[ATB] Nowości JCB

Nowe koparki z serii X

Data publikacji:
jcb seria x

W zeszłym roku firma JCB uzupełniła swoją linię koparek serii X. Są to trzy nowe modele w klasie 13-16 ton: 131X, 140X i 150X. Najważniejsze zalety nowych maszyn od JCB to wysoko przepływowe przewody o większej średnicy, szersza, komfortowa kabina z niskim poziomem hałasu wynoszącym 67 dB (A) czyli o 68 % mniej w porównaniu z poprzednimi modelami JS130 i JS145 oraz wzrost wydajności układu hydraulicznego.

Nowe koparki serii X wyposażone są w silniki JCB EcoMAX. Model 131X posiada silnik o mocy 55 kW (74 KM), a 140X i 150X są napędzane silnikami o mocy 81 kW (108 KM). Silniki EcoMAX spełniają wymagania norm emisji spalin Tier 4 Final/Stage IV. Koparki JCB X posiadają funkcje usprawniające pracę i pozwalające ograniczyć zużycie paliwa. Są to: funkcja automatycznego wyłączania silnika podczas postoju oraz przycisk Start-Stop, który ułatwia przebieg wielokrotnego rozruchu, gdyż​​operator nie musi przekręcać kluczyka, aby uruchomić ponownie maszynę.

Konstrukcja po liftingu

Przeprojektowaniu uległa konstrukcja maszyn. Podwozie oparte jest na spawanej konstrukcji ramy X. Zbiorniki paliwa i oleju zostały zamontowane wewnątrz bocznych paneli nadwozia. Klapy serwisowe są ocieplane, a wszystkie powierzchnie mające kontakt z środowiskiem zewnętrznym zostały dodatkowo ocynkowane dla zwiększenia ich trwałości. Zbiornik hydrauliczny posiada nowy układ przegrody, aby ograniczyć proces napowietrzania oleju i zapewnić 2000-godzinny okres trwałości filtra, co daje 100% wzrost trwałości w porównaniu z poprzednimi modelami JS. Zmieniono także przeciwwagę. Posiada ona dwa specjalnie zaprojektowane punkty uderzenia na rogach i wzdłuż dolnej krawędzi, aby zredukować ryzyko uszkodzeń mechanicznych. Ponadto prezentowane modele serii X można zamówić z dodatkowymi, wytrzymałymi płytami bocznymi, zabezpieczeniem przed uderzeniem z boku i wytrzymałym ramieniem zwrotnym z płytami ślizgowymi.

Nowa hydraulika

JCB usprawniło także układ hydrauliczny koparek dla zwiększenia wydajności ich pracy. Modele 140X i 150X są wyposażone w większą pompę hydrauliczną Kawasaki, która ma możliwość pracy przy niższych obrotach silnika, co wpływa też na oszczędność paliwa. Wszystkie newralgiczne przewody rurowe o dużym przepływie zostały powiększone o 0,25”, aby zmniejszyć straty ciśnienia w układzie. Ponadto wszystkie przewody rurowe są teraz przymocowane do wysięgnika za pomocą wytrzymałych gumowych zacisków dla zmniejszenia wibracji. Chłodnica oleju hydraulicznego została zwiększona o 15%, aby zapewnić większą wydajność chłodzenia w każdych warunkach. Zaawansowany system wyboru narzędzi usprawnia obsługę poprzez monitorowanie ciśnienia i przepływu w układzie hydraulicznym.

Duży komfort

Na szczególną uwagę zasługuje również kabina operatora. Nowe modele serii X są szersze o 80 mm. Przy szerokości koparki 2,5 m możliwe było więc zastosowanie większej, wygodnej kabiny Command Plus znanej już z modelu 220X. Kabina instalowana jest na 4 hydraulicznych mocowaniach. Jest o 15% większa, posiada ramę zgodną z ROPS i łatwo wymienialną płaską szybę dookoła. W pełni uszczelniona kabina ciśnieniowa jest wyposażona w wygodny fotel Grammer, z dostępnymi opcjami ogrzewania i chłodzenia i dźwignią serwomechanizmu zamontowaną na siedzeniu. Panel sterujący umieszczono po prawej stronie operatora. Łączy wszystkie przełączniki i elementy sterujące w jednym miejscu, co jest wygodne podczas codziennej obsługi. Dostępny jest także nowy 7’’ monitor z intuicyjnym menu i funkcją sterowania za pomocą obrotowego kontrolera. Klienci JCB mogą  zamówić nowe maszyny z serii X z wymaganym okablowaniem, tak aby umożliwić ich współpracę z GPS i systemami sterowania Topcon, Leica i Trimble.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj atb 04/2020 - zamów:

Bezpłatny egzemplarz   prenumeratę

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.