[ATB] Technika

Nowa, lepsza mini

Data publikacji:

Celem konstruktorów projektujących wprowadzoną w ub. roku minikoparke Hitaxchi ZX19-6 było stworzenie maszyny maksymalnie przyjaznej dla użytkownika. Zadanie wykonali z podziwu godną starannością, bo nowa kompaktowa koparka Hitachi szóstej generacji, ze swoją niemal idealnie prostopadłościenną kabiną, jest wyjątkowo komfortowa, bezpieczna, łatwa w obsłudze i serwisowaniu.

Model ZX19-6 wyposażono w nowy silnik spełniający normę emisji spalin Stage V, co uzasadnia jego zastosowanie wszędzie tam, gdzie wymagane jest maksymalnie czyste powietrze. Zgrabna maszyna idealnie nadaje się przy tym do pracy przy zadaniach komunalnych, fundamentowych, zagospodarowaniu terenu, rozbiórkach wewnętrznych czy innych projektach budowlanych. Koparka jest bardzo wydajna zwłaszcza podczas pracy w ograniczonej przestrzeni, dzięki niewielkiemu przedniemu minimalnemu promieniowi obrotu nadwozia. Uzyskano to m.in. poprzez ustawienie siłownika wysięgnika nie od dołu, lecz na jego górze, co chroni go również przed ewentualnym uszkodzeniem. W ten sposób usytuowane są zresztą wszystkie siłowniki wysięgnika, ramienia i łyżki. Poza tym również przewody hydrauliczne do zasilania osprzętu są umieszczone w wysięgniku, co zapewnia ich dodatkową ochronę. Inne ważne elementy to lemiesz ze stali o podwyższonej wytrzymałości, z siłownikiem chronionym przez dużą, solidną osłonę.

Wysoki komfort

Przestronna kabina oferuje dużo miejsca na nogi i doskonałą widoczność we wszystkich kierunkach. Szerokie drzwi ułatwiają wchodzenie i wychodzenie z kabiny. Duże przesuwne okno z prawej strony, polepsza przewietrzanie oraz kontakt z otoczeniem, łącznie z widokiem gruntu pod koparką. Przednie okno otwiera się łatwo i wygodnie i zapewnia większą przestrzeń między operatorem a taflą szyby. Koparka ZX19-6 zyskała także nowe oświetlenie LED - dwie lampy na kabinie i jedną na wysięgniku, które są bardziej energooszczędne i mają dłuższą żywotność od halogenowych.

Elementy sterowania są ergonomiczne i łatwo dostępne, a najważniejsze parametry robocze, łatwe do odczytania na pierwszy rzut oka, wyświetla duży monitor LCD. Składane pedały jazdy to kolejne przyjazne dla użytkownika rozwiązanie, zwiększające ilość miejsca na nogi, jeśli korzysta się z dźwigni. Standardowa dźwignia funkcji pomocniczych AFL (auxiliary function lever) jest bardzo przydatna w przypadku obsługi różnych przystawek, takich jak np. młot hydrauliczny. Posiada przełącznik analogowy do precyzyjnego sterowania przepływem oleju, co pozwala na płynną pracę i doskonałą kontrolę. Na ile to możliwe, maszynę zabezpieczono również przed kradzieżą i nieuprawnionym użyciem. Aby uruchomić silnik, konieczne jest wprowadzenie 4-cyfrowego kodu.

Łatwa w utrzymaniu

Koparka ZX19-6 ma kilka poręcznych rozwiązań, dzięki którym rutynowa konserwacja i czyszczenie są szybkie i łatwe. Pokrywy nowej minikoparki, w tym chłodnicy czy silnika, zostały zaprojektowane z myślą o łatwiejszym dostępie do ukrytych pod nimi podzespołów. Dogodnie umieszczony otwór zbiornika paliwa obejmuje także uchwyt na zakrętkę i duży filtr siatkowy. Przesuwna pokrywa silnika otwiera się pionowo, co jest idealne w ciasnych przestrzeniach. Osłona chłodnic otwiera się szeroko jednym ruchem, co zapewnia jednocześnie wygodny dostęp do akumulatora. Chłodnica cieczy silnika i chłodnica oleju są ustawione równolegle dla efektywnego czyszczenia. Zwiększający bezpieczeństwo przełącznik odłączania akumulatora jest teraz dostępny w standardzie.

Komponenty wymagające codziennej kontroli, w tym filtry i wskaźnik poziomu oleju, są dogodnie umieszczone w jednym miejscu. Inne części, takie jak tłumik, filtr pilotowy, pompy i zbiornik paliwa, są rozmieszczone w łatwo dostępnym układzie.

– Konstrukcja nowych minikoparek Zaxis-6 opiera się na koncepcji przyjazności dla użytkownika, dlatego uważamy, że są one idealnym rozwiązaniem na przykład dla rynku wynajmu. Model ZX19-6 jest nieocenionym uzupełnieniem każdej floty, dzięki wysokiej wydajności, niskiemu zużyciu paliwa, dużej wszechstronności i stabilności oraz łatwej obsłudze. Właściciele mogą na nim polegać, wykonując pracę na czas i w ramach budżetu, a operatorzy mogą cieszyć się pierwszorzędnym środowiskiem pracy – podkreśla Seigo Yamamoto, menedżer produktu w segmencie maszyn mini i kompaktowych w firmie Hitachi Construction Machinery Europe.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 05/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.