[ATB] Aktualności Skancraft

Na wojnie z pyłem

Data publikacji:

Niemiecka firma Skancraft oferuje szeroką paletę osprzętu hydraulicznego do maszyn. Wśród urządzeń typowo stosowanego przy wyburzeniach (młoty hydrauliczne, nożyce, szczęki - rozdrabniacze czy chwytaki wyburzeniowe) na szczególne zainteresowanie zasługuje system ograniczenia pylenia - mobilne armatki przeciwpyłowe DUST. Urządzenia te na rynku polskim oferuje opolska firma Promopol.

Podczas wyburzania starych budynków, tworzą się ogromne ilości pyłu. Jest to bardzo poważny problem szczególnie na terenach miejskich. Powstałe w ten sposób cząsteczki pyłu należy zawsze traktować jako duże zagrożenie, ponieważ niejednokrotnie są one wyjątkowo niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka.

Armatka na pilota

Podczas konwencjonalnych prac wyburzeniowych najczęściej wykorzystuje się klasyczne, ręcznie sterowane węże strażackie do doprowadzania wody. Firma Skancraft - oferująca swoje produkty na wielu rynkach europejskich, głównie w Niemczech, Austrii, Czechach i Danii oraz w Polsce - proponuje alternatywne rozwiązanie. Są to bowiem specjalnie zaprojektowane armatki DUST, ze zintegrowanym wysięgnikiem, które pozwalają wykonać to zadanie w sposób bezproblemowy i bezpieczny. W efekcie bowiem mgła wodna kierowana jest bezpośrednio w punkt powodujący zapylenie, z wysokości ok. 5 metrów (zasięg nawet do 65 m - model DUST65) i pokrywa cały teren prac. Co ważne, w takim wypadku obsługa i podłoże pozostaje suche, nie tworzą się niepotrzebnie kałuże błotne. Opcjonalnie dostępny jest pilot radiowy o zasięgu ok. 100 m, przez co operator koparki wyburzającej może nie wychodząc z kabiny dostosować pracę armatki do aktualnych potrzeb. Można również zaprogramować pracę armatki, która automatycznie będzie obracać się w podanym zakresie. Dzięki temu nie potrzeba dodatkowej osoby do obsługi, co wiąże się z redukcją kosztów z tytułu zatrudniania siły roboczej i zmniejszeniem ryzyka wypadków w czasie wykonywania prac. Znacząco zmniejszone zostaje również zapotrzebowanie na wodę, niezbędną do zredukowania pylenia. Co ważne, armatki DUST mogą być używane zarówno w pomieszczeniach, jak i na zewnątrz.

Systemy DUST zapewiają bardzo szerokie zastosowanie, wychodzące poza prace rozbiórkowe i wyburzeniowe. Można je stosować praktycznie wszędzie tam gdzie występuje pylenie (np. składowiska materiałów sypkich, składowiska odpadów, recykling, kopalnie i kamieniołomy), potrzeba nawilżania (nawilżanie placów, nawodnienie torfów) lub chłodzenia (huty, odlewnie). Można je stosować nawet przy plenerowych imprezach sportowych (rajdy, maratony, zawody konne) lub koncertach czy festynach.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.