[ATB] Nowości kubota

Nowa minikoparka z Japonii

Data publikacji:
minikoparka kubota

Kubota KX 027-4 to pełna nazwa nowej gąsienicowej minikoparki zaprojektowanej przez inżynierów z Kraju Kwitnącej Wiśni. Model ten dostępny jest na polskim rynku.

Oferta minikoparek Kubota została zwiększona o nowy model. Szeroką gamę urządzeń uzupełniła Kubota KX 027-4. Nowa konstrukcja zastąpiła wcześniejszą koparkę KX61-3. Jak zapewnia producent, nowy model wyróżnia się potężną siłą kopania, elastycznością, wytrzymałością oraz kompaktową budową. Kubota oferuje dwie wersje nowej maszyny: model standardowy, który idealnie nadaje się do ogólnych prac wykopaliskowych, oraz model High-Spec zapewniający „maksymalną wszechstronność i wydajność”.

Serce i ramię

Sercem nowej maszyny jest silnik marki Kubota V1505-E4. 4-cylindrowa jednostka napędowa o mocy 25 KM ma pojemność 1,5 l. Głównym elementem roboczym jest wytrzymałe i, jak wspomina producent, dobrze wyważone ramię o maksymalnej sile kopania na poziomie 12,9 kN (siła kopiąca łyżki wynosi 22,1 kN). Łyżka może pracować na maksymalnej wysokości 4,4 m. Głębokość kopania w przypadku tej konstrukcji wynosi 2,7 m, natomiast maksymalny zasięg to 4,7 m (wszystkie pomiary na końcu łyżki).
Sama maszyna ma nieco ponad 2,4 m wysokości i 3,1 m długości (przy maksymalnie złożonym ramieniu kopiącym). Warto zaznaczyć, że Japończycy skonstruowali koparkę o szerokości zaledwie 1,4 m 
i promieniu zawracania 1,2 m. Tak dobry wynik to zasługa zastosowanego układu jezdnego. Jest to bowiem maszyna gąsienicowa.
Za wydajną pracę układu roboczego odpowiadają dwa układy hydrauliczne z proporcjonalną kontrolą przepływu, obejmujące dwie pompy o zmiennym wydatku. Gdy wymagane jest równoczesne działanie wysięgnika, ramienia, łyżki i obrotnicy, wspomniane pompy rozprowadzają dokładną ilość oleju do każdego siłownika.

Komfort jest ważny

Nowy model zaopatrzono w większą kabinę. KX 027-4 oferowana jest w wersji z ramą ochronną lub właśnie z kabiną. Obie konfiguracje spełniają wymagania ISO 3471, informujące o poziomie zabezpieczenia operatora maszyny w razie jej wywrócenia. Producent zadbał o komfort pracy operatora, ponieważ mimo niewielkich rozmiarów koparki kabina jest przestronna i umożliwia operatorowi nieskrępowaną pracę. Jest to między innymi efekt zastosowania płaskiej podłogi i regulowanego fotela. Dzięki zastosowaniu dużych i wysokich drzwi wysiadanie i wsiadanie do maszyny ma być wygodniejsze. Nowa kabina zapewnia dużą widoczność we wszystkich kierunkach, a przednie okno jest łatwo otwierane.
Obie ręce operatora spoczywają na podłokietnikach. Sterowanie maszyną odbywa się przy wykorzystaniu drążków sterujących, kilku dźwigni i panelu administracyjnego. Panel kontrolny pełni tutaj funkcję tablicy rozdzielczej, zawierającej czytelne informacje na temat poziomu paliwa, temperatury wody oraz danych roboczych umieszczonych na wyświetlaczu ciekłokrystalicznym (czas, licznik motogodzin oraz informacja o prędkości obrotowej silnika). Jest tutaj również szereg lampek ostrzegawczych.

Wyposażenie

Standardowe wyposażenie Kuboty KX 027-4 obejmuje między innymi szybkozłącze do montażu łyżki, dwa reflektory zamontowane przy kabinie oraz jeden na wysięgniku, radio, a także system antykradzieżowy w postaci immobilisera. W modelu High-Spec, w ramach wyposażenia standardowego, dostępny jest system Auto shift. Jest to układ automatycznej zmiany biegów, umożliwiający automatyczne przełączanie biegów z wysokiego na niski, w zależności od siły uciągu i terenu. Zapewnia to płynniejszą pracę zestawu.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.