[ATB] Nowości Bobcat budowlane

Nowe koparki i ładowarki Bobcat

Data publikacji:

Wśród licznych nowości, które Bobcat zaprezentuje podczas kwietniowych targów Intermat, szczególną uwagę przykuwają przełomowe koparki kompaktowe nowej generacji w klasie 2-4 t. Jeśli chodzi o ładowarki, w Paryżu zadebiutuje teleskopowy nośnik TL30.70 oraz najnowsza wersja flagowej ładowarki gąsienicowej T870.

Na targach Intermat będzie można również zapoznać się z nowym osprzętem, poszerzającym i tak wyjątkowo już bogatą ofertę Bobcata w tym zakresie, m.in. z samopoziomującą piłą tarczową WS-SL20. Swoją obecność zaznaczy także Doosan Portable Power z nową sprężarką mobilną 7/53R. Tak jak podczas poprzednich edycji, firma pokaże także całą paletę maszyn w pokazach pracy.

Inny poziom wydajności

Na pierwszy plan wysuwają się bez wątpienia koparki E26, E27z i E27 nowej generacji, o masie  odpowiednio 2560, 2700 i 2610 kg, oferujące najlepszą w swojej klasie stabilność oraz siłę podnoszenia w zakresie 360°, przy niższej masie (E26 o 100 kg) ułatwiającej transport, teraz także bezpieczniejszy dzięki 4 nowym uchwytom do mocowania (głębokim zmianom poddano również nowe modele E34 i E35 w klasie 3-4 t).
Zoptymalizowana pod kątem wynajmu E26 zwraca uwagę nową konstrukcją wysięgnika, z ukrytym wewnątrz siłownikiem. Z kolei E27 i E27z zapewniają najlepszą w klasie wydajność kopania, zwłaszcza w wersji z wydłużonym ramieniem (opcja, E27z), zbliżoną do wydajności większych maszyn. Model E27z to jednocześnie koparka zapewniająca rzeczywisty, tzw. zerowy tylny zwis podczas obrotu nadwozia, nawet z ciężką przeciwwagą (opcja), co umożliwia bezpieczną pracę w najciaśniejszych miejscach. Niewiele ustępuje jej pod tym względem E27, ze zwisem wynoszącym tylko 280 mm. Poza tym wszystkie maszyny mają mocniejszy, samooczyszczający się lemiesz, wysięgnik o nowej, wzmocnionej konstrukcji, lepiej zabezpieczone siłowniki oraz trwalsze przewody, węże i zawory, a także hydrauliczne złącza osprzętu Geith i Lehnhoff, w tym głowice uchylno-obrotowe (opcja).
Duży nacisk położono też na wygodę operatora. Zmodernizowana, dobrze izolowana od hałasu i wibracji, przestronniejsza kabina o znakomitej widoczności (większe okna, węższe słupki), z lepszym dostępem (szersze drzwi, wygodne uchwyty) i łatwo otwieraną przednią szybą tworzy komfortowe i ergonomiczne miejsce pracy. Operator ma do dyspozycji m.in. nowe dżojstiki wymagające niewielkiego wysiłku i zapewniające jeszcze płynniejsze ruchy, nowy system sterowania jazdą ze zoptymalizowanymi pedałami oraz nowy system hydrauliki pomocniczej oferujący do 5 niezależnych obwodów.

Teleskopowe, gąsienicowe

Do ładowarek teleskopowych Bobcat dołączył nowy model TL30.70, który jako ostatni uzupełnił asortyment marki w tym segmencie. Dzięki maksymalnemu udźwigowi 3 t i wysokości podnoszenia ok. 7 m, zwrotna i kompaktowa (szerokość 2,1 m) maszyna sprawdzi się w różnych zastosowaniach, zwłaszcza w ograniczonej przestrzeni. Duże możliwości ładowarki potwierdza przekraczający tonę udźwig operacyjny w całym zakresie ruchu wysięgnika, także na maksymalnym wysięgu w poziomie (4 m), oraz pokaźny udźwig (2 t) na pełnej wysokości (7 m), umożliwiający swobodne operowanie np. pełną paletą z cegłami.
W swojej nowej wersji może podobać się także ładowarka gąsienicowa T870 z podwoziem o całkowicie nowej konstrukcji, z zawieszeniem na drążkach skrętnych, które łączy komfort stosowanego dotychczas zawieszenia z amortyzowanymi rolkami ze stabilnością podwozia sztywnego. Odnowiona T870 oferuje przy tym znamionowy udźwig operacyjny 1726 kg, o ponad 10% większy niż poprzedni model.

Więcej osprzętu

Do bogatej gamy osprzętu Bobcat dołączyło wiele nowych narzędzi, które zostaną pokazane w Paryżu, w tym samopoziomująca piła tarczowa WS-SL20 do cięcia nawierzchni z asfaltu, skały czy betonu, dedykowana do T870 i innych ładowarek kompaktowych.
Piła jest wyposażona w tarczę ze zmiennymi segmentami, z funkcją szybkiego dostosowywania szerokości (50, 80, 100, 120 mm) w miejscu pracy, dzięki czemu nie potrzeba wymieniać całej tarczy w warsztacie, co pozwala zaoszczędzić do 10 godzin. Funkcja samopoziomowania zapewnia dopasowanie piły do profilu podłoża, a jej nowa konstrukcja sprawia, że nie jest już potrzebne urządzenie do czyszczenia szczeliny. Nowa piła wykorzystuje sprawdzone rozwiązania Bobcat, takie jak ACD (Attachment Control Device - sterowanie osprzętem za pomocą dżojstika), blok zaworowy czy oprogramowanie, i jest wyposażona w zintegrowany układ stabilizujący oraz gumową osłonę do odrzucania kamieni i obniżenia pylenia, które dodatkowo pozwala zredukować dostępny zestaw spryskujący.

Stefan Szolc

fot.firmowe

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Reklama
Najnowsze artykuły:
Reklama

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.