[ATB] Aktualności ERA

Niższe prognozy według ERA

Data publikacji:
Niższe prognozy według ERA

Europejskie Stowarzyszenie Wynajmu (ERA) obniżyło swoje prognozy dla rynku wynajmu w latach 2022-23 w wyniku czynników ekonomicznych, w tym wojny w Ukrainie, która „miała głęboki wpływ na wszystko”. Sekretarz generalny ERA, Michel Petitjean, przemawiając w Rydze na Łotwie podczas dorocznego zjazdu stowarzyszenia, powiedział, że rosnące ceny towarów, zakłócenia łańcuchów dostaw z Chin i wyższa inflacja połączą się, aby zmniejszyć wzrost budownictwa w regionie w tym roku z 3,5% do 1,5%. Wpływ na wynajem będzie znaczący, mimo że oczekuje się, iż kondycja wynajmu będzie lepsza niż samo budownictwo.

 ERA przedstawiła swoje poprzednie prognozy w listopadzie 2021 r., ale obecnie zostały one znacznie obniżone. Wielka Brytania ma wzrosnąć w tym roku o 2,8%, co oznacza spadek z poprzedniej prognozy wynoszącej 6%, natomiast wzrost Niemiec został obniżony z 7% do 2,1%. Francja przesuwa się z 5,2% do 4% wzrostu w 2022 r.; Szwecja z 2,9% do 1,6%, a Włochy z 8,3% do 3,4%. Prognoza wzrostu dla Hiszpanii zmniejsza się o ponad połowę do 3,4%, a dla Holandii z 2,9% do 1,5%.

ERA i jej partner badawczy IHS Markit prognozują obecnie skromne stopy wzrostu również na rok 2023, zazwyczaj w zakresie od 1,5% do 4%. Wielka Brytania, Szwecja, Włochy, Hiszpania i Holandia mają wzrosnąć o 1,9 - 2,5%. natomiast Niemcy (+6%) i Norwegia (+3,9%) prawdopodobnie osiągną lepsze wyniki. Wśród mniejszych krajów Polska, Austria, Szwajcaria i Czechy mają przekroczyć 3% wzrostu. 
Petitjean powiedział, że zmiany w prognozach to „nie zmiana trendu (od listopada 2021), ale zmiana paradygmatu, ponieważ nie żyjemy w tym samym świecie.”

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.