[ATB] Technika

Największe zagęszczarki skuteczne jak walce

Data publikacji:

Trudno wyobrazić sobie układanie kostki brukowej oraz inne prace związane z utrzymaniem dróg i powierzchni utwardzonych bez odpowiedniego narzędzia do zagęszczania podłoża.

Przygotowanie gruntu pod kostkę brukową to jedno z wielu zadań stawianych przed zagęszczarką. Maszyna sprawdza się także w pracach ogrodniczych, przy pielęgnacji terenów zielonych czy też zagęszczania rowów. Może zagęszczać kostkę lub asfalt, ale także piasek, żwir czy kruszywo kamienne. Zależnie od rodzaju wykonywanej pracy, priorytetowe znaczenie mają różne parametry maszyny, takie jak zwrotność, wymiary płyty dennej, masa i wydajność zagęszczania, czy też możliwość zdalnego sterowania.

Ammann

Właśnie zdalne sterowanie jest jedną z cech zagęszczarki dwukierunkowej Ammann o oznaczeniu APH 1000 TC. Należy do najcięższych spośród w pełni hydraulicznych maszyn ze sterowaniem na podczerwień. Możliwość kontroli maszyny za pomocą pilota jest dedykowana zwłaszcza do pracy w wykopach, gdzie istnieje ryzyko zasypania operatora. Jednak z drugiej strony oddzielenie elementu sterującego od maszyny pozwala w pełni wyeliminować drgania oraz ograniczyć hałas przenoszony na operatora, co wiąże się bezpośrednio z poprawą ergonomii pracy.
Maszyna waży aż 750 kg i jest napędzana silnikiem wysokoprężnym Hatz Supra o mocy 15,4 KM (10,9 kW), standardowo wyposażonym w elektryczny rozrusznik. Pełna hydraulika, zarówno przeniesienia napędu, jak i sterowania, umożliwia łatwą i precyzyjną kontrolę nad maszyną. Szybka i elastyczna zmiana prędkości obrotowej napędu, a przez to także siły kinetycznej, przekłada się na poręczność i zwrotność maszyny. Pełna zabudowa chroni elementy napędowe przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniem, a zarazem daje łatwy dostęp do punktów serwisowych.
Płyta denna ma szerokość roboczą 650 mm, z możliwością poszerzenia do 800 mm. Wykonana jest z wysokiej jakości żeliwa w formie odlewu. Według zapewnień producenta, poza zagęszczaniem nawierzchni brukowej i kamienistej, maszyna sprawdzi się także na kleistym (gliniastym) podłożu.
Siłę odśrodkową producent określa na 70 kN, częstotliwość wibracji sięga 46 Hz, zaś prędkość robocza dochodzi do 28 m/min.

Husqvarna

Porównywalną maszyną jest model LH 804 z oferty firmy Husqvarna. Ta zagęszczarka również jest sterowana zdalnie, przez połączenie Bluetooth, co redukuje do zera przenoszone na dłonie operatora wibracje, a także umożliwia prace w miejscach trudno dostępnych i niebezpiecznych. Duża wydajność zagęszczania czyni tę dwukierunkową zagęszczarkę dobrą alternatywą dla walca w przypadku pracy na rumoszu skalnym czy też na średnio- i gruboziarnistym gruncie. Daje przy tym większą elastyczność z uwagi na mniejsze wymiary, dobrą manewrowość oraz niskie koszty eksploatacji.
Napęd elementów roboczych zagęszczarki jest realizowany za pośrednictwem przekładni hydraulicznej z silnika wysokoprężnego marki Hatz o mocy 11,5 kW. W wyposażeniu nie zabrakło oczywiście elektrycznego rozrusznika.
Maszyna o masie roboczej 820 kg jest oparta na płycie dennej o wymiarach 660x1050 mm, z możliwością zamontowania zestawów przedłużeniowych składających się z dwóch elementów o szerokości 75 lub 150 mm. Jej siła odśrodkowa określona jest na 95 kN, a częstotliwość dochodzi do 53 Hz. Maksymalna prędkość osiągana przez urządzenie to 30 m/min.

Mikasa

Zagęszczarka o oznaczeniu MVH-508DSZ to nieco lżejsza maszyna, bo o masie 525 kg, ale wyposażona w dźwignię sterującą. W celu ograniczenia wibracji przenoszonych na operatora, producent zastosował opatentowany system tłumienia. Charakterystycznym elementem układu sterowania jest dźwignia służąca do zmiany kierunku jazdy, wyposażona we wbudowany siłownik ułatwiający płynne sterowanie.
Zintegrowana płyta wibracyjna o dużej wytrzymałości ma niżej usytuowany punkt mocowania, co przyczynia się do zmniejszenia poziomu drgań maszyny podczas pracy. Dodatkowo można ją  doposażyć w płyty poszerzające o szerokości 75 lub 150 mm, pozwalające zwiększyć wydajność pracy z 810 do nawet 1360 m²/h przy prędkości rzędu 29 m/min. Warto wspomnieć, że prędkość robocza w porównaniu do poprzedniego modelu została zwiększona o ok. 20%.
Ciekawym elementem wyposażenia maszyny Mikasa jest czujnik zagęszczenia gleby. LED-owy wskaźnik zagęszczenia na bieżąco informuje operatora o stanie gleby pod płytą. Co prawda diody nie wskazują bezwzględnej wartości utwardzenia gleby, ale pozwalają zachować równomierne zagęszczenie na całej powierzchni, co ma duże znaczenie np. podczas układania kostki brukowej.
Maszyna MVH-508DSZ charakteryzuje się częstotliwością drgań na poziomie 69 Hz oraz maksymalną siłą odśrodkową wynoszącą 65 kN. Zagęszczarka potrafi pokonywać wzniesienia o pochyleniu 35%.
Solidna i lekka osłona przednia zabezpiecza silnik przed dostaniem się żwiru i innych zanieczyszczeń, a z drugiej strony zapewnia łatwy dostęp do poszczególnych podzespołów. Może być też myta za pomocą myjki wysokociśnieniowej. W standardowym wyposażeniu znajduje się także podwójny cyklonowy filtr wstępny powietrza, który wstępnie oczyszcza powietrze trafiające do filtra, wyłapując ok. 80-85% pyłów. Ma to na celu przede wszystkim wydłużenie okresów między przeglądami.

Swepac

Kolejną wartą zauważenia zagęszczarką nawrotną jest szwedzka maszyna Swepac FB 510. Pomimo kompaktowej konstrukcji jest to stosunkowo ciężka maszyna, ważąca pół tony. Dobre wyważenie maszyny wpływa na jej łatwość prowadzenia.
Pod maską pracuje wysokoprężny silnik Hatz Supra o mocy 7,5 kW, zaś napęd systemu wibracyjnego przekazywany jest w pełni hydraulicznie. Mechanizm regulacji prędkości pozwala ustalać prędkość w zakresie od 0 do 25 m/min, co przy szerokości płyty dennej na poziomie 700 mm przekłada się na wysoką wydajność pracy. Płyta jest wykonana ze stali Hardox, zapewniającej długi okres eksploatacji zagęszczarki. Rama ochronna z zamontowanym hakiem do podnoszenia chroni maszynę przed uszkodzeniami mechanicznymi.
Jeżeli chodzi o ergonomię, producent zadbał o ograniczenie wibracji na elemencie sterującym poprzez zamocowanie go na sprężynie. Opcjonalnie dostępny jest element grzewczy. Łatwy dostęp do elementów wymagających obsługi poprawia komfort użytkowania maszyny oraz zmniejsza jego koszty.

Wacker Neuson

Najmocniejsza z opisywanych zagęszczarek ma oznaczenie DPU 130r. Siła odśrodkowa na poziomie 130 kN oraz szerokość robocza 120 cm pozwala jej konkurować z 7-tonowym walcem. Jednak z uwagi na niższe koszty zakupu i eksploatacji, a także możliwość łatwego przewiezienia maszyny bez potrzeby angażowania pojazdu niskopodłogowego,  wybór zagęszczarki może okazać się zdecydowanie bardziej korzystny. Jest to jednocześnie kolejna maszyna wyposażona w układ zdalnego sterowania.
Unikalny, podzielony układ zagęszczający ułatwia manewrowanie maszyną, zgłasza, gdy jest wymagana precyzja pracy, np. przy przeszkodach, krawędziach czy we wnękach. Zdalne sterowanie, jak już było wspomniane wcześniej, zupełnie odizolowuje operatora od drgań, a także pozwala uniknąć kurzu i nadmiernego hałasu. Maszyną można sterować, dopóki znajduje się w zasięgu wzroku. Zabezpieczenie na wypadek zerwania łączności oczywiście chroni zarówno maszynę, jak i operatora – wyłączając urządzenie. Dodatkowo zagęszczarka Wacker Neuson została wyposażona w czujnik przeciążeniowy, chroniący maszynę przed uszkodzeniem, gdyby została uruchomiona na zbyt twardym podłożu.
Zaawansowany komputer sterujący obfituje w funkcje zwiększające komfort i bezpieczeństwo pracy. Maszyna jest zabezpieczona przed kradzieżą, a do jej uruchomienia potrzebny jest PIN. Ponadto zapewnia dostęp do takich informacji, jak czas pracy czy temperatura, oraz oferuje wiele funkcji diagnostycznych.

Weber MT

Niewiele mniejszą od wyżej opisanej maszyną jest model o oznaczeniu CR 12 marki Weber MT. Jest to zagęszczarka o ciężarze eksploatacyjnym równym 900 kg, generująca siłę odśrodkową na poziomie 120 kN.
Trzycylindrowy silnik wysokoprężny Lombardini-Diesel o mocy 17 kW, chłodzony cieczą, jest obsługiwany przez moduł elektroniczny, wskazujący wiele przydatnych parametrów, takich jak temperatura silnika, zanieczyszczenie filtra powietrza, napięcie akumulatora czy liczba przepracowanych motogodzin. Nie zabrakło zabezpieczenia przed nieuprawnionym uruchamianiem oraz przed zanieczyszczeniem i uszkodzeniami wnętrza – przez zamkniętą osłonę silnika.
Panel sterujący mieści się na dyszlu o regulowanej wysokości. Operator ma pod ręką przycisk impulsowy do bezstopniowego, hydraulicznego przełączania kierunku jazdy. Może także regulować częstotliwość wibracji w zakresie do 57 Hz. Napęd układu wibracyjnego przekazywany jest hydraulicznie.
Szerokość robocza płyty dennej wynosi 700 mm, ale może zostać zwiększona poprzez zamontowanie dwóch elementów o szerokości 125 mm każdy. Prędkość robocza jest płynnie regulowana w zakresie od 0 do 27 m/min.

ŁW

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.