[ATB] Nowości

NOE-Schaltechnik - Deskowanie dla wspinaczy

Data publikacji:

Na początku 2015 r. w sąsiedztwie stadionu piłkarskiego Allianz Arena w Monachium zostało otwarte największe i najnowocześniejsze europejskie centrum wspinaczkowe. Do jego budowy wykorzystano sprawdzony system deskowania ściennego NOEtop, produkowany przez firmę NOE-Schaltechnik.

Nowe centrum wspinaczkowe składa się z sali wspinaczkowej o powierzchni 400 m² i wysokości 15 m, a także z oddzielnej przestrzeni do ćwiczeń. Dodatkowo zawiera też salę skałkową o powierzchni 800 m² i wysokości 6 m, jak również przestrzeń dla najmłodszych. Poza tym na zewnątrz znajduje się około 1200 m² zadaszonych powierzchni do wspinania oraz skałek, do których przechodzi się bezpośrednio z sali skałkowej. Okazały obiekt służy do wspinania na skałkach oraz z linami, zarówno profesjonalistom, jak i amatorom.
Budynek centrum opiera się wzmocnionej betonowej konstrukcji, zrealizowanej przez pochodzącą z Bawarii firmę Grossmann-Bau. Wykonawca posiadał już doświadczenie w budowie sal wspinaczkowych, jednak przy realizacji nowego monachijskiego obiektu, musiał zmierzyć się z budową 15-metrowych wolnostojących ścian. Ich całkowita długość to 80 m, a wylano je w ośmiu betonowych taktach, z których każdy rozciągał się na całkowitą długość ściany. – Jedną z moich największych obaw dotyczących tych ścian było to, aby beton podczas wylewania nie rozdzielił się w szalunku. Dlatego musieliśmy go wylewać bardzo ostrożnie – nie krył swoich obaw Franz Huber, kierownik projektu.

Skomplikowane zadanie

Rozdzieleniu się betonu zagrażała nie tylko wysokość ścian. Konieczne było też zwrócenie szczególnej uwagi na projekt szalunków. Duża wysokość ścian sprawiała, iż podczas wylewania betonu na panele padał bardzo duży nacisk. Dlatego też niezbędne okazało się zastosowanie wyjątkowo wytrzymałego systemu NOEtop (szalunki ze stalowych ram - profile o grubości 3,5 mm), zdolnego przejąć parcie 88 kN/m2. Dzięki ich zintegrowanym usztywnieniom mogą być używane jako dźwigarkowe szalunki, w których pręty łączące można umieszczać gdziekolwiek w usztywnieniu. – Aby zminimalizować jakiekolwiek ryzyko musieliśmy bardzo mocno wylewać beton. Dlatego byliśmy bardzo zadowoleni, że użyliśmy NOEtop. Z innymi szalunkami nie udałoby się nam osiągnąć wyznaczonego celu – komentował Günther Aufhammer, brygadzista projektu. Plusem zastosowania NOEtop jest także to, że jest jednym ze standardowych systemów szalunkowych producenta, w związku z czym dostępna jest z nim szeroka gama akcesoriów roboczych, jak np. samo zabezpieczające się konsole robocze czy kątowniki zawiasowe.
W monachijskim centrum wspinaczkowym zastosowano regulowane narożniki - zewnętrzne i wewnętrzne, które sprawiają, że wnoszenie nieprostopadłych narożnych szalunków zajmuje mało czasu - dzięki temu praca ekipy budowlanej była znacznie łatwiejsza, gdyż przy realizacji tego obiektu niewiele ścian styka się ze sobą pod kątem prostym. Elementy te mają łatwy w obsłudze mechanizm pozwalający na nadawanie im kątów w zakresie od 60 do 180°. Narożny pas PU chroni mechanizm przed osadzaniem się wewnątrz cementu czy rdzy, bądź też przed wyciekaniem wody z betonu.

Dobra ocena

Firma Grossmann-Bau stanęła również przed wyzwaniem w postaci uzyskania wyrazistości powierzchni z jasnego betonu. I choć nie zastosowano tutaj najwyższej klasy wykończenia betonu wykonawca za punkt honoru postawił sobie uzyskanie jednolitej betonowej powierzchni. W związku z tym zdecydował się na wykorzystanie szalunkowej okładziny NOEply, którą np. łatwo się zdejmuje z betonu. Choć system NOEply można używać wielokrotnie, nadaje powierzchni zwarty wygląd, jak również zabezpiecza przed zmianami koloru materiału użytego do wylewania ścian. – Produkty NOE bardzo dobrze spisały się na placu budowy i sprawiły, że prace szły bardzo wydajnie – podsumował Franz Huber. Również dzięki temu wykonawca ukończył budowę w czasie zaledwie 4 miesięcy, który został określony kontraktem.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.