[ATB] Technika [ATB] Aktualności Manitou budowlaneŁadowarki teleskopowe

Nowe ładowarki teleskopowe Manitou MT

Data publikacji:
Nowe ładowarki teleskopowe Manitou MT

Na tegorocznych targach Bauma 2022 firma Manitou zaprezentowała rekordową liczbę nowości. Wśród innowacji znalazła się także gama ładowarek teleskopowych o średniej wysokości, która obejmuje 4 nowe modele - MT 735, MT 935, MT 1135 oraz MT 1335.

Seria MT ma za zadanie uzupełnić asortyment Maniotu w klasie średnich wysokości. Nowe modele ładowarek zapewniają tutaj udźwig do 3,5 t, wysokość podnoszenia od 7 do 13 m oraz zasięg od 4 do 8,65 m. Napęd tych maszyn stanowią silniki spalinowe o mocy 75 lub 100 KM. Modele 11- i 13-metrowe są dostępne z dwiema wersjami przekładni, tj. z przekładnią hydrokinetyczną lub hydrostatyczną.

Wysoki poziom oferowanych osiągów możliwy jest dzięki systemowi Autopower, który znajduje się w modelach z przekładnią hydrostatyczną. System ten automatycznie dostosowuje prędkość silnika za pomocą dżojstika podczas ruchów wysięgnika, bez konieczności używania pedału przyspieszenia. Modele MT 1135 i MT 1335 są również wyposażone w korektor poziomowania, zapewniający jeszcze bezpieczniejszą jazdę. Wersja MT 1335 HA z przekładnią hydrostatyczną jest natomiast kompatybilna z koszem platformowym.

Nowa kabina operatora

Kabina operatora w ładowarkach Manitou MT została zoptymalizowana pod kątem zwiększania widoczności i komfortu pracy. Obecnie zapewnia panoramiczną widoczność, jej szyba przednia umieszczona została jeszcze niżej, co pozwala łatwiej obserwować ładunek po opuszczeniu wysięgnika, a także ma ułatwić montaż osprzętu roboczego. Widoczność poprawia również nowa kratka dachowa ze skośnymi lamelami. Wewnątrz kabiny operator otrzymuje do dyspozycji znaną już deskę rozdzielczą z ekranem Harmony. Opcjonalnie jest możliwe przeniesienie przycisków sterowania w pobliżu podłokietnika (przyciski podwójnego przełącznika).

Chociaż kabina serii MT jest bardzo przestronna, należy zauważyć, że ładowarki pozostają stosunkowo kompaktowe, gdzie ich całkowita szerokość wynosi 2,28 m, łącznie z przednimi stabilizatorami dla modeli MT 1135 i MT 1335. W ten sposób nie tylko poradzą sobie nawet w ciasnych przestrzeniach na miejskim placu budowy, ale również można je przewozić w kontenerze, bez konieczności zdejmowania kół. To oznacza dużą oszczędność czasu.

W kwestii bezpieczeństwa, w standardowym wyposażeniu ładowarek znajdują się: automatyczny hamulec postojowy, wycinana podłoga Easy Step ułatwiająca wsiadanie i wysiadanie z kabiny oraz pomarańczowy pas bezpieczeństwa kierowcy.

Konserwacja ładowarek została uproszczona dzięki systemowi centralnego smarowania z tyłu maszyny, szybkiemu dostępowi do elementów wysięgnika i dwóm klapom komory silnika. Na pulpicie sterowania umieszczony jest ekran diagnostyczny. Wszystkie modele można również zamówić z opcją Start & Stop. Nowe ładowarki MT pojawią się na rynku do końca 2023 r.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Czytaj aktualności techniki budowlanej - zamów:

Bezpłatny egzemplarz Prenumeratę

Najnowsze z kategorii

Bądź na bieżąco!
Zapisz się do newslettera

Wyrażam zgodę na otrzymywanie od Boomgaarden Medien Sp. z o.o. treści marketingowych (newsletter) za pośrednictwem poczty elektronicznej w tym informacji o ofertach specjalnych dotyczących firmy Boomgaarden Medien Sp. z o.o. oraz jej kontrahentów.