - pozwala to na wykonanie prac szybciej i znacznie bezpieczniej.

– Budowa odcinka drogi ekspresowej S19 od węzła Rzeszów Południe do węzła Babica jest najbardziej zaawansowanym zadaniem, które realizujemy dla Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Skala budowy, technologia, know-how i specjalistyczny sprzęt TBM jest nieporównywalny z większością inwestycji projektowanych i realizowanych obecnie w Polsce

– mówi Jorge Calabuig Ferre, wiceprezes zarządu Mostostalu Warszawa.

Na całej długości tunelu znajdą się 32 punkty alarmowe, 28 nisz ratunkowych, 28 hydrantów. Tunel będzie wyposażony w wentylację poprzeczną. Dopływ świeżego powietrza będzie odbywał się od dołu na całej długości tunelu, a odprowadzanie zużytego powietrza będzie się odbywało specjalnymi portalami. W ramach inwestycji - oprócz tunelu - powstanie również sześć estakad, dwa wiadukty, bezkolizyjny przejazd w ciągu drogi krajowej nr 19 oraz przejazd pod trasą S19. Na odcinku od Rzeszowa do Babicy wybudowane będą trzy przejścia dla zwierząt.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.