Testy najpotężniejszego na świecie żurawia pierścieniowego SK6000 firmy Mammoet zostały pomyślnie zakończone. Proces ten, nadzorowany przez organizację Lloyd’s Register, potwierdził zgodność działania żurawia ze specyfikacją oraz najwyższymi standardami bezpieczeństwa. SK6000 umożliwia realizację projektów na niespotykaną dotąd skalę.
Testy obejmowały szeroki zakres działań funkcjonalnych, strukturalnych i stabilizacyjnych, w tym podnoszenie ciężarów przekraczających 125% nominalnej nośności. Żuraw firmy Mammoet został poddany maksymalnemu momentowi obciążenia wynoszącemu 520 tys. tm, czyli o 1,5 razy większemu od możliwości jego poprzednika, modelu SK350. Testowano wszystkie konfiguracje masztu głównego, od najkrótszego (127 m) do najdłuższego (171 m), co potwierdziło niezawodność komponentów i wysoką odporność na przeciążenia.
Model SK6000 został zaprojektowany z myślą o sektorach energetycznym, nuklearnym oraz naftowym i gazowym. W energetyce wiatrowej umożliwia podnoszenie elementów o masie 3 tys. ton na wysokość do 220 m, wspierając budowę farm wiatrowych zdolnych do pracy w silniejszych strumieniach wiatru. W sektorze nuklearnym żuraw skraca czas budowy dzięki szybkiemu montażowi dużych komponentów w kontrolowanych warunkach. W branży naftowej i gazowej SK6000 może zaś zwiększyć efektywność zarówno w projektach modernizacyjnych, jak i budowie nowych instalacji.
Po zakończeniu testów żuraw zostanie przygotowany do transportu w kontenerach i wyruszy do realizacji pierwszego projektu na początku 2025 r.
KPO potrzebne od zaraz – analiza rynku maszyn budowlanych i komunalnych
MB Crusher zdobywa górskie szczyty
Zdalna blokada silnika w systemie Bobcat Machine IQ
Nowa seria midi-koparek New Holland
Alternatywne napędy jako krok w kierunku dekarbonizacji placów budowy
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę