Nowa gama minikoparek New Holland

Data publikacji:
Nowa gama minikoparek New Holland

Gama aż 15 nowych maszyn jest efektem przejęcia firmy Sampierana. Na zdjęciu model E65D z trzyczęściowym ramieniem kopiącym.

New Holland rozszerza portfolio lekkich maszyn budowlanych o gamę aż 15 nowych modeli minikoparek. Wszystko za sprawą przejęcia firmy Sampierana - producenta sprzętu Eurocomach i podwozi Sampierana. 

Sampierana z siedzibą w San Piero in Bagno to producent o ugruntowanej renomie nie tylko we Włoszech. Firma istnieje od 1950 r., kiedy to Aleardo Para otworzył mały warsztat rzemieślniczy zajmujący się obróbką stali i naprawą traktorów. W kolejnych latach przedsiębiorstwo rozwijało się, tworząc m.in. zakład budowy podwozi do koparek oraz markę własną Eurocomach (powstałą w 1993 r.).

Jak podało włoskie wydanie Forbesa, przejęcie kosztowało grupę CNH Industrial ponad 101,8 mln dolarów. Transakcja umożliwi CNH Industrial Construction Equipment zintegrowanie maszyn do robót ziemnych Eurocomach i podwozi Sampierana z obecnym portfolio produktów. Do tej pory oficjalnym dystrybutorem maszyn Eurocomach na Polskę była firma TechnicalMaster z Warszawy.

Kompaktowo i komfortowo

Omówienie nowości zaczynamy od najmniejszej maszyny w gamie, czyli minikoparki E12D o zerowym zachodzeniu tyłu maszyny oraz E14D z krótką przeciwwagą. Urządzenia wyposażono w rozsuwane podwozie, a ich szerokość całkowita to tylko 790 mm, co umożliwia im przejazd przez otwory drzwiowe o standardowej szerokości 800 mm. Kolejnym elementem maszyn jest składana rama zabezpieczająca przed skutkami przewrócenia, która ułatwia poruszanie się na ograniczonej przestrzeni. Przewody pomocniczego układu hydraulicznego są poprowadzone wewnątrz wysięgnika, co z jednej strony zapewnia im ochronę, a z drugiej nie zakłóca widoczności. 

W klasie maszyn 1,5 - 2 ton nowości obejmują trzy pojazdy zero-obrotowe (E17D, E18D i E19D) oraz jeden model z krótką przeciwwagą (E20D) - wszystkie o szerokości poniżej jednego metra dzięki regulowanemu rozstawowi podwozia. E20D to także pierwszy na świecie model z trzyczęściowym ramieniem kopiącym (w klasie maszyn o masie 2 ton). Dzięki temu oferuje on większy zakres roboczy w porównaniu z koparkami wyposażonymi w ramię konwencjonalne. Opcjonalny układ wysokiego przepływu wykorzystuje dodatkową pompę zębatą w celu optymalizacji obsługi osprzętu wymagającego stałego wysokiego natężenia przepływu, przede wszystkim rozdrabniaczy.

Wszystkie modele znajdujące się nieco wyżej w gamie, czyli E50D i większe, standardowo wyposażono w wentylatory rewersyjne, które zapewniają czystość chłodnic, kontrolę temperatury i stałe właściwości płynów, co w dłuższym okresie oznacza większą żywotność podzespołów. W modelu E65D z trzyczęściowym ramieniem kopiącym wysokość zrzutu jest większa niż w podobnych modelach dostępnych na rynku aż o 1 m. Koparki E60D i E65D wyposażono w unikatowy układ hydrauliczny opracowany we współpracy z firmą Bosch Rexroth. System EOC (Electronic Open Circuit) steruje przepływem, ciśnieniem i mocą, tak aby zminimalizować przestoje i zwiększyć wydajność maszyny, jednocześnie utrzymując emisje spalin na bardzo niskim poziomie.

Ważnym bajerem maszyn najbardziej zaawansowanych technicznie jest kolorowy, duży wyświetlacz umożliwiający operatorowi wprowadzanie wielu ustawień, w tym także parametrów dotyczących pracy różnego osprzętu hydraulicznego. Kolejnym ciekawym elementem koparek przejętych od Eurocomach jest przechylana kabina, dzięki której łatwiej dostać się do wszystkich podzespołów maszyny.

Pierwszy elektryk

Dzięki przejęciu technologii Sampierana w ofercie marki CNH znajdzie się pierwsza minikoparka ze znaczkiem New Holland całkowicie napędzana silnikiem elektrycznym. Maszyna o oznaczeniu E15X Electric Power ma już za sobą pewne sukcesy - pod koniec zeszłego roku została uhonorowana specjalną nagrodą w konkursie EIMA Technology Innovation Awards. Zupełnie nowy model E15X jest zasilany akumulatorem litowo-jonowym o mocy 21,5 kW, co stanowi odpowiednik silnika wysokoprężnego modelu E14D. Wyjątkowo kompaktowe wymiary umożliwiają dostęp do miejsc o bardzo ograniczonej przestrzeni, dzięki czemu elektryczna maszyna doskonale sprawdza się podczas pracy wewnątrz budynków. Szybkie ładowanie w ciągu godziny zapewnia niezależność przez cały 8-godzinny dzień pracy. 

Producent widzi maszynę przy pracy w wielu zastosowaniach: od rolnictwa, przez ogrodnictwo, po kształtowanie krajobrazu, ogólne prace ziemne i wyburzeniowe w budynkach lub miejscach o ograniczonej przestrzeni. Poza samym napędem producent zadbał o dodatkowe cechy wpływające na przyjazność konstrukcji dla środowiska - są to: zastosowanie ekologicznego, biodegradowalnego oleju hydraulicznego, a także akumulatory litowe niezawierające kobaltu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.