[ATB] Technika JCBKoparki gąsienicowe

Nowa generacja koparek JCB

Data publikacji:
jcb koparka

Wprowadzenie w tym roku bardziej restrykcyjnej normy emisji spalin Euro Stage V, było dobrą okazją do przedstawienia nowej, odświeżonej linii koparek rozmiaru midi 8-10 ton firmy JCB. Udoskonaleniu zostały poddane kompaktowe modele koparek: JCB 85Z-2, 86C-2, 90Z-2 oraz 100C-2, tak aby zapewnić jeszcze większą wydajność i ergonomię użytkowania zgodnie z obowiązującymi przepisami.

Jednostkami napędowymi stosowanymi w koparkach JCB są chłodzone cieczą, silniki wysokoprężne Kohler o mocy niezmienionej w stosunku do poprzedniej generacji maszyn. Spełniają one oczywiście wymagania wspomnianej wcześniej normy Stage V, dzięki zastosowanemu filtrowi cząstek stałych DPF oraz układowi wydechowemu z katalizatorem oksydacyjnym DOC. Silniki standardowo posiadają także funkcję automatycznego zatrzymania oraz funkcję szybkiego wybierania, aby zmniejszyć zużycie paliwa i zredukować emisję spalin. Poprawiono również bezpieczeństwo i komfort użytkowania maszyn. Koparki wyposażone są obecnie w 4 punkty mocowania, które zintegrowane są z górną konstrukcją oraz 4 dodatkowe punkty na podwoziu maszyny dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas transportu. Zaawansowany system przeciążenia podnoszenia, pozwala na wizualne przedstawienie granic podnoszenia maszyny. Pokazuje operatorowi koparki pasek stanu z kolorowym systemem ostrzegawczym, któremu towarzyszy alarm dźwiękowy.

Kabina i jej wnętrze również zostały przeprojektowane. Lepszy widok z wnętrza udało się uzyskać dzięki nowemu obramowaniu przedniej szyby. Do dyspozycji operatora oddano ergonomicznie ukształtowany panel kontrolny wyposażony w przełączniki membranowe i pokrętła, które podobne są do tych z najnowszych 4-6 tonowych modeli JCB, a także nowy 7” wyświetlacz, który można indywidualnie dostosować do wymagań klienta. Możliwe jest teraz zaprogramowanie zarówno niskiego, jak i wysokiego obwodu przepływu do użycia z różnym osprzętem, co gwarantuje optymalną wydajność mocowania. Każdego dnia, podczas pierwszego uruchomiania maszyny wykonywany jest też test diagnostyczny sprawdzający bieżącą „kondycję” maszyny i określenie jej stanu przez użyciem. Kolejnymi usprawnieniami zastosowanymi przez JCB są nowe sterowane elektro-proporcjonalnie dżojstiki, udoskonalona elektrohydrauliczna dźwignia spycharki oraz przeprojektowana w tylnej części koparek przeciwwaga dla ułatwienia dostępu serwisowego. Węże hydrauliczne i wiązki elektryczne mają teraz ulepszone zaciski mocujące i zoptymalizowane trasy przebiegu. Węże typu „push-to-connect” (wciśnij, aby połączyć) umieszczono na liniach pomocniczych.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.