[ATB] Aktualności

Na budowie najwyższego budynku mieszkalnego na Śląsku

Data publikacji:

W skład kompleksu ATAL Olimpijska wchodzą trzy apartamentowce zlokalizowane w sąsiedztwie Strefy Kultury w Katowicach. Najwyższy z nich będzie mierzył 128 m i liczył 36 kondygnacji, a jako jego zwieńczenie powstanie taras z imponującym widokiem na panoramę miasta. Do realizacji tego zadania wykorzystano deskowania i rusztowania marki Ulma.

    Na budowie najwyższego budynku mieszkalnego na Śląsku

    Komponenty platformy do elektryfikacji eLION obejmują nie tylko sprawdzone pod względem technicznym silniki wysokonapięciowe i falowniki, ale także inne wysoko wydajne komponenty.

Do realizacji trzonu budynku zespół techniczny firmy Ulma zaprojektował system samowznoszacy ATR, ze zintegrowanymi siłownikami, z których każdy ma nośność 13 t. Całość deskowania trzonu, składająca się również z systemu ORMA wraz z konstrukcją systemu ATR, o łącznym ciężarze ponad 100 t, podciągana jest w jednej operacji bez użycia żurawia.

Do zabezpieczenia krawędzi budynku wykonawca zastosował system osłon przeciwwiatrowych HWS, które z uwagi na konieczność kotwienia w balkonach mocowanych za pomocą łączników termoizolacyjnych, zostały zoptymalizowane pod kątem redukcji ich ciężaru i generowania jak najmniejszych reakcji pionowych. Całość rozwiązania dopełnia łatwy i szybki w montażu system panelowy CC-4 z głowicą opadową, umożliwiającą szybką rotację sprzętu między kondygnacjami. Zastosowanie powyższego zestawu systemów deskowaniowych oferowanych przez firmę Ulma daje rękojmię uzyskania tygodniowego tempa realizacji kondygnacji, co w przypadku budynków wysokich jest niezbędne dla zapewnienia wysokiej wydajności wykonywanych prac.

Oprócz deskowań na budowie obiektu wykorzystywane są również systemy rusztowań firmy Ulma: rusztowanie ramowe DORPA oraz rusztowanie modułowe BRIO. Warto przy tym dodać, iż konstrukcja najwyższego budynku wymaga zabudowy rusztowań do wysokości aż 127 m. Wszechstronność systemu BRIO pozwoliła na zaprojektowanie w części budynku od wysokości 60 m specjalnie podwieszanego rusztowania. Jego zmienne moduły o wysokości 11 m będą przestawiane hydraulicznie dzięki połączeniu tego rozwiązania z osłonami wiatrowymi HWS. Rusztowanie będzie „wspinać się” po ścianie budynku bez konieczności wielokrotnego montażu i demontażu sekcji. W pozostałej części obiektu, gdzie konieczna jest zabudowa od poziomu terenu, rusztowanie BRIO osiągnie zaś wysokość 127 m.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.