[ATB] Technika NOE

NOE - Gotowe w półtorej doby

Data publikacji:

Deskowania firmy NOE sprawdzają się w wielu wymagających projektach, będących nieraz dużym wyzwaniem zarówno dla sprzętu, jak i ekip budowlanych, o czym przekonują zrealizowane przy ich pomocy liczne obiekty. Jednym z nich jest potężna stacja uzdatniania wody ze zbiornikiem na ścieki o pojemności 300 m³ w holenderskim mieście Westfort koło Utrechtu, gdzie ani znaczna powierzchnia deskowania, ani duża kubatura szalunków czy wreszcie ogromny nacisk mieszanki betonowej nie stanowiły żadnej przeszkody dla zastosowania systemu NOEtop.

Stacja w Westfort to ważny obiekt dla rozbudowywanej rzeźni, pretendującej do miana najnowocześniejszego i najbardziej ekologicznego zakładu tego typu na świecie. Z tego powodu niezwykle istotne było uzyskanie absolutnej szczelności wykonywanego zbiornika, co przy dużej skali projektu na pewno nie ułatwiało zadania i wymagało zastosowania sprawdzonych rozwiązań. Realizująca inwestycję holenderska spółka Cazant Betonbouw z Kockengen znalazła je w portfolio firmy NOE-Schaltechnik z Süssen.

Ekspresowo z NOEtop

Sąsiadujący z rzeźnią zakład uzdatniania wody zaprojektowano na planie prostokąta o długości 26,6 m i szerokości 14,7 m, podzielonego wewnętrznymi ścianami na sekcje. Aby zachować ciągłość betonowych ścian i przegród, a tym samym całkowitą wodoszczelność zbiornika, należało jednocześnie zalać całe deskowanie, bez żadnych przerw w pracy. Założenie to zostało spełnione i betonując non-stop szalunek wypełniono ciągu 36 godzin.
Ponieważ ściany deskowania miały wysokość 11,5m i grubość do 60 cm, stanowiło to nie lada wyzwanie, także ze względu na ogromne parcie mieszanki betonowej. Dlatego ekipa budowlana postawiła na panelowe deskowanie systemowe NOEtop połączone z wytrzymałymi zastrzałami BKS dostarczonymi przez NOE-Bekistingtechniek z pobliskiego Arkel, holenderską spółkę-córkę firmy NOE-Schaltechnik. System stalowych ram-paneli szalunkowych NOEtop znany jest ze swojej wyjątkowej solidności i długiej żywotności. Ramy są cynkowane na gorąco z zewnątrz i od wewnątrz, a deskowanie wytrzymuje nacisk betonu wynoszący 88 kN/m2, dzięki czemu wykorzystanie tego systemu okazało się optymalnym rozwiązaniem.

Największe na rynku

Inną zaletą systemu NOEtop jest to, że tworzą go panele w różnych, dobrze dobranych rozmiarach, w tym panel w rozmiarze XXL, który jest największym pojedynczym deskowaniem dostępnym na rynku. Mimo że ma 5,3 na 2,65 m i powierzchnię 14,05 m², jego montaż i instalacja są bardzo łatwe. Aby uzyskać założoną wysokość ścian 11,5 m, holenderska ekipa łączyła dwa panele XXL z jednym panelem NOEtop o wymiarach 1x2,65 m. Panele było montowane na podłożu, a potem podnoszone do pionu przy pomocy dźwigu. W ten sposób wykonano deskowanie o łącznej powierzchni 2630 m². Wszystkie panele NOEtop są wyposażone we wzmocnione naroża odporne na przesuwanie łomem, a poza tym mają zintegrowane listwy, co nawet w wypadku ścian o dużej powierzchni minimalizuje zapotrzebowanie na dodatkowe usztywnienia.
Aby szalunki NOEtop po ustawieniu bezpiecznie pozostawały na swoim miejscu, zwłaszcza pod znacznym naporem betonu, zastosowano zastrzały BKS o długości 9,8 m, które są powszechnie używane do stabilizowania betonowych elementów prefabrykowanych oraz deskowań ściennych i słupowych. Zastrzały BKS stawia się szybko, a poza tym doskonale sprawdzają się pod dużym obciążeniem, dlatego okazały się idealnym rozwiązaniem na holenderskiej budowie, radząc sobie dodatkowo z naprężeniami spowodowanymi wiatrem.
SS
foto firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.