[ATB] Budownictwo

Nowe inwestycje w gdańskim porcie. Będzie bezpieczniej i szybciej

Data publikacji:

Falochrony w gdańskim Porcie Północnym przejdą gruntowną modernizację. Dziś, 29 sierpnia, Ewa Karasińska, dyrektor departamentu wdrażania projektów w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali umowę na unijne dofinansowanie tego projektu.

Ewa Karasińska, dyrektor departamentu wdrażania projektów w Centrum Unijnych Projektów Transportowych oraz Wiesław Piotrzkowski, dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni podpisali umowę na unijne dofinansowanie projektu „Modernizacja układu falochronów osłonowych w Porcie Północnym w Gdańsku”. Projekt, którego całkowita wartość wyniesie 719 milionów złotych, otrzyma prawie 611 milionów unijnego wsparcia, co oznacza, że środki UE pokryją aż 85% kosztów projektu.
W ramach prac modernizacyjnych w projekcie przebudowane zostaną dwa falochrony wyspowe oraz zbudowane zostaną dwa nowe falochrony osłonowe. Łącznie prace modernizacyjne i konstrukcyjne dotyczyć będą czterech falochronów o łącznej długości 3 957 mb. Zmiany zwiększą bezpieczeństwo statków wpływających i wypływających przez nowopowstałe wejście wschodnie do Portu Północnego. Ponadto powstaną dwa nowe wewnętrzne tory wodne i obrotnica (miejsce, w którym statki mogą bezpiecznie manewrować), na których umieszczone zostanie odpowiednie oznakowanie nawigacyjne.
Bezpieczeństwo to nie jedyna korzyść z inwestycji. Dzięki budowie nowych torów wodnych zwiększy się przepustowość żeglugi. Obecnie w Porcie Północnym statki poruszają się za pomocą ruchu jednokierunkowego, gdyż istniejący tor podejściowy nie pozwala na mijanie się dwóch jednostek. Realizacja inwestycji umożliwi dwukierunkowy ruch statków w Porcie. 

– Dla zwiększenia swojej konkurencyjności gdański port musi utrzymać obecnych i przyciągnąć potencjalnych armatorów, firmy logistyczne i spedycyjne. Każdy z tych podmiotów oczekuje, że infrastruktura portowa będzie spełniać najwyższe międzynarodowe standardy w zakresie sprawności i bezpieczeństwa żeglugi. Prace modernizacyjne zaplanowane w Porcie Północnym wychodzą naprzeciw tym oczekiwaniom – podkreślił Przemysław Gorgol, dyrektor CUPT.

Źródło:

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

YouTube atb

zobacz więcej

CASE ROAD SHOW 2023 Niemcy


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Targi eRobocze Show 2023 Lubień Kujawski


W chwili otwarcia wideo, YouTube wyśle pliki cookie. Polityka prywatności YouTube

Bądź na bieżąco! Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.