Zbliżająca się kolejna edycja targów Intermat w stolicy Francji – Paryżu, każe bliżej przyjrzeć się najciekawszym nowinkom technicznym przygotowanym przez wystawców. Nasz poniższy przegląd oprzemy o nominacje do nagrody Innovation Awards 2024.
AraNea Composite ma ambicje zostać innowacyjnym dostawcą wzmocnień kompozytowych. W związku z tym firma ta stawia na aktywną obecność w dziedzinie niskoemisyjnych rozwiązań wzmacniających dla środowisk o wysokich wymaganiach.
Rozwiązanie to przekształca wcześniej niewykorzystane materiały przemysłowe o dużej objętości w substytut cementu, który powoduje 8% globalnej emisji CO2. Geoprime to bezcementowe rozwiązanie materiałowe do szeregu zastosowań w betonie i produktach budowlanych. Jest całkowicie równoważny tradycyjnemu betonowi na bazie cementu, ale ma nawet o 80% niższy ślad węglowy. To ekologiczne rozwiązanie betonowe umożliwia konstruktorom i deweloperom drastyczne obniżenie emisji dwutlenku węgla w ich projektach budowlanych.
Ten w 100% elektryczny pojazd został już zaprezentowany podczas ubiegłorocznych targów Bauma w Monachium.
"ThermoKit" został zaprojektowany w celu utrzymania produktywności na budowach wykorzystujących beton nisko- lub bardzo niskoemisyjny. Jest to narzędzie izolacyjne i grzewcze, które wytrzymuje naprężenia mechaniczne betonu. Jest to metalowa skrzynka szalunkowa dodawana do standardowych paneli. Izoluje, utrzymuje i uzupełnia ciepło generowane przez egzotermę betonu podczas suszenia.
Ogrzewany jest tylko beton, a nie płyta nośna, co zapobiega utracie ciepła. System grzewczy uwzględnia warunki zewnętrzne i rodzaj użytego betonu, aby regulować jego temperaturę. System jest też regulowany w zależności od stref, które mają być ogrzewane, aby zapewnić równomierne suszenie.
Automatyczny dystrybutor betonu Selfbeton to globalna koncepcja zaprojektowana w celu zapewnienia dostępu do zakupu świeżego, gotowego do użycia betonu i zaprawy wszystkim użytkownikom. Selfbeton to zautomatyzowany system produkcyjny, który m.in. umożliwia użytkownikom zakup betonu online. Następnie maszyna produkuje zamówienie klienta w sposób całkowicie autonomiczny i dostarcza gotowy beton bezpośrednio do przyczepy klienta lub przystosowanego pojazdu w czasie krótszym niż 3 minuty. Oryginalność koncepcji polega na automatycznym systemie czyszczenia, który nie generuje żadnych odpadów ani ścieków. Selfbeton emituje mniej zanieczyszczeń niż zwykła betoniarka.
E-Selftoupie to montowany na przyczepie elektryczny mini-mieszalnik, który może być holowany przez lekki pojazd w celu transportu niewielkich ilości betonu - do 1 m³. Nadaje się do dostarczania na małe place budowy lub miejsca o trudnym dostępie, a jej silnik elektryczny zapewnia czas pracy wynoszący prawie 8 h.
E-Selftoupie jest bardzo dobrym uzupełnieniem konwencjonalnych betonomieszarek montowanych na samochodach ciężarowych, zaczynając tam, gdzie betonomieszarki montowane na samochodach ciężarowych zatrzymują się ze względu na swoją objętość. Zaprojektowany z myślą o świadczeniu usług dla profesjonalistów i osób prywatnych, które chcą transportować swój beton z jednostki produkcyjnej do miejsca pracy, E-Selftoupie eliminuje ryzyko środowiskowe, zagrożenia wypadkami i zanieczyszczenie hałasem związane z wytwarzaniem betonu bezpośrednio na miejscu.
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część IV) - dekarbonizacja/Transformacja energetyczna
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część III) - drogi, przemysł materiałowy i fundamenty
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część II) - roboty ziemne, wyburzenia i transport
Nominacje do Intermat Innovation Awards (część I) - nowoczesne technologie
Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:
Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę