Na budowie najwyższego budynku mieszkalnego na Śląsku
W skład kompleksu ATAL Olimpijska wchodzą trzy apartamentowce zlokalizowane w sąsiedztwie Strefy Kultury w Katowicach. Najwyższy z nich będzie mierzył 128 m i liczył 36 kondygnacji, a jako jego zwieńczenie powstanie taras z imponującym widokiem na panoramę miasta. Do realizacji tego zadania wykorzystano deskowania i rusztowania marki Ulma.
Do realizacji trzonu budynku zespół techniczny firmy Ulma zaprojektował system samowznoszacy ATR, ze zintegrowanymi siłownikami, z których każdy ma nośność 13 t. Całość deskowania trzonu, składająca się również z systemu ORMA wraz z konstrukcją systemu ATR, o łącznym ciężarze ponad 100 t, podciągana jest w jednej operacji bez użycia żurawia.
Do zabezpieczenia krawędzi budynku wykonawca zastosował system osłon przeciwwiatrowych HWS, które z uwagi na konieczność kotwienia w balkonach mocowanych za pomocą łączników termoizolacyjnych, zostały zoptymalizowane pod kątem redukcji ich ciężaru i generowania jak najmniejszych reakcji pionowych. Całość rozwiązania dopełnia łatwy i szybki w montażu system panelowy CC-4 z głowicą opadową, umożliwiającą szybką rotację sprzętu między kondygnacjami. Zastosowanie powyższego zestawu systemów deskowaniowych oferowanych przez firmę Ulma daje rękojmię uzyskania tygodniowego tempa realizacji kondygnacji, co w przypadku budynków wysokich jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej wydajności wykonywanych prac.

Oprócz deskowań na budowie obiektu wykorzystywane są również systemy rusztowań firmy Ulma: rusztowanie ramowe DORPA oraz rusztowanie modułowe BRIO. Warto przy tym dodać, iż konstrukcja najwyższego budynku wymaga zabudowy rusztowań do wysokości aż 127 m. Wszechstronność systemu BRIO pozwoliła na zaprojektowanie w części budynku od wysokości 60 m specjalnie podwieszanego rusztowania. Jego zmienne moduły o wysokości 11 m będą przestawiane hydraulicznie dzięki połączeniu tego rozwiązania z osłonami wiatrowymi HWS. Rusztowanie będzie „wspinać się” po ścianie budynku bez konieczności wielokrotnego montażu i demontażu sekcji. W pozostałej części obiektu, gdzie konieczna jest zabudowa od poziomu terenu, rusztowanie BRIO osiągnie zaś wysokość 127 m.
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów: