[ATB] Opinie użytkowników Wacker Neuson

N.A.R. Gruszka/Wacker Neuson - Zagęszczanie w żółtym kolorze

Data publikacji:

W 2016 r. firma N.A.R. Gruszka wzbogaciła się o 1,5-tonową minikoparkę 1404, w której pod maską znajduje się oszczędny, trzycylindrowy silnik Yanmar o mocy 13,2 kW

Wydajność, solidność wykonania, bezawaryjność - to podstawowe cechy, które winny charakteryzować park maszynowy wykorzystywanych podczas prac brukarskich. Z tego też punktu widzenia wychodzi pochodząca z Opolszczyzny firma N.A.R. Gruszka, która w tym wypadku postawiła w dużej mierze na sprzęt ze znakiem Wacker Neuson.

Firma N.A.R. Gruszka z podopolskiej Dobrej została założona przez Norberta Gruszkę w 1993 r. Jeśli chodzi o podstawową specjalność zatrudniającej około 10 osób firmy, to od początku działalności jest to układanie kostki brukowej. Rodzinne przedsiębiorstwo działa na terenie Polski Południowej, koncentrując się głównie na inwestycjach w województwie opolskim. Zajmuje się układaniem kostki brukowej zarówno dla dużych przedsiębiorstw, jak i klientów indywidualnych. – Preferujemy zwłaszcza tych ostatnich, bo z nimi sprawa jest bardzo prosta. Po skończonej pracy następuje zapłata. Nie ma zatem największej zmory przedsiębiorców, czyli długich terminów płatności, a także konieczności zapłaty VAT-u od nie uregulowanych jeszcze faktur – zauważa Norbert Gruszka.

Pierwsza z Niemiec

Jak rozpoczęła się współpraca firmy N.A.R. Gruszka z marką Wacker Neuson? W typowy dla wielu firm działających w tej branży sposób. – Sprowadziłem używaną zagęszczarkę Wacker Neuson z Niemiec. Było to wtedy, gdy u naszych zachodnich sąsiadów tego typu sprzęt już był czymś normalnym, a w Polsce jeszcze nowością - nie było nawet przedstawicielstwa, które sprzedawałoby te maszyny w naszym kraju. Mając taki sprzęt do dyspozycji, pozostałem już przy tej marce po dziś dzień – wspomina przedsiębiorca.
Kilkunastoletnie doświadczenie w charakterze użytkownika sprawia, iż przedsiębiorca z Opolszczyzny ma dobre zdanie o maszynach z logiem Wacker Neusona. – Jeśli chodzi o sprzęt do zagęszczania gruntu, to bardzo dobry produkt. Potwierdzeniem na to jest fakt, że w zeszłym roku wymieniłem używane zagęszczarki na nowe - kupiłem 6 maszyn tej marki, prezentujących praktycznie cały zakres oferty Wackera. Bardzo trwałe i żywotne były szczególnie starsze maszyny. A nowy sprzęt? Czy to samochody osobowe, czy maszyny - nie jest już tak dobrze wykonane – zwraca uwagę Norbert Gruszka. – Wiadomo zatem, że wszystko może się popsuć. Szkopuł jednak w tym, żeby przez to nie było zbędnych przestojów. Póki co nie ma, w czym zasługa oddziału Wacker Neusona we Wrocławiu – dodaje.

Wytrzymała i stabilna

O tym, że firma Wacker Neuson ma wiele do zaoferowania w zakresie zagęszczania gruntu, przekonuje chociażby ciężka zagęszczarka dwukierunkowa DPU 80, użytkowana od niedawna przez firmę z podopolskiej Dobrej, którą z powodzeniem można wykorzystywać do przygotowania podbudowy dróg. Maszyna charakteryzuje się bardzo wytrzymałą i stabilną konstrukcją. Dwuczęściowa pokrywa z ramą z rur stalowych i odłączanymi panelami bocznymi umożliwia wygodny dostęp do elementów, które wymagają konserwacji. Zapewnia to maszynie długą, bezproblemową eksploatację. Istotną cechą wpływającą na komfort pracy operatora są niskie wibracje dłoń/ramię (HAV), które wynoszą mniej niż 2,5 m/s², co jest wartością bardzo małą w porównaniu z poziomem narażenia, określonym przez UE jako 5 m/s². Zagęszczarka napędzana jest dwucylindrowym silnikiem wysokoprężnym (chłodzonym wodą) marki Kohler o pojemności skokowej 686 cm³ i mocy znamionowej 11 kW przy 3000 obr./min. Dotychczasowe doświadczenia wskazują, że zagęszczarka DPU 80 dobrze sprawdza się w pracy w ograniczonych przestrzeniach.

Minikoparka a`la Wacker

Dobre doświadczenia z maszynami do zagęszczania skłoniły przedsiębiorcę do zainwestowania również w inny sprzęt spod znaku Wacker Neuson. W 2016 r. firma N.A.R. Gruszka wzbogaciła się o 1,5-tonową minikoparkę 1404, w której pod maską znajduje się oszczędny, trzycylindrowy silnik Yanmar o mocy 13,2 kW. Maszyna charakteryzuje się m.in. wyjątkowo przestronną jak na gabaryty minikoparki kabiną, z ergonomicznie rozplanowanym wnętrzem czy łatwym dostępem do komory silnika. A co do opinii ze strony użytkownika, na razie zbyt wcześnie o wnioski, gdyż Wacker Neuson 1404 jeszcze nie miała okazji „dostać w kość”.
Firma Norberta Gruszki zamierza dalej rozwijać swój podstawowy przedmiot działalności - układanie kostki brukowej. Dlatego też stopniowo odnawia posiadany park maszynowy, w którym znaleźć można nie tylko znaczek Wacker Neuson - są tam m.in. ładowarki Terex TL 100 i Atlas 95.

Grzegorz Antosik
 

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.