[ATB] Budownictwo

Nakłady inwestycyjne w dół

Data publikacji:

Nakłady inwestycyjne przedsiębiorstw w I półroczu 2020 r. spadły o 6,1% rok do roku i wyniosły 61,5 mld zł - podał Główny Urząd Statystyczny.

Zobacz także: Deweloperzy odrabiają straty

  W I półroczu br. nakłady inwestycyjne badanych przedsiębiorstw wyniosły 61,5 mld zł i były (w cenach stałych) o 6,1% niższe niż przed rokiem (kiedy notowano wzrost o 19%). W pierwszym kwartale br. wzrost do analogicznego okresu ub.r. wyniósł 4,3%. Nieznacznie wyższe niż przed rokiem były nakłady na budynki i budowle (wzrost o 1,6%). Odnotowano spadek nakładów zarówno na maszyny, urządzenia techniczne i narzędzia (o 5,4%) jak i na środki transportu (o 24,6%). Udział zakupów w nakładach ogółem zmniejszył się do 59,4% z 63% – napisano w komunikacie GUS.

  Jak podał GUS, spadek nakładów (w cenach bieżących) notowano m.in. w administrowaniu i działalności wspierającej (o 21,3% wobec wzrostu przed rokiem o 28%), w handlu; naprawie pojazdów samochodowych (o 10,3% wobec wzrostu o 4,9%), informacji i komunikacji (o 9% wobec wzrostu o 16,4%), w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę (o 8% wobec wzrostu o 30,1%), w górnictwie i wydobywaniu (o 2,3% wobec wzrostu o 20,8%), w transporcie i gospodarce magazynowej (o 2,1% wobec wzrostu o 33,7%) oraz w przetwórstwie przemysłowym (o 1,7% wobec wzrostu przed rokiem o 14,9%).

  Natomiast wzrost nakładów wystąpił w obsłudze rynku nieruchomości (o 18% wobec wzrostu przed rokiem o 27,7%), w budownictwie (o 17,9% wobec spadku o 8%) oraz w dostawie wody; gospodarowaniu ściekami i odpadami; rekultywacji (o 9,5% wobec wzrostu przed rokiem o 14,7%).

  Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

  Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

  YouTube atb

  zobacz więcej

  CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


  W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

  Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

  Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.